auto motor i sport poleca:

SUV-y kontra terenówki: Ostro pod górę

Poleć ten artykuł:

Potrafimy jeździć w terenie – mówią współczesne SUV-y i mocno irytują tym prawdziwe terenówki. Kto ma rację? Ruszyliśmy na off-roadowy tor, żeby to sprawdzić. I mocno się zdziwiliśmy.  

SUV-y kontra terenówki Zobacz całą galerię

Nagle cisza. Nikt nie ma wątpliwości, że Range Rover pokona błotniste bajoro. Milknie śmiech, cichną rozmowy. Range zawraca i jedzie w naszą stronę, zanurza ostrożnie przednie koła, a gdy pod wodą nikną zderzak i osłona chłodnicy, przed samochodem tworzą się niewielkie fale. To spore jezioro, nie kałuża. Ale przecież Range potrafi brodzić nawet w wodzie głębokiej na 90 cm i nie zachłysnąć się przy tym. Powietrze zasysa przez wlot umieszczony wysoko z przodu. Bardzo sprytnie. Woda cicho gulgocząc wypełnia puste przestrzenie karoserii, przelewa się przez progi przednich drzwi, sięga reflektorów. Teraz i one nikną pod taflą jeziora.

Range zatrzymuje się, tył też już jest w wodzie, razem z rurą wydechową. Głębokie westchnienie wydechu i auto jedzie dalej, zanurzając się coraz głębiej. Woda przelewa się nad maską, sięga krawędzi szyby. Ale srebrzysty potwór śmiało kroczy do przodu i za chwilę wspina się na przeciwległy brzeg. Strząsa krople z rur wydechowych, pozwala, by woda spłynęła z załomów nadwozia. Range znowu stoi na stałym gruncie, jakby nigdy nic. Spontaniczny aplauz. Tak się robi samochody terenowe, podsumowują widzowie, powoli się rozchodząc. Gdybyśmy wiedzieli, to byśmy nie przyjechali – gdyby auta umiały myśleć, właśnie to przyszłoby im do głowy. Teraz uratuje je tylko spokój.

To był specjalny sprawdzian tylko dla Range’a, którego być może nie zdałyby nawet hardcorowe terenówki ze sztywnymi osiami – Jeep Wrangler w wersji Sahara czy Mercedes G 500. Z ich papierów wynika, że mogą pokonać wodę o głębokości 762 mm (Jeep) i 600 mm (Mercedes).

Stara zasada na podjeździe: solidnie dodać gazu. Elektronika zadba, żeby koła nie straciły przyczepności.

Pozostali uczestnicy naszych ćwiczeń na off-roadowym torze to Audi Q5 3.0 TFSI Quattro, BMW X5 xDrive 40d, Dacia Duster dCi 110 4x4, Mercedes GLA 200 CDI 4Matic, Skoda Yeti 2.0 TDI 4x4 i pomarańczowy, wyglądający na samochód służbowy ekipy remontowej, VW Rockton TDI 4Motion. Ten ostatni przybył na test w wersji Expedition ze zwiększonym o 30 mm prześwitem, skrzynią biegów o skróconych przełożeniach i z napędem na cztery koła.

Skóra i drewno we wnętrzu Range Rovera pozwalają utrzymać dystans do otoczenia, a na zewnątrz dużo się dzieje... Woda chlapie ponad maskę, potem sięga do krawędzi szyb – takiemu wyzwaniu może sprostać tylko Range Rover.

 

Stromo? No to jazda!
Tu, w starym kamieniołomie, wymarzonym miejscu zabaw dla dużych chłopców, chcemy zbadać, co SUV-y naprawdę potrafią w terenie. Wyposażone w nowoczesne zawieszenie i sterowany elektronicznie napęd kuszą, by wyruszyć nimi na wertepy. Chcemy sprawdzić, co więcej albo co lepiej niż SUV-y potrafią robić prawdziwe terenówki.

Strome usypisko piachu i żwiru już się do nas uśmiecha. Nawet na nogach trudno byłoby się na nie wspiąć, bo ze szczytu sięgającego 60 metrów spod stóp wciąż osuwa się piach. Na dodatek blisko wierzchołka widać jakieś nierówności, jamy i głębokie wyrobiska. Które auto potrafi je pokonać? I jak? Zaczyna GLA, przedstawiciel frakcji SUV-ów stawiających na modny wygląd. Mercedes dla ostrożności wpisał mu do instrukcji obsługi, że „ze względu na swoją konstrukcję GLA jest przeznaczony tylko do jazdy w lekkim terenie i po drogach złej jakości”. Bardzo jesteśmy ciekawi, jak mu pójdzie na naszym poligonie.

Czujniki parkowania piszczą nerwowo, gdy powoli zbliżamy się do podnóża stromego usypiska. Przód unosi się i nie zawiesza na piachu, dodajemy gazu. Przednie koła szukają przyczepności, później dołącza się tylny napęd. Co chwilę któreś koło buksuje, bo nie mając do dyspozycji wystarczającego momentu obrotowego jesteśmy zmuszeni jechać szybko, sporo ponad 20 km/h. Auto podskakuje, bo skok zawieszenia jest zbyt mały. Wreszcie, w głębokim dole GLA odmawia współpracy, całkowicie traci przyczepność, zsuwa się ze zbocza, silnik gaśnie, chociaż auto ma zautomatyzowaną dwusprzęgłową przekładnię. Zapalamy go na nowo, auto znowu się osuwa.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 191 600 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi Q5 | BMW X5 | dacia duster | Jeep Wrangler | Mercedes Klasa G | Mercedes GLA | Range Rover | Skoda Yeti | Volkswagen T5

Oceń artykuł:

1,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij