auto motor i sport poleca:

Seat Toledo – Rasa mieszana

Poleć ten artykuł:

"Dziwny jest ten świat" - śpiewał Czesław Niemen. Chociaż nie miał na myśli świata motoryzacji, ten też jest nieco zwariowany. Nowy Seat Toledo wygląda jak spłaszczony van, ale producent upiera się, że to sedan. Do tego - sportowy.

Seat Toledo Zobacz całą galerię

auto motor i sport 3/2005

Jakby tego było mało, nowym Toledo - spokrewnionym z Golfem, a szczególnie z Alteą - Seat chce grać w wyższej lidze niż one. Celuje w klientów Forda Mondeo, Toyoty Avensis czy VW Passata. Nie tyle zresztą rozmiarami Toledo, co jego ceną. Oby nadmiar marketingowych wizji mu nie zaszkodził. Historia zna już takie przypadki.

Znacznie krótsze z zewnątrz niż potencjalni rywale (o 20-30 cm), wewnątrz Toledo oferuje nie tylko sporo miejsca dla pasażerów, ale także na bagaż. Szerokością i pojemnością bagażnika (500 l) auto dorównuje już konkurentom. Mimo krótszego niż u nich rozstawu osi (o 10-20 cm), miejsca na nogi dla pasażerów tylnej kanapy jest więcej niż wystarczająco. Wszystko dlatego, że nowe Toledo jest wyższe (o 10-15 cm) od sedanów typu Avensis czy Mondeo, na przednich fotelach siedzi się w nim bardziej wyprostowanym, czyli jak w... vanie. O, przepraszam, sedanie "nowego typu".

W obszernym wnętrzu panuje wzorowa wręcz funkcjonalność. Mimo że za kierownicą siedzi się stosunkowo wysoko, widoczność z miejsca kierowcy jest nie najlepsza. Mocno opadające i wysunięte do przodu - szyba i pokrywa silnika, praktycznie rzecz biorąc, uniemożliwiają kontakt wzrokowy z przednią częścią auta. Trzeba umieć ją sobie wyobrazić, bo z miejsca kierowcy widać jedynie drogę i to dopiero par ę metrów przed samochodem.

Podczas parkowania do najłatwiejszych nie należy też kontrolowanie, jak daleko od przeszkody znajduje się tył Toledo. Z określeniem jego położenia nie byłoby problemu, gdyby auto - jak większość vanów - kończyło się tuż za tylną szybą. Ale nie. Toledo to przecież sedan. Z tyłu auta znajduje się jeszcze coś na kształt bagażnika w samochodach trzybryłowych. Szkoda tylko, że tego czegoś w ogóle nie widać. Jedynym lekarstwem na kłopoty z oceną odległości od przeszkód wydaje się inwestycja w czujniki parkowania (1 290 zł).

Komfort resorowania Seata Toledo jest na tyle wysoki, że auto nie musi wstydzić się swoich korzeni, wspólnych z samochodami niższej klasy średniej. Rozstaw osi rodem z Golfa razem z dobrze zestrojonym zawieszeniem (z przodu na kolumnach McPhersona z wahaczami poprzecznymi, z tyłu z wykorzystaniem osi wielowahaczowej) zapewniają dobre tłumienie nierówności. Mimo że od zderzaka do zderzaka Toledo jest dłuższe od Golfa o blisko 26 cm, jego nadwozie nie kołysze się nieprzyjemnie podczas pokonywania łagodnych nierówności. Zawieszenie dobrze radzi sobie również z trzymaniem w ryzach nadwozia w czasie szybkiej jazdy na zakrętach. Karoseria nie wychyla się na boki, a precyzyjny i bezpośredni układ kierowniczy pozwala delektować się zwinnością bądź co bądź dużego samochodu i dobrym poczuciem kontaktu kół z nawierzchnią. Szczególnie podczas jazdy krętą drogą znakomicie sprawdzają się wygodne przednie fotele z wydatnym podparciem po bokach. "Zakleszczeni" w nich kierowca i pasażer ani drgną na boki nawet wtedy, gdy na zakrętach opony już piszczą od przeciążenia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 50 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Seat | Toledo | van | test

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij