auto motor i sport poleca:

Seat Altea - W rytmie salsy

Poleć ten artykuł:

Jeśli myślałeś, że van to najnudniejszy rodzaj samochodu, zastanów się jeszcze raz. Oto hiszpański urok i czar. Oto kolejny van skonstruowany na płycie podłogowej Golfa, tym razem dla odmiany bardzo atrakcyjny stylistycznie. Oto Seat Altea.

Seat Altea Zobacz całą galerię

auto motor i sport 5/2004

Od słynnego concept cara Salsa, który cztery lata temu podbił salon w Genewie, Altea różni się głównie tym, że jest dwa razy wyższa. Zachowuje niezwykle charakterystyczne linie biegnące od przednich reflektorów aż do tylnych błotników. Jak na auto jednobryłowe, proporcje blachy do szyb ma dość niekonwencjonalne, dzięki czemu nie do końca pasuje do wyobrażeń o vanach. Boczne krawędzie klapy bagażnika bezpardonowo "ucinają" tylne lampy, co do harmonijnych linii wprowadza pewien niepokój. Szefowie firmy mówią, że pod względem stylizacji Seat znalazł język, którym już niedługo przemówią jego kolejne modele.

Nowe pokolenia Seatów mają mieć "wyrazistą stylizację i sportowego ducha". Na tej liście nie ma walorów funkcjonalnych, więc to zapewne nie przypadek, że duży wzrost nadwozia Altei ukrywa wnętrze wielkości kompaktowego hatchbacka. Altea jest o 11 cm krótsza i o 8,5 cm niższa niż kuzyn Touran z Wolfsburga, ma rozstaw osi Golfa oraz bagażnik o przeciętnej pojemności 409 litrów. Po złożeniu kanapy przestrzeń bagażowa powiększa się do nieco ponad 1300 litrów, czyli dokładnie tyle, ile w Golfie, i znacznie mniej niż u któregokolwiek z rywali. Seat o tym wie i aby nie stawiać Altei obok innych vanów, wykonuje podwójnego nelsona, wymyślając nową klasę pojazdów - MSV (Multi Sports Vehicle). Niepotrzebnie, wszak Altea i tak ma wszystkie cechy auta rodzinnego. A swoją drogą - ile skrótów można ułożyć z tych samych kilku słów?

Seat zrezygnował z pomysłu umieszczania nikomu niepotrzebnych siedzeń w bagażniku, koncentrując się na tych tradycyjnych. I one okazują się pierwszorzędne. Po sportowemu uformowane fotele są z rodzaju tych, na które się nie wsiada, a w które się wpada. Długie siedziska i szerokie oparcia są wygodne i zapewniają świetne trzymanie boczne. Mocno wyprofilowana jest też tylna kanapa, z tym że bez żadnych wątpliwości - z myślą o dwóch pasażerach. Ten, kto siądzie pośrodku (na trzeciego) miejsca będzie miał pod dostatkiem, ale poczuje się jak piąte koło u wozu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 38 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Altea | van | raport | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij