auto motor i sport poleca:

Skoda Octavia Scout

Poleć ten artykuł:

Octavia Scout na mecie testowego maratonu. Test długodystansowy jest jak sztafeta, tyle że za pałeczkę robi samochód. Przekazywana z rąk do rąk, Skoda rzadko kiedy miała okazję nawet na krótki odpoczynek.

Skoda Octavia Scout Zobacz całą galerię

Najpierw, już w pierwszej trasie zaraz po rozpoczęciu testu, urwał się silnik. Zachrzęścił pod podwoziem, mignął w luterku wstecznym i zniknął w rowie. Dzięki zwiększonemu prześwitowi Octavia Scout tylko lekko potknęła się o niego brzuchem i miękko wylądowała na swoich czterech, już nie napędzanych, kołach. Po zainstalowaniu nowej jednostki spontanicznie zaczęły się zapalać lampki kontrolne, a ich kolorowe fajerwerki światełek urozmaicały podróże przez cały czas testu - co ciekawe, najczęściej idealnie w rytm muzyki. Diagnostyka za każdym razem wykazywała, że wszystko jest w porządku, serwis Skody poradził więc, żeby po prostu jeździć z wyłączonym sprzętem audio.

Pomarzyć jest zawsze dobrze. Przedstawiony ciąg zdarzeń to marzenie długodystansowego testu, jest bowiem o czym raportować. Jednak w realnym świecie Skoda jest od niego oddalona tak bardzo jak to tylko możliwe. Podczas całego testowego dystansu, poza tankowaniem paliwa, dolewaniem płynu do spryskiwaczy, jednym przeglądem technicznym oraz wymianą opon z zimowych na letnie, nie działo się dosłownie nic. Jedyną - słownie: jedyną - nadprogramową atrakcją było przytkane odpowietrzenie zbiornika paliwa, co zresztą zostało błyskawicznie skorygowane.

Natomiast bardziej z kronikarskiego niż jakiegokolwiek innego obowiązku wspominamy tu jeszcze o małym plastikowym zaczepie osłony przeciwsłonecznej po stronie kierowcy, który pewnego pięknego dnia został urwany. Mieliśmy podejrzenia, że to wada fabryczna - i być może tak właśnie było, jednak testowe doświadczenie podpowiada nam, że mógł to być skutek działalności jakiegoś egzemplarza gatunku homo sapiens z fabryczną wadą w postaci niedużego stężenia szarych komórek. Naprawa kosztowała 47 zł.

Octavia jest dość sporym autem, jednak nawet przy tej wielkości nadwozia jej cechy praktyczne są imponujące, co uświadamiał każdy dzień użytkowania auta. Bardzo przestronna kabina, znakomite fotele, mnóstwo udogodnień i ogromny bagażnik (605 l, a po złożeniu oparcia kanapy 1655 l) przydają się zawsze i wszędzie. Najlepiej świadczy o tym brak jakichkolwiek nawet średnio negatywnych komentarzy ze strony kogokolwiek kto jeździł tym samochodem - a to absolutna rzadkość, jeśli zważymy, że człowiek ze swojej marudnej natury ma skłonność do czepiania się nawet mało istotnych detali.

Świetnie zestrojone zawieszenie zapewnia wysoki komfort resorowania oraz bardzo dobre właściwości jezdne - nie najostrzejsze, ale właśnie takie jak trzeba, czyli pewne, stabilne i bezpieczne. Zaskoczyły nas hamulce, w standardowych próbach 100-0 km/h potrafiące zatrzymać Skodę na dystansie 37 metrów. Z kolei zwiększony prześwit oraz opony o profilu 50 pozwalają bezpiecznie przeskakiwać po naszych uterenowionych drogach.

OKIEM EKSPERTA

Artur Dzierża
Rzeczoznawca samochodowy

Ogólny stan samochodu jest więcej niż dobry. Jednak na przewodzie zasilającym układ smarowania turbosprężarki oraz na przewodzie przelewowym były ślady oleju. Oznacza to albo bardzo intensywną eksploatację, albo przedwczesne zużycie turbiny. Ślady oleju znalazły się też przy uszczelnieniach prawych półosi (przedniej i tylnej) - to już zdecydowanie efekt przedwczesnego zużycia. Przyczyny tego stanu rzeczy powinien usunąć autoryzowany serwis i nie powinno się to wiązać z kosztami, ponieważ auto jest na gwarancji. Opona lewego tylnego koła była zużyta o ponad 1 mm więcej niż opona prawego - pomiary geometrii zawieszenia wykazały odstępstwo od normy, prawdopodobnie spowodowane mocnym uderzeniem. Odstępstwo było jednak na tyle nieduże, że auto nie zmienia toru jazdy - mówiąc potocznie: nie "ściąga".

Wreszcie, pod maską jest świetny silnik 1.8 TSI: dynamiczny, kiedy trzeba i kiedy trzeba - oszczędny. Przyspieszenie w 8 s do setki jest zawsze przyjemne, jednak na co dzień największe wrażenie robi przede wszystkim elastyczność turbodoładowanej jednostki i jej zapas osiągów. Natomiast najniższe zanotowane zużycie paliwa wyniosło 5,8 l/100 km przy dość typowej na naszych trasach średniej prędkości rzędu 60-65 km/h; ten wynik to "niskie ekstremum", bo najczęściej Skoda w trasie wypijała 7-7,5 l bezołowiowej zupy na 100 km. W mieście spalanie naturalnie było wyższe i w ulicznych korkach silnik "brał" 10-11 l/100 km, czyli tyle ile można się spodziewać.

SILNIK 1.8 TSI

To jedyna benzynowa jednostka montowana w Octavii Scout, po stronie wysokoprężnej mająca do pary starego znajomego w postaci 2.0 TDI. Benzynowy, turbodoładowany silnik rozwija maksymalny moment obrotowy 250 Nm już od 1500 obr/min, a to oznacza świetną elastyczność. W codziennym życiu jednostka 1.8 TSI nie ma istotnych wad - jest bardzo dynamiczna, pracuje cicho i przy łagodnym traktowaniu okazuje się bardzo oszczędna.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia | Scout | test | cena

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij