auto motor i sport poleca:

Seat Alhambra – po prostu van

Poleć ten artykuł:

Ma siedem miejsc i atmosferę auta osobowego. Seat Alhambra, czyli tańsza odmiana Volkswagena Sharana - w teście wersja ze 170-konnym silnikiem 2.0 TDI.

Seat Alhambra Zobacz całą galerię

Za tym autem nigdy nie obejrzysz się na ulicy. Duży van to urządzenie do przemieszczania się z miejsca na miejsce bardziej niż samochód dla "prawdziwego kierowcy". I nie szkodzi, bo za Alhambrą wcale nie trzeba się oglądać. Wystarczy włożyć głowę do środka, poskładać i porozkładać siedzenia, zająć miejsce, przekręcić kluczyk, włączyć radio i przejechać parę metrów, by uwierzyć.

Pudełkowate nadwozie zawsze będzie wyglądało jak ćwierćautobus i poza przeszkleniem kabiny, uformowaniem w miarę kształtnego dziobu oraz dostosowaniem go do obecnych wymogów bezpieczeństwa, jak np. ochrona pieszych, niewiele da się tu zrobić. Bawić można się tylko detalami - i pod tym względem Seat wypada całkiem nieźle. Zresztą, chromowana ramka okalająca wszystkie boczne szyby, atrakcyjny design przednich reflektorów, lekko wybrzuszone błotniki i "odchudzające" przetłoczenia na bokach nadwozia to mniej więcej wszystko na co można sobie pozwolić.

Pod względem konstrukcyjnym Alhambra to oczywiście w stu procentach bliźniak Volkswagena Sharana. Wnętrze składa się z tych samych klocków, z jakimi mamy do czynienia w innych modelach koncernu VW, z wyjątkiem charakterystycznej dla Seata kierownicy. To z jednej strony sprawia, że Alhambra jest idealnie prosta w obsłudze, z drugiej zaś, że wnętrze jest jak z dowolnej Skody albo Volkswagena. Bardzo dobre jest ogólne wrażenie jakości, zarówno jeśli chodzi o tworzywa i wykonanie, jak i szczegóły w rodzaju idealnie czytelnych zegarów, wyraźnego, bardzo "wyostrzonego" podświetlenia elementów obsługi, cichego kliku przełączników, czy odgłosu zamykanych drzwi, dającego przyjemne wrażenie odgrodzenia od świata.

Gwoździem programu są w wypadku Alhambry udogodnienia, których lista jest na tyle długa, że ktoś kto z góry jej nie zna, długo będzie odkrywał coś nowego, i które na dodatek są tak dobrze pomyślane, że zasługują na ładną, kolorową laurkę. Nad takimi rzeczami jak schowki, miejsca na drobiazgi czy kieszenie w drzwiach, zdolne pomieścić półtoralitrową butelkę oraz półtorakilogramowy atlas, przechodzimy bez komentarza, bo w aucie tego typu nie są one dziś niczym nadzwyczajnym. Za to schowki pod fotelami, kolejne w podłodze w drugim rzędzie siedzeń, gniazda 12V, zestaw uchwytów w bagażniku, znakomity system składania siedzeń drugiego i trzeciego rzędu, idealnie płaska podłoga przestrzeni bagażowej na całej długości, czy system nawiewu na tył są w aucie tej klasy wyjątkowe. Skrajne siedzenia drugiego rzędu można dwoma ruchami zamienić w foteliki dziecięce - i chociaż taka przyjemność kosztuje 775 zł od sztuki, w ten wynalazek akurat po prostu warto zainwestować. Dostęp do siedzeń trzeciego rzędu jest wyjątkowo dobry, a przesuwane boczne drzwi oraz klapę bagażnika można zelektryfikować, co jednak wymaga rozstania się z 3700 zł. W wersji siedmiomiejscowej bagażnik Alhambry pomieści 658 l powietrza (siedzenia 6 i 7 złożone w podłodze), a po położeniu siedzeń drugiego rzędu na płasko przestrzeń bagażowa wynosi aż 2,3 metra sześciennego. To tyle, że w codziennym użytkowaniu trzeba się bardzo postarać, żeby czegoś tu nie zmieścić. Wreszcie, na deser można Alhambrę wyposażyć w hak holowniczy, którego rozkładanie/składanie jest dziecinnie łatwe - i być może dlatego kosztuje aż 3 tys. zł.


Łatwe parkowanie
System zwany "asystentem parkowania" znamy z innych modeli, w Alhambrze - być może ze względu na wymiary nadwozia - sprawdza się wyjątkowo dobrze. Duży van sam bezbłędnie zdaje egzamin z parkowania potrzebując do tego niewiele więcej miejsca niż wynosi długość nadwozia. System można dokupić tylko do wersji Style, kosztuje on 1353 zł i oprócz "zatoczki" potrafi też wykonać "garaż".
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 104 400 PLN
Dostępne nadwozia: van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Alhambra | test

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij