auto motor i sport poleca:

Skoda Rapid - pierwszy model nowej serii

Poleć ten artykuł:

Dużo miejsca w kabinie, wielki bagażnik, kompaktowe wymiary i rozsądna cena - Skoda Rapid szuka swojego miejsca między Fabią i Octavią. W sprzedaży już od października.

Skoda Rapid Zobacz całą galerię

 

Że prostota może wyglądać atrakcyjnie, Skoda chce udowodnić na przykładzie swojego najnowszego modelu. Rapid jest dla tych, którzy lubią mieć poczucie, iż kupili auto praktyczne i nie przepłacili oraz tych, którzy nawet jeśli mają sporo pieniędzy, nie zamierzają ich inwestować akurat w samochód bardziej luksusowy niż to niezbędne. Ta deklaracja Jozefa Kabana, głównego stylisty Skody, pasuje do strategii czeskiej marki, której udało się przekonać klientów, że sprzedaje technikę Volkswagena za rozsądne pieniądze. I odnosi sukces - jeszcze 5 lat temu Skoda sprzedała 630 tys. aut, w tym roku będzie ich 900 tys.; w 2018 r. ma być aż 1,5 mln - bez Rapida nie będzie to możliwe.

Nowy model wykorzystuje rozwiązania techniczne Fabii, ale jest od niej aż o 48 cm dłuższy i tylko o 9 cm krótszy od Octavii. Rapid ma się wpasować między te dwa modele, stając się drugim (obok Octavii) najpopularniejszym autem Skody. Żeby jego istnienie miało sens, Octavia musi awansować w hierarchii czeskiej marki - nowa Octavia (debiut wiosną przyszłego roku) stanie się większa i bardziej luksusowa. Wtedy także łatwiej będzie zaakceptować cenę Rapida, która jeszcze nie jest znana, ale ma mieścić się między cenami Fabii i Octavii. Dzisiaj ten pierwszy model można mieć za kwotę od 35 000 zł wzwyż, Octavię - od 55 700 zł.

Skoda Rapid to przestronny liftback z ogromnym bagażnikiem. Tylna pokrywa na teleskopowych zawiasach unosi się wysoko wraz z szybą, ukazując bagażnik o pojemności 550 litrów, czyli aż o 235 l większy niż ma Fabia i tylko o 35 l mniej szy niż w Octavii. Jego otwór jest szeroki, podłoga zaś umieszczona nisko; zapakować do auta można ładunek o ciężarze 535 kg. Wnętrze starannie wyłożono wykładziną, nie widać prób oszczędzania na jakości wykończenia, do czego bagażnik zwykle świetnie się nadaje. Odwrotnie - jego podłogę zaprojektowano tak sprytnie, że po jej odwróceniu mamy gumową powłokę, do przewozu np. zabłoconych butów do trekkingu. Inne praktyczne rozwiązanie to system siatek, przegród i haczyków do mocowania bagażu, dostępny za dodatkową opłatą, jaką - jeszcze nie wiadomo, bo wyposażenie na polski rynek nie zostało skonfigurowane.

Projektanci wnętrza Skody Rapid musieli uważać, by nie przekroczyć budżetu, ale też nie zejść poniżej poziomu oczekiwanego od Skody. I dali radę. Co z tego, że plastiki na tablicy rozdzielczej są twarde, skoro wyglądają co najmniej dobrze? Można też wybaczyć, że na poszyciu drzwi nie ma materiałowej tapicerki, a jedynie tworzywa - za to o urozmaiconej fakturze. Wewnętrzne klamki i ozdobne listwy połyskują chromem, ale tylko naiwni mogliby przypuszczać, że są z metalu; choć plastikowe, ożywiają wnętrze. Tylną kanapę osadzono nisko, więc kolana pasażerów o wzroście 1,80 m wiszą w powietrzu. Nie brakuje za to przestrzeni nad głową, stopy można wsunąć pod przednie fotele, kolana nie zahaczą o ich oparcia - miejsca z tyłu jest bardzo dużo. Z przodu, na dobrze wyprofilowanych fotelach siedzi się wygodnie. W sumie Rapid przewiezie pięciu pasażerów słusznego wzrostu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Rapid

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij