auto motor i sport poleca:

Skoda Octavia, Skoda Superb – bilans przewag

Poleć ten artykuł:

Jakiś czas temu Skoda przyjęła zasadę oferowania "czegoś więcej", głównie większego kawałka auta, za konkurencyjną cenę. I gorliwie się jej trzyma, a Skody tradycyjnie są wśród największych modeli w swoich klasach.

Skoda, Octavia, Superb Zobacz całą galerię

 

Oferta Octavii i Superba jest skonstruowana w ten sam sposób, z czterema poziomami wyposażenia - niski, średni, wyższy i wysoki - różnie nazwanymi, ale spełniającymi taką samą funkcję, do których można dołożyć w zasadzie tylko lakier metalizowany, dwusprzęgłową przekładnię DSG albo dopłacić za zamianę auta z osobowego na ciężarówkę (przy czym po tym zabiegu obydwie Skody pozostają autami pięciomiejscowymi).

Biorąc pod uwagę podstawowe wersje kompaktowej i dużej Skody, nie bardzo jest co porównywać. Więc tylko aby mieć punkt odniesienia - Octavia startuje z poziomu 53 700 zł za wersję z 80-konnym benzynowym silnikiem 1.4 i wyposażeniem, które można "streścić" jako czworo drzwi, pokrywa bagażnika, dach, cztery poduszki powietrzne, układy ABS i ESP oraz czujniki parkowania z tyłu. Z kolei Superba 1.4 TSI (125 KM) można mieć za 79 000 zł - z siedmioma poduszkami, elektroniką antyblokująco-stabilizującą, do tego z klimatyzacją, radioodtwarzaczem CD/MP3 i pełną elektryfikacją szyb w drzwiach oraz lusterek bocznych.

Cztery silniki są dla Octavii i Superba wspólne - 1.4 TSI, 1.8 TSI, 1.9 TDI i 2.0 TDI - ale jak by się nie przymierzać do porównania, większa Skoda zawsze wychodzi znacznie drożej; najmniejsza różnica jest w wypadku poczciwego 1.9 TDI (105 KM), który zainstalowany pod maską Superba tworzy wersję o 14 tys. zł droższą. Wspólny mianownik cenowy można natomiast dla średniej i dużej Skody znaleźć w okolicy 85 tys. zł. Parkują tu po jednej stronie Octavie 1.8 TSI i 1.9 TDI w topowej wersji Elegance (odpowiednio, 83 200 zł i 83 900 zł) oraz 2.0 TDI z o poziom niższym wyposażeniem Ambiente (85 800 zł), po drugiej zaś para Superbów 1.8 TSI i 1.9 TDI w podstawowej wersji Comfort (86 200 zł i 82 600 zł). Tu rzeczywiście można się zastanawiać, co lepsze - lepiej wyposażona Octavia czy uboższy w dodatki, za to o blisko dwa rozmiary większy Superb.

Natomiast życie z tymi samochodami w realnym świecie wyraźnie się różni. Octavia to nieco przerośnięty, ale jednak typowy kompakt, z wnętrzem, jakiego nie powstydziłyby się Golf czy Focus i gigantycznym, 585-litrowym bagażnikiem, o 20 litrów większym niż ten u Superba. Bardzo dobre właściwości jezdne Octavii idą w parze z dużą stabilnością, o niezły poziom komfortu dbają świetnie zestrojone zawieszenie oraz znakomite fotele. Jest to wciąż jednak "tylko" kompakt. Z kolei Superb niby należy do klasy niższej średniej, jednak pod względem wymiarów nadwozia jest bardziej kolegą Audi A6 i Mercedesa E, niż Passata czy Laguny. Z ponad 4,8-metrowym nadwoziem limuzyna Skody jest ogromna, a w kabinie jest jeszcze więcej miejsca niż się wydaje. Wnętrze zostało nieźle wyciszone, fotele są znakomite, jakość wysoka, sprzęt audio porządny. Na drodze Superb jest przyczepny i stabilny, a z silnikiem 2.0 TDI w wersji o mocy 170 KM (108 500 zł w drugiej od dołu wersji Ambition) zgrabnie łączy dynamikę z ekonomią. Coraz częściej przez klientów jest wybierana przekładnia DSG, i to pomimo iż okazuje się dość droga, bo wymaga dopłaty aż 10 tys. zł (w Octavii - 7300 zł). Na każdym metrze czuć, że Superb jest większy i wygodniejszy niż Octavia. Jednak dziurę w całym znajdujemy jak najbardziej - Superb ma zbyt sztywno zestrojone zawieszenie.

Skoda stosuje wyraźny podział stref wpływów - za zbliżone pieniądze można mieć wypasioną Octavię albo dużo większego, tyle że pozbawionego wielu dodatków Superba. Którego byśmy wybrali? Decyzja jest prosta - pod względem właściwości jezdnych i poziomu komfortu mniejszy specjalnie nie ustępuje większemu, a ekstrasy zawsze poprawiają smak auta. A więc Octavia.

Tekst Roman Popkiewicz,
zdjęcia Mariusz Barwiński
amis 9/2010

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia | Superb | porównanie | test

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij