auto motor i sport poleca:

Seat Leon: walka z Golfem w klasie kompaktów

Poleć ten artykuł:

Wprowadzając na rynek Leona Seat wstrzymuje oddech - to najważniejsza premiera hiszpańskiej marki od kilku lat. Seata-firmę zostawiamy jednak z boku. Nas interesuje - ile wart jest Leon.

Zobacz całą galerię

Moglibyśmy rozpisywać się o wspólnych dla marek koncernu VW podwoziach, silnikach, skrzyniach biegów, ale od tego można usnąć. W świecie samochodów jest tyle wspólnych części, że praktycznie nie ma auta, które nie miałoby nic wspólnego z jakimś innym modelem. O wspólnych częściach będzie kilka słów, ale tu i teraz istotne jest tylko to, co Leon nr 3 pokaże w teście.

Nowa linia, nowa twarz

W stylizacji nadwozia sporo jest elementów pochodzących z koncepcyjnych modeli Seata z ostatnich kilku lat, z charakterystycznymi ostrymi krawędziami po bokach. Linia bocznych szyb jest przy tylnym słupku podcięta do góry, a wizualny „ciężar” kabiny został przesunięty do tyłu. Nadwozie Leona ma teraz krótsze zwisy i lepsze proporcje, a wąskie reflektory i tylne lampy optycznie poszerzają sylwetkę.

Kokpit jest czysty, minimalistyczny i mocno inny niż w wypadku bratnich modeli koncernu VW. Jest też o niebo lepiej wykonany niż u poprzedniego Leona – to widać na pierwszy rzut oka, czuć w dotyku i słychać (tzn. nie słychać) podczas jazdy. Z 5,8-calowym ekranem opcjonalnego systemu informacji i rozrywki Media Plus deska rozdzielcza wygląda bardzo nowocześnie.

Nietypowym detalem jest cienkie koło kierownicy. Ponieważ Volkswagen bardzo chce wstrzyknąć w Seata jakieś skojarzenia jeśli nie od razu ze sportem, to przynajmniej z dynamiką, snujemy prywatne domysły, że w wypadku cieńszej niż przeciętna kierownicy ktoś gdzieś zainspirował się Porsche 911. Czy z dobrym skutkiem? Cóż, Seatowi do sportu daleko jak do gwiazd, ale kierownica jest wygodna

Sport sportem, ale silnik 1.4 TSI został stworzony do oszczędnej jazdy

Prostszy układ zawieszenia

Leon oczywiście nie tyle garściami czerpie z techniki koncernu VW, ile po prostu sam został z niej zaczerpnięty. Podwozie, układ jezdny, silniki, skrzynie biegów, elektryka, elektronika i cała reszta są dzielone z Golfem, Octavią, Audi A3 i spółką. Podobnie jak u większości najnowszych Golfów i Octavii, zawieszenie Leona ma więc kolumny McPhersona z przodu i belkę skrętną z tyłu; ta ostatnia zastąpiła stosowany dotychczas układ wielowahaczowy (będzie go miał tylko Leon w najmocniejszych wersjach). Można za to na Seata kręcić nosem, jednak najpierw trzeba by pokazać, że „oparty” na belce skrętnej Leon jest gorszy niż jego „wielowahaczowy” poprzednik. A tego nie jesteśmy w stanie zrobić – bo tak solidny jest układ jezdny nowego modelu.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 56 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Leon | test nowego Leona | test Seata Leona | test kompakt | Leon ceny

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (6)

rzęsor, 23 lipca 2013, 10:32

FR wygląda super, ale niższe wersje dość nudno.

Samuraj, 17 lipca 2013, 13:21

Widziałem dzisiaj tego Leona na żywo i powiem szczerze, że wygląda nie najgorzej.

garfield, 16 lipca 2013, 19:19

Golf coraz lepiej sprzedaje się u nas. Z miesiąca na miesiąc. Cena Leona jest atutem. VW ma atut w postaci warunków finansowania. Pomijam oczywiście inne aspekty.

Samuraj, 16 lipca 2013, 18:09

No w nocy w nocy, bo mówię o reflektorach. :) A jakieś szczegóły jeśli można (lepiej niż ksenon, jak oświetlenie pobocza itp.)?

Szymon Piaskowski, 16 lipca 2013, 13:08

Tzn.? W nocy? Bardzo dobrze ;)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij