auto motor i sport poleca:

Seat Altea XL na trasie 50 000 km

Poleć ten artykuł:

Seat Altea XL Zobacz całą galerię
Na mecie długiego dystansu. Kolejny test, kolejna meta. Tym razem kolej na Seata Alteę XL - jednego z najpopularniejszych vanów w Polsce. 

Ciekawe jak dłuższy kontakt z samochodem może wpłynąć na zmianę opinii, przynajmniej niektórych. Pokonanie 50 tys. km zajmuje zwykle 5-6 miesięcy, a z samochodami jak z ludźmi: więcej czasu - można się lepiej poznać.

Wielokrotnie na przykład, również we wcześniejszych odcinkach tego testu, narzekaliśmy na tworzywa, z jakich wykonana jest kabina Seata. Cóż, specjalnie urodziwe one nie są i tej wersji będziemy się trzymać, ale po bardzo intensywnej eksploatacji nie noszą też śladów zużycia. To dotyczy całego wnętrza Altei XL, włącznie z tapicerką siedzeń, która na końcu testu była praktycznie jak nowa i z której proste techniki czyszczące były w stanie usunąć niemal wszystkie zabrudzenia. Za tę odporność na zużycie kabina Altei musi dostać piątkę z plusem. Przydatne okazały się też wszystkie udogodnienia - od uchwytów na napoje, przez zestaw schowków w podsufitce, aż po szelki trzymające w miejscu flaszkę z płynem do spryskiwaczy w bagażniku.

Nie każda opinia kierowców Altei nadawała się na laurkę, bo jednak wyciszenie wnętrza, twarde resorowanie oraz nerwowe zachowanie na koleinach, zwłaszcza podczas hamowania, mogłyby - powinny, jeśli ktoś woli - być znacznie lepsze. Ale już doskonałe fotele, zalety praktyczne czy dynamika pasowały każdemu. Niezła ocena dla silnika, przede wszystkim za osiągi i dynamikę. Jednostka 2.0 TDI to koń pociągowy koncernu VW, a w półtoratonowym Seacie dawała sobie śpiewająco radę. Bez oznak specjalnego wysiłku turbodiesel przeganiał Alteę po Polsce wzdłuż i w poprzek i w samej końcówce testu, rzutem na taśmę, udało mu się przekroczyć nieprzekraczalną do tej pory granicę 5,8 l/100 km i uzyskać 5,6 l/100 km. Wymagało to bardzo łagodnej jazdy ze stałą prędkością ok. 70-90 km/h (pewnie jeszcze sprzyjającego wiatru), ale okazało się, że można. To świetny wynik, pokazuje jak mało potrafi spalić silnik 2.0 TDI ciągnąc niemałe auto i to wcale nie w tempie żółwia.

Najwyższe średnie zużycie zostało zanotowane niedługo po rozpoczęciu testu i wyniosło 13,3 l/100 km, co nie powinno dziwić, bo rzecz się działa na dystansie 400 km (na terenie Niemiec), pokonanym ze średnią prędkością 147 km/h. Skądś się ta prędkość podróżna musiała wziąć, a sam wynik, pomimo paru okazji i szczerych chęci nie został do końca "pobity". Średnie zużycie okazało się przeciętne - na całym dystansie wyniosło 8,3 l/100 km. Powinno być lepiej.

PRZEGLĄDY I NAPRAWY
SEAT ALTEA XL 2.0 TDI DSG STYLANCE
 

  Przeglądy

 km Wykonane czynności koszt w zł
 30 400 Przegląd po 30 000 km, wymiana oleju silnikowego, filtrów oleju, powietrza oraz przeciwpyłkowego, uzupełnienie płynu chłodzącego 785,43 (materiały:
435,43; robocizna:
350,00)
 47 011 Przegląd po 45 000 km, wymiana oleju silnikowego, filtrów oleju, powietrza oraz przeciwpyłkowego, środki smarne do zamków 830,65 materiały:
450,65;
robocizna:
380,00)
 64 230 Przegląd po 60 000 km, wymiana oleju silnikowego, filtrów
oleju, powietrza oraz przeciwpyłkowego, kładu filtra paliwa, płynu hamulcowego
 956,52
(materiały:
557,52;
robocizna:
399,00)
 
 Naprawy i usterki 
 47 543 wymiana skrzyni biegów, wymiana turbosprężarki (w komplecie z kolektorem wydechowym) gwarancja
 64 230 wymiana klocków hamulcowych przód/tył,
 wymiana piór wycieraczek przód/tył
 717,89
 361,34
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 38 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Altea XL | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij