Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Seat Ibiza Cupra TDI - Koniec świata!

Zawsze wiedziałem, że są na świecie trzy rzeczy absolutnie pewne - śmierć, podatki i niepodważalna przewaga sportowa silników benzynowych nad dieslami. Dwie pierwsze prawdy bronią się uparcie. Trzecią próbuje obalić Seat Ibiza Cupra TDI.

2008-06-14
Seat Ibiza Cupra TDI Mała Cupra jest nie tylko szybka, ale i piękna.

auto motor i sport 8/2004

Seat, kiedyś prowincjonalny producent, dziś ma aspiracje do liderowania. I właśnie w prężne dotąd ciało napędu benzynowego kolejną pikę wbija ten hiszpański producent. Na rynek wchodzi jego szybki sportowy produkt - Ibiza Cupra TDI. A więc z dieslem w środku!

Osobiście pojechałem w delegację do Hiszpanii. Byłem przekonany, że to sztuczka marketingowa, że diesel nie ma prawa zadowolić wyrafinowanego klienta. I zawiodłem się srodze. Na swojej, z ubiegłego wieku, wiedzy.

To działa. I jeździ żwawiej niż kolejka w wesołym miasteczku. Rozjeżdżając przy tym na miazgę stereotyp o poczciwym, mułowatym, a smrodliwym dieslu. Technologia pędzi jak oszalała. W Ibizie jest niezbyt duży turbodiesel 1.9, podrasowany (ale w technice 2-zaworowej!) do mocy... 160 KM! 84 KM z jednego litra! Do tego - niedostępny dla benzyniaków moment 330 Nm i dobrze zestopniowana 6-biegowa skrzynia dają 7,6 s do setki i gładko 220 km/h.

Przyspiesza to jak inflacja, na sportowym zawieszeniu i niskoprofilowych siedemnastkach wirażuje po zakrętach jak kolejka elektryczna. A dodatkowo zabija konkurentów urodą - Hiszpanie potrafią robić ładne samochody - i z zewnątrz, i w środku (całe wnętrze jest czarne). Oczywiście pełna elektryka, elektronika, komputery, "klima", nawigacja. To miłe stanąć na skrzyżowaniu między różnymi GTI i zostawić je w bezsilności. I podjeżdżać pod dystrybutor dwa razy rzadziej niż one. Bo pali to 5-7 litrów. A jeździ bogato. To zabawne lać tanią "wachę" jak do traktora, a jeździć jak Jaguar. I obalać stereotypy, że każdy kilometr na liczniku auta sportowego musi być dwa razy droższy niż u aut normalnych.

Jeździ ta Cupra jak roller coaster. Aż przyprawia o zawrót głowy. Diesel na górnej półce! Z Hiszpanii! Koniec świata.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie3-drzwiowe, długość x szer. x wysokość 3953 x 1698 x 1441 mm, rozstaw osi 2460 mm, masa własna 1215 kg.
SilnikRzędowy, czterocylindrowy turbodiesel, 2 zawory na cylinder, pojemność skokowa 1896 cm3, moc 118 kW (160 KM), przy 3750 obr/min, maksymalny moment obrotowy 330 Nm przy 1900 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 7,6 s Prędkość maksymalna 220 km/h Śr. zużycie paliwa 5,4 l/100 km

Tekst: Julian Obrocki
Zdjęcia: Seat

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Zawsze wiedziałem, że są na świecie trzy rzeczy absolutnie pewne - śmierć, podatki i niepodważalna przewaga sportowa silników benzynowych nad dieslami. Dwie pierwsze prawdy bronią się uparcie. Trzecią próbuje obalić Seat Ibiza Cupra TDI.
    auto motor i sport, 2008-06-14 22:37:52
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij