auto motor i sport poleca:

Skoda Octavia - Prawie remis

Poleć ten artykuł:

Czy nowe jest zawsze lepsze od starego, mniej wyrafinowanego technicznie, lecz dopracowanego rozwiązania? Czy silnik 1.6 FSI napędzający nową Skodę Octavię jest lepszy od nadal stosowanego konwencjonalnego 1.6?

Skoda Octavia Zobacz całą galerię

Według producenta, Skoda z nowym silnikiem ma zużywać o 15% paliwa mniej, być bardziej dynamiczna i elastyczniejsza. Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując auta na drodze i na hamowni podwoziowej - pamiętając przy tym, że poprzedni model ma masę mniejszą o ok. 110 kg.

W trakcie jazd wydawało się, że starszy model jest wrażliwszy na wciśnięcie pedału gazu, bardziej spontanicznie reaguje - dzięki czemu przyspieszenie jest wyraźnie odczuwalne. Octavia FSI sprawiała wrażenie ociężałej, jakby nie nadążała za pedałem gazu. Elastyczność również wydawała się lepsza w przypadku poprzedniego modelu. Przy wyprzedzaniu, starsza Octavia szybciej nabierała prędkości, wyraźnie było to odczuwalne na IV biegu, choć dynamika przyrostu malała wraz ze wzrostem prędkości.

Postanowiliśmy zweryfikować nasze odczucia i zainstalowaliśmy elektroniczne "piąte koło". Wyniki pomiarów przyspieszenia i elastyczności wykazały jak dalece zawodne mogą być subiektywne odczucia. Jeśli idzie o przyspieszenie, okazało się, że nowa Skoda jest o całe dwie sekundy lepsza. Przy pomiarach elastyczności różnice były już o wiele mniejsze (od 0,5 do 1 sekundy) - i niekoniecznie na korzyść nowego modelu. Po prostu, Octavia ze starym silnikiem 1.6 szybciej nabierała prędkości na początku przyspieszania, potem dużo wolniej, lecz pozostawało pierwsze odczucie tej spontaniczności, natomiast nowa Octavia przyspiesza beznamiętnie, lecz jednostajnie i lepiej niż to obiecuje fabryczne 11,4 s/100 km. Ciekawe, że w odczuciu kierowcy więcej przyjemności z jazdy daje auto o gorszych osiągach.

To dobre wrażenie dał nieskomplikowany technicznie silnik 1.6, mający po dwa zawory na cylinder, a z nowoczesnych rozwiązań - jedynie kolektor ssący o zmiennej długości kanałów, elektronicznie sterowany sekwencyjny wtrysk paliwa oraz "inteligentny" zapłon. Ta niewielka dawka nowoczesności poprawiła elastyczność i dynamikę auta.

Sprawdziliśmy też zużycie paliwa. Dla Skody ze zwykłym silnikiem 1.6 spektrum wynosiło od 5,8 do 11,8 l/100 km, w przypadku nowej podobnie - od 5,9 do 11,9 l/100 km. Jazdy drogami pozamiejskimi i po autostradzie wykazały większe zużycie paliwa przez nową Skodę - o 0,6 do 1,0 l/100 km. W mieście zużycie było prawie identyczne. W sumie, nowa lepiej przyspiesza, lecz nieco więcej pali; chyba więc remis, chociaż w przypadku nowej Skody ze starym silnikiem 1.6 należy liczyć się z pogorszeniem osiągów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia | kombi | porównanie | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij