auto motor i sport poleca:

Skoda Octavia i VW Golfa V - Smak własnego ogona

Poleć ten artykuł:

Sprzedawcy Volkswagenów nie martwcie się! Nowa Skoda Octavia jest tylko trochę lepsza od VW Golfa V. Ale gdyby miała i mniejszy bagażnik, i skromniejsze wyposażenie, czy też niższą cenę, nie byłoby powodów do zmartwień.

Skoda Octavia i VW Golfa V Zobacz całą galerię

auto motor i sport 10/2004

Koncern Volkswagena przyjął dziwną strategię. Przypomina ona metodę oswajania dzieci z ogniem poprzez... wysłanie ich z zapałkami i świecą do stodoły z sianem. Z góry wiadomo jak to się skończy. Chyba że zarząd koncernu wie coś, czego nie wiem ja, nie wiedzą dilerzy oraz wszyscy, którym strategia koncernu również wydaje się dziwna.

Gdy pod salon VW podjechała testowa Octavia Druga i zaparkowała obok Golfa Piątego, życie w salonie zamarło. Po chwili sprzedawcy ruszyli do rozpoznania terenu przeciwnika. W miarę przesuwania się ku tylnej części karoserii, napięcie wyraźnie rosło. Eksplozja nastąpiła w chwili otwarcia bagażnika.

Szef salonu złapał się za głowę. Przyznał mi rację co do analogii z metodą oswajania dzieci z ogniem. Ale już po chwili wyraził zdziwienie, że mam zamiar porównać Golfa z Octavią. Przecie ż to dwa różne samochody - próbował mi wybić z głowy ten pomysł. Ale podwozie, układ zawieszenia, silnik, nawet rozstaw osi takie same - odparłem. Ale Golf jest mniejszy od Octavii, więc nie da się ich porównać - szef salonu obstawał przy swoim. A kto zabronił Volkswagenowi zrobić większego Golfa lub mniejszą Octavię - przypomniałem sobie argument naszego naczelnego. Argument, który z pewnością spodoba się Skodzie.

Na zewnątrz Octavia wygląda na samochód znacznie większy i pojemniejszy. Istotnie. Od Golfa jest dłuższa o prawie 37 cm. Jest też od niego szersza, ale tylko o 10 mm, co jest głównie zasługą "spuchniętych" przednich nadkoli, i co daje ledwie pięć milimetrów na każdą stronę.

Gdy ustawimy obydwa auta obok siebie - idealnie oś w oś - to natychmiast zauważymy miejsce przyrostu owych 37 cm. Wystają one za tylnym słupkiem Octavii i mają kształt charakterystyczny dla bagażnika sedana. Tu jest drobne "oszustwo", bo Octavia ma nadwozie typu liftback, co daje znacznie większą przestrzeń ładunkową po złożeniu tylnej kanapy, niż w wypadku sedana. A teraz rzecz najważniejsza - za tymi 37 centymetrami kryje się bagażnik o pojemności 560 litrów! To jest o 210 litrów więcej od pojemności bagażnika Golfa.

Jak złudne mogą być zarówno kształt karoserii, jak i jej wielkość - pokazuje porównanie wnętrza obu samochodów. Golf, pomimo mniejszych wymiarów zewnętrznych, w środku jest szerszy od Octavii. A co do wysokości wnętrza, to z przodu jest wprawdzie nieco niższy (zaledwie o 5 mm), ale z tyłu pasażerowie mają nad głową o 22 mm więcej przestrzeni.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia | Volkswagen | Golf | porównanie | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij