auto motor i sport poleca:

Seat Ibiza diesel i na gaz - idzie o kasę

Poleć ten artykuł:

Diesel czy gaz? Kupując auto kierujemy się nie tylko osiągami czy urodą, lecz także kosztami eksploatacji. Dwie Ibizy - 1.9 TDI i 1.6 16V LPG - stają do walki na złotówki.

Seat, Ibiza, 16V, TDI, LPG Zobacz całą galerię

Z zewnątrz i wewnątrz są niemal identyczne. To, co najważniejsze kryje się pod maską. W jednej Ibizie pracuje stary znajomy 1.9 TDI, w drugiej równie znany, benzynowy 1.6 16V. Oba mają identyczną moc - 105 KM. W aucie benzynowym zamontowano instalację gazową z wtryskiem sekwencyjnym firmy BRC na propanbutan i zbiornikiem na paliwo (w miejscu koła zapasowego) o pojemności ok. 35 dm3. Postanowiliśmy sprawdzić, które z aut okaże się tańsze w eksploatacji i które wystawi mniejszy rachunek na stacji benzynowej.

Samochody zostały zatankowane do pełna, do pierwszego odbicia pistoletu podającego paliwo. Wyzerowaliśmy komputery w autach oraz liczniki przebiegu dziennego, podłączyliśmy urządzenie pomiarowe, wykorzystujące system GPS i wyruszyliśmy w drogę. Po przejechaniu 100 km wróciliśmy pod te same dystrybutory i ponownie zatankowaliśmy auta do pierwszego odbicia pistoletów tankujących paliwo. Dodatkowo zmierzyliśmy zużycie w aucie z silnikiem benzynowym, przejeżdżając trasę testową na benzynie, przy zachowaniu takiej samej średniej prędkości przejazdu. Masy samochodów wynoszą 1125 kg (TDI) i 1040 (LPG). Żeby razem z kierowcą były jednakowe, Ibizę TDI prowadziła drobna kobieta (50 kg), natomiast Ibizę LPG dociążył autor (95 kg) oraz instalacja gazowa z paliwem (około 45 kg). Wyszło więc w miarę równo.

Trasa testowa wiodła przez miasto, autostradę, drogi krajowe, wojewódzkie i gminne. Ruch na nich i prędkość "przelotowa" były zróżnicowane. Trasę przejechaliśmy równym tempem, wykorzystując technikę eco drivingu. Tak jak się spodziewaliśmy, zużycie paliwa w Ibizie TDI było niższe niż w Ibizie LPG i wynosiło wg komputera pokładowego 4,7 l/100 km. Po zatankowaniu okazało się, że auto zużyło nawet mniej oleju napędowego, bo 4,51 l/100 km, a pokonanie 100 km kosztowało 16,42 zł. "Gazowana" Ibiza spaliła wg komputera pokładowego 6,5 l/100 km - po zatankowaniu okazało się, że zużycie gazu było wyższe i wyniosło 7,15 l/100 km, co daje 14,59 zł za przejechanie 100 km. Pokonanie testowego odcinka tylko na benzynie kosztowało 27,20 zł, a zużycie paliwa wg komputera pokładowego wyniosło 6,5 l/100 km (na dystrybutorze - 6,57 l/100 km). Auto na benzynie spala więc minimalnie mniej benzyny niż gazu, a różnica wynosi 0,58 l/100 km.

Seat Ibiza z silnikiem benzynowym jest tańszy od tego z dieslem o 8400 zł. Jeśli do jego ceny dodać koszt instalacji gazowej wraz z montażem (w serwisie Seata - 4800 zł) - różnica zmaleje do 3500 zł. O tyle model z dieslem pozostaje droższy od benzynowej Ibizy z instalacją LPG.

Napęd na gaz bywa jednak kłopotliwy - konieczne przeglądy raz w roku, większa podatność na awarie, wymiana reduktora co ok. 100 000 km, mniejsza pojemność bagażnika. Zasięg na gazie jest mniejszy niż na benzynie, ale liczba stacji tankowania gazu LPG w Polsce sięga już ponad 1800 i ciągle rośnie. Jeśli więc ktoś liczy każdą wydaną złotówkę, powinien zdecydować się na auto zasilane LPG. Pamiętajmy jednak, że aby koszt montażu instalacji się zamortyzował, należy przejechać prawie 40 000 km. Przeciętnemu polskiemu kierowcy zajmie to ok. trzech lat. Jeśli nie jeździsz zbyt dużo, kup auto z najmniejszym silnikiem benzynowym. W przypadku Ibizy różnica pomiędzy wersją 1.2 12V/70 KM, a wersją 1.6 16V/105 KM wynosi 5600 zł. Aby zwrócił się koszt zakupu diesla, trzeba by było przejechać nim minimum 130 000 km, co przeciętnemu polskiemu kierowcy zajmie ok. 8-9 lat.

Tekst: Michał Hutyra
Zdjęcia: Jacek Hanusz 
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Ibiza | 16V | TDI | LPG

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij