auto motor i sport poleca:

Rolls-Royce 100 EX - Well done

Poleć ten artykuł:

Na jubileusz swojego 100-lecia Rolls-Royce przygotował prototypowy model 100 EX - nawiązujący do legendarnego Phantoma II z roku 1931.

Rolls-Royce 100 EX Zobacz całą galerię

auto motor i sport 7/2004

Ten odważny stylistycznie kabriolet wskrzesza legendę szalonych lat 30." - mówi Marek Djordjevic, odpowiedzialny za zewnętrzną stylistykę nowego 100 EX. Miejsce pierwszej prezentacji nowego modelu "pod gołym niebem" szefowie Rolls-Royce'a wybrali starannie: auto wystawiono na widok publiczny podczas Concorso d'Eleganza Villa d'Este we włoskim kurorcie Como. Przy tej samej okazji pokazano też legendy z przeszłości Rolls-Royce'a - by tym dobitniej wykazać związek historii i teraźniejszości.

Sponsorowany przez BMW konkurs piękności oldtimerów, najelegantszy w całej Europie, stał w tym roku pod znakiem stulecia Rolls-Royce'a. "Dla nowego kabrioletu szukaliśmy formy wyrazu, która łączyłaby tradycję z wyraźnie zaznaczoną nowoczesnością, godną dwudziestego pierwszego wieku" - dodaje główny designer angielskiej marki, Ian Cameron. By odświeżyć wiedzę o typowych elementach stylistycznych dawnych modeli, gruntownie przestudiował całe stosy literatury w archiwum Rolls-Royce'a.

Jak dobrze udała się nowa interpretacja otwartego "rollsa" pokazuje bezpośrednie zestawienie z klasycznym modelem Phantom II Convertible z roku 1931, produkowanym wówczas przez Bindera. Pieczołowicie odrestaurowany egzemplarz należy do Szwajcara René Herzoga, mieszkającego obecnie na Florydzie. W ubiegłym roku ten prawdziwy samochodowy klejnot zdobył prestiżową nagrodę "Best of Show" na tymże konkursie w Como. A teraz posłużył projektantom Rolls-Royce'a 100 EX jako inspiracja i model referencyjny.

"Obydwa modele zachowują proporcje nadwozia jak w roadsterze, co raczej nie jest zwykłą rzeczą w wypadku tak dużych aut, i to czteromiejscowych" - wyjaśnia menedżer projektu, Werner Haumayr, który w ciągu dziewięciu miesięcy stworzył prototypowy model (patrz ramka poniżej). Długie maski silnika oraz krótkie zwisy karoserii sprawiają, że oba kabriolety wyglądają na bardziej zwarte, niż wskazywałyby ich rzeczywiste wymiary w centymetrach.

Szczególnie dotyczy to nowego modelu. Dumny 100 EX może się bowiem poszczycić imponującą długością 5669 milimetrów. Dzięki stylistycznym sztuczkom, takim jak zwężający się stopniowo tył, wysmuklona osłona chłodnicy czy małe lampy tylne, ogromny kabriolet zyskuje na lekkości i elegancji. Natomiast dzięki małym reflektorom sprawia wrażenie bardziej agresywnego i sportowego niż limuzyna Phantom. Wąskie szczeliny świateł mijania przywodzą na myśl okienka strzelnicze, a światła drogowe wyglądają niczym końce armatnich luf.

Tagi: Rolls-Royce | 100 EX

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij