auto motor i sport poleca:

Skoda Octavia RS TDI vs TFSI - prosty rachunek

Poleć ten artykuł:

RS RS-owi nierówny? Oto dwa sposoby Skody na lepsze osiągi - Octavia RS Combi 2.0 TFSI kontra Octavia RS 2.0 TDI. Czyli nowoczesny turbodiesel kontra benzyna. Sprawdzamy, który jeździ lepiej.

Skoda Octavia RS 2.0 TFSI DSG Combi Zobacz całą galerię

 

Na początku trzeba zaznaczyć jedno - Octavia RS nie jest samochodem sportowym. Jeśli ktoś ją tak nazywa, to oznacza, że myli Rysy z Mount Everestem. W przypadku tego modelu Skody chodzi o coś zupełnie innego niż sport - mianowicie o połączenie wysokiego komfortu jazdy z ponadprzeciętnymi osiągami.

A za te odpowiada jeden z dwóch silników - benzynowy lub wysokoprężny. Żeby wybór był trudniejszy, każdy z nich może współpracować z sześciobiegową przekładnią mechaniczną albo ze zautomatyzowaną skrzynią typu DSG (za 8200 zł); w tę drugą wyposażone były testowane auta.

Niebieskie kombi jest przede wszystkim szybsze na prostej niż srebrna limuzyna. Jako że fizyki się nie oszuka, jego 200 KM, wyciskanych z benzynowej jednostki 2.0 TFSI, sprawniej rozpędza auto. Różnica w przyspieszaniu do 150 km/h wynosi wprawdzie nieco ponad 1 sekundę, jednak w miarę wzrostu prędkości jazdy 170-konne 2.0 TDI srebrnego RS-a zaczyna coraz mocniej zostawać z tyłu. Do 180 km/h jest już wolniejsze o 3,2 s.

 

Czuć to w czasie jazdy. Karmiona oktanami Octavia bardziej spontanicznie reaguje na gaz i ma więcej werwy w szerszym zakresie obrotów. Owszem, turbodiesel jest mocniejszy przy niskich prędkościach silnika, ale przy około 4500 obr/min zaczyna tracić animusz. I gdy kierowca benzynowego RS-a ma w zanadrzu jeszcze sporo pary, przekładnia w aucie zasilanym olejem napędowym musi zmienić bieg na wyższy. Dwusprzęgłowe, sześciostopniowe DSG w obu Octaviach czyni to niemal w okamgnieniu, z szybkością nieznaną ludzkim rękom i nogom. Jedyne, na co można ponarzekać, to fakt, że w momencie ostrego wciśnięcia pedału "mocy", gdy niezbędna jest redukcja o kilka przełożeń, przekładnia potrzebuje chwili zastanowienia. Kierowca ma do dyspozycji dwa tryby jazdy - D i S. W pierwszym DSG bardzo szybko wrzuca jak najwyższe biegi, natomiast w drugim - nieco zwleka ze zmianą na kolejny, czekając na ruch prowadzącego, a przy dohamowaniu redukuje przełożenia.

Największa różnica między oboma RS-ami jest widoczna przy kasie. Turbodiesel nie tylko w teorii jest oszczędniejszy. Gdy oba auta przepędziliśmy na tej samej 50-kilometrowej trasie, często korzystając z maksymalnych osiągów, na komputerze pokładowym niebieskiego TFSI widniało średnie zużycie paliwa o wartości 11,9 l/100 km. Kierowca srebrnej Octavii TDI wysiadł z samochodu szeroko uśmiechnięty i podał swój wynik - 8 l/100 km. W mieście RS 2.0 TDI spala nie więcej niż 10 l/100 km, jego benzynowy brat - nie mniej niż 11 l/100 km. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty.

 Obniżone zawieszenie RS-a zabiera nieco z komfortu jazdy, jednak i tak większość nierówności jezdni "połyka" bez problemu. Wybieranie kolejnych zapadniętych studzienek i niewielkich wyrw odbywa się bardzo szybko i jednocześnie cicho. Przy tym, najostrzejsza Octavia przeganiana po krętej drodze pozwala kierowcy na wiele, jest stabilna, szybka i ma daleko przesuniętą granicę przyczepności. Podobać się też może praca precyzyjnego układu kierowniczego, który wymaga przyłożenia nieco większej siły niż ten w zwykłej Octavii. Jeśli w czasie jazdy między benzynowym kombi a wysokoprężnym liftbackiem są jakieś różnice, to są one minimalne. Przykład? Przy odjęciu gazu w zakręcie, niebieskie kombi jest nieco bardziej nadsterowne.

Obydwa RS-y są dopracowane i zadziorne. Tyle tylko, że nieco inaczej. Różnica między nimi tkwi przede wszystkim w zużyciu paliwa i w zasięgu. Przy podobnym stylu jazdy, 2.0 TDI potrafi przejechać nawet 300 km więcej. Dlatego jego kierowca rzadziej będzie brudził sobie dłonie tankując paliwo. A to już jest jakiś argument.

Tekst: Maciej Struk,
Zdjęcia: Jacek Hanusz

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia RS | 2.0 TDI DSG | 2.0 TFSI DSG Combi | porównanie

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij