auto motor i sport poleca:

Seat Altea XL 2.0 TDI DSG - początek testu

Poleć ten artykuł:

Seat Altea XL praktycznie z miejsca stał się jednym z najpopularniejszych długodystansowców. Powody? Na początek dwa – silnik i skrzynia biegów.

Test długodystansowy Seat Altea XL Zobacz całą galerię

Seat Altea XL została odebrana w Warszawie 29 października i na dzień dobry zaliczyła trasę do Wrocławia przez... Białystok. Dziś wiele krajowych dróg zna już chyba na pamięć, podobnie zresztą jak trasę do Budapesztu, Pragi i Stuttgartu. Test rozpoczął się przy stanie licznika blisko 15 tys. km, a samochód miał już za sobą pierwszy przegląd. Pod względem konstrukcyjnym, XL-ka to oczywiście dłuższa wersja Altei i jedno z dzieci tzw. podwozia Golfa. To oznacza nowoczesne zawieszenie z układem wielowahaczowym z tyłu oraz silniki znane z innych modeli Seata.

Nam trafił się 2.0 TDI tańczący z przekładnią DSG. W naszych „długich dystansach” to debiut skrzyni, którą najkrócej można opisać tak – dwa sprzęgła, sześć przełożeń, ultraszybka zmiana biegów oraz automatyczny lub ręczny tryb pracy. Dlatego warto tej przekładni poświęcić trochę uwagi.

Ciekawe, że DSG, która jest również oferowana w parze ze 105-konnym 1.9 TDI, nie znajduje wielu nabywców, i to pomimo bardzo rozsądnej ceny 5000 zł. Powód jest prosty – okazuje się, że mało kto oczekuje od Seata przekładni tego typu. Dokładnie na te same opory natrafia zresztą Skoda. Z drugiej strony ci, którzy raz powąchają DSG, kolejne auto zamawiają właśnie z tą przekładnią. Powód? Komfort jest praktycznie jak w wypadku automatu, przy zużyciu paliwa na poziomie auta ze skrzynią mechaniczną (stawiamy dolary przeciwko orzechom, że dla wielu kierowców nawet niższym).

Owszem, w porównaniu z klasycznym manualem, na dłuższą metę eksploatacja DSG jest droższa, „dwa sprzęgła” wymagają bowiem wymiany oleju co 60 tys. km, a to kosztuje około 600 zł. Czyli grosz na kilometr. Niech każdy rozsądzi czy to dużo czy mało. A ponieważ meta naszego testu jest ustawiona przy kilometrze nr 64 648, ta kwota załapie się do całkowitych kosztów eksploatacji w końcowym podsumowaniu.

Na co dzień DSG działa świetnie. Szybka, komfortowa, bezstresowa. Jest jak typowy automat. Jak automat ma zaprogramowane „pełzanie” – po wrzuceniu trybu „Drive” i zwolnieniu hamulca Altea XL zaczyna powoli jechać. Przełożenia są zmieniane płynnie, chociaż kiedy trzeba szybko zrobić coś nietypowego, jak np. zredukować o dwa lub więcej biegów, DSG miewa opóźnienia w działaniu – wciskasz gaz i przez dobre pół sekundy nic się nie dzieje. Działania tej skrzyni trzeba się „nauczyć” dokładnie na tej samej zasadzie jak w wypadku automatu. Zgodzimy się chętnie, że to sprawa indywidualna, ale według nas nie warto korzystać ze sportowego trybu, kiedy silnik bez przerwy jest zmuszany do pracy na wyższych obrotach. Szkoda paliwa, bo podobną dynamikę można uzyskać w normalnym trybie jazdy oraz uszu, bo czterocylindrowy turbodiesel na wyższych obrotach nigdy nie brzmi dobrze, a w każdym razie nie ten turbodiesel.

Pod względem specyfikacji, Altea XL o numerze rejestracyjnym WPR JN46 to prawdopodobnie jeden z najlepiej wyposażonych Seatów na polskich drogach. Nie dość, że wersja 2.0 TDI DSG występuje tylko w topowej wersji Stylance (104 tys. zł), to testowy egzemplarz wozi na pokładzie dodatki za kolejne 22 tys. zł. Dziwi natomiast, że nawet wersja Stylance ze swoją sześciocyfrową ceną nie ma w standardzie czegoś takiego jak układ ESP. Wydawałoby się, że w aucie tej klasy, z takimi osiągami i poziomem wyposażenia, a przede wszystkim spod znaku producenta, dla którego dynamika i bezpieczeństwo to cnoty nad cnoty, pełny zestaw trzyliterowych skrótów powinien być podany na tacy. Jeśli uda się wynegocjować jakieś dodatki gratis, to dla nas na pierwszym miejscu byłoby właśnie ESP (dopłata 2300 zł).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 38 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test długodystansowy | 50 000 km | Seat Altea | Altea XL | DSG | TDi

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij