auto motor i sport poleca:

Skoda Fabia, Dacia Logan i Nissan Note – Ważne co z tyłu

Poleć ten artykuł:

Test porównawczy Skody Fabii, Dacii Logan i Nissana Note Zobacz całą galerię

Czy typowe kombi ma szanse z autami z nadczynnością "przysadki mózgowej", czyli o ponadprzeciętnym wzroście? Sprawdzamy w konfrontacji pomiędzy zwyczajną Skodą Fabią Combi 1.6 16v, a niezwyczajnymi Dacią Loganem MCV 1.6 16v i Nissanem Note'em 1.6. Test porównawczy.

Zanim pojawił się pierwszy samochód z wyciągniętym ku górze nadwoziem, czyli typu van, ponad sto lat wcześniej, w 1885 roku, zbudowano pierwszy drapacz chmur. Wszystko po to, by na jak najmniejszej powierzchni, stworzyć jak największą przestrzeń.

Współczesna motoryzacja oferuje niebywałą wręcz różnorodność. W tej samej klasie aut, dosłownie obok siebie, za zbliżoną kwotę, klient może przebierać do woli. Sedan, kombi, hatchback, minivan - są na wyciągnięcie ręki. A wszystko po to, by dogodzić jak największej grupie odbiorców. Bohaterowie naszego porównania - Dacia Logan MCV, Nissan Note i Skoda Fabia Combi - reprezentują trzy różne podejścia do funkcjonalności samochodu. Pierwszy z nich to podwyższone kombi, drugi to minivan, a trzeci - typowy "kombiak".

Dacia bije na głowę konkurentów przynajmniej z trzech powodów: najniższą ceną (43 550 zł - wersja 5-osobowa, Laureate), wymiarami nadwozia i umiejętnością przewiezienia siedmiu pasażerów (dopłata za dwa dodatkowe fotele - 2 000 zł). Jej rekordowy rozstaw osi, wynoszący 2 905 mm, to wartość, jaką nie mogą się pochwalić o prawie pół metra dłuższe Peugeot 607, czy Mercedes klasy E. Przynosi to same korzyści. Zyskują przestronność przedziału pasażerskiego, wielkość bagażnika i właściwości jezdne. A to ze względu na skupienie większości masy auta między kołami, co niweluje wzdłużne przechyły nadwozia. Note, z długością 4 083 mm i wysokością 1 550 mm, czyli mniejszą o 90 mm niż w MCV, wygląda przy nim jak Pałac Kultury przy Empire State Building. Jest jeszcze nowiutka Fabia Combi, mierząca 4 239 mm długości (w Loganie to 4 450 mm), 1 498 mm wysokości i 1 642 mm szerokości, która w tym porównaniu mogłaby uchodzić co najwyżej za budynek 10-piętrowy.

Jak w supersamochodach z centralnie umieszczonym silnikiem, najważniejsze w nich jest to, co z tyłu. Tutaj pojedynek toczy się nie na konie mechaniczne, tylko litry pojemności bagażnika. Przy normalnym układzie siedzeń do dyspozycji pasażerów Logana jest bagażnik o pojemności aż 700 litrów. Gdy dzieloną tylną kanapę postawić za fotelami kierowcy i pasażera, pojemność powiększa się do jeszcze bardziej imponujących 2 350 litrów (po dach)! Przy tym podłoga jest niemal płaska, no i Dacią można przewieźć zdecydowanie najdłuższe przedmioty, czym góruje nad rywalami biorącymi udział w porównaniu. Przeszkadzać mogą nadkola mocno wnikające do wnętrza, tania wykładzina i koło zapasowe, umieszczone według starej "francuskiej szkoły" - w koszu pod podłogą bagażnika. Dzielone drzwi przedziału bagażowego, jak w aucie dostawczym otwierane na bok, może i ograniczają widoczność w lusterku wstecznym, ale są wygodniejsze niż tradycyjna klapa, otwierana ku górze.

Z BLISKA

Można inaczej, czyli praktyczne wnętrze
Przewaga minivanów nad tradycyjnymi autami w sposobie zagospodarowania wnętrza widoczna jest jak na tacy. Note oferuje swoim pasażerom potężny, głęboki schowek w desce rozdzielczej oraz 10-litrową, zamykaną wnękę w prawym przednim fotelu. Drobne schowki i półki rozmieszczone są po całym wnętrzu, łącznie ze stolikami w oparciach przednich siedzeń. Pasażerom drugiego rzędu spodoba się przesuwana kanapa, dzięki której mogą niemal wyprostować nogi. Jest też bagażnik o podwójnej podłodze i... niezbyt przemyślany sposób rozkładania tylnej kanapy, która, jakby nie kombinować, po złożeniu nie chce stworzyć z podłogą równej płaszczyzny.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 380 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Fabia | Dacia | Logan | Nissan | Note | kombi | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij