auto motor i sport poleca:

Skoda Yeti po 50 000 km

Poleć ten artykuł:

Pełne okrążenie globusa plus jeszcze trochę, 4162 litry paliwa, jedna wizyta w serwisie i dwa razy pech - oto najkrótszy bilans długodystansowego testu Skody Yeti.

Skoda Yeti Zobacz całą galerię

 

Jak na 50 tysięcy kilometrów jest to bilans ubogi. Oznacza bowiem, że Skoda nie dała nam zbyt wielu tematów do twórczości. No bo czym jest jeden planowy przegląd techniczny i brak jakichkolwiek usterek? Dlatego, w rewanżu, będziemy się z Yeti rozliczać co do złotówki. A więc od początku.

Z ceną na poziomie 128 tys. zł testowy Yeti był uzbrojony po zęby, ale jednocześnie miał okazję pokazać jak bardzo dodatkowe wyposażenie podnosi przyjemność korzystania z auta. Zarówno w zimie, jak i podczas upałów znakomicie spisywała się dwustrefowa klimatyzacja - posiadająca dwa tryby pracy, cicha i bardzo wydajna. Dziecinnie łatwy w obsłudze okazał się zestaw bluetooth, który w wielu długich podróżach pozwalał bezpiecznie toczyć długie Polaków rozmowy. Z kolei widzieć więcej pozwalały reflektory biksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów i "aktywnym" systemem AFS. Do tego dochodzą bardzo praktyczne drobiazgi w postaci schowków (np. chłodzony i podświetlony po stronie pasażera), uchwytów (jak te na litrowe butelki w przednich drzwiach) oraz elementów mocujących bagaż (system ruchomych haczyków oraz siatki w bagażniku) - drobiazgi, które nie zawsze zauważa się podczas krótkiego korzystania z auta, a które można naprawdę docenić dopiero podczas dłuższej eksploatacji. Miłym dodatkiem były przyciemniane szyby z tyłu, natomiast pięknym, chociaż kompletnie zbędnym elementem wyposażenia - panoramiczne okno dachowe.

 

Kolorową laurkę Yeti dostaje za siedzenia, które w połączeniu z niezłym komfortem resorowania sprawiały, że nawet po 1000-kilometrowych trasach kierowca i pasażerowie wysiadali z auta bez "zmęczenia kości". Natomiast nieco za mały okazał się bagażnik, który w wypadku czterech osób wymaga wyraźnych poświęceń - 405 litrów ledwo wystarcza bowiem dla trzech. Z kolei dość nietypową logiką potrafił się kierować system nawigacji, który np. w Krynicy Morskiej najzupełniej serio poinformował, iż najbliższa stacja benzynowa znajduje się we Fromborku, oddalona o zaledwie 8 km, nie wspomniał jednak, że ta odległość wymaga pokonania w prostej linii Zalewu Wiślanego, najlepiej jakimś olimpijskim stylem.

Pod względem mechanicznym Yeti okazał się sprawny wręcz książkowo. Dynamiczny silnik zapewniał ponadprzeciętne osiągi, zawieszenie dawało komfort oraz bardzo stabilne zachowanie nadwozia, napęd na cztery koła (sprzęgło haldex, czyli tzw. "przód z automatycznie dołączanym tyłem") idelanie sprawdzał się w warunkach zimowych, dwusprzęgłowa przekładnia spisywała się prawie bardzo dobrze - prawie, bo zdarzały jej się szarpnięcia na niższych biegach. Testowa Skoda była wyposażona w pakiet off-road, pomagający poruszać się może nie tyle w terenie, ile raczej na drogach o luźnej nawierzchni, jednak na palcach jednej ręki możemy policzyć przypadki, kiedy zaistniała potrzeba opuszczenia asfaltu. Nie tyle więc z realnej potrzeby, ile raczej z kronikarskiego obowiązku odnotowujemy, iż owszem - funkcje off-roadowe takie jak specjalne zestrojenie układów ABS i ASR oraz pomoc przy zjeździe ze stromizn rzeczywiście się sprawdzają, tyle że w realnym świecie nigdy się z nich nie korzysta.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 85 650 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Yeti | Test długodystansowy

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij