auto motor i sport poleca:

Smak przypraw - Volvo S60

Poleć ten artykuł:

Volvo S60 jest jak wino - im starsze, tym lepsze. Przyprawione zmodernizowanym silnikiem wysokoprężnym D5 smakuje wyśmienicie... choć nie od razu.

Volvo S60 Zobacz całą galerię

Tuż po uruchomieniu, 2,4-litrowy 5-cylindrowy diesel trzęsie autem niemiłosiernie, niczym w ataku konwulsji. I to niezależnie od tego, czy jest ciepły, czy zimny. Po chwili jednak wszystko wraca do normy, a do wnętrza dociera przytłumiony odgłos pracującego silnika.

Nowa jednostka występuje w trzech wariantach mocy. Najmocniejsza z nich, oznaczona symbolem D5 (są też D o mocy 126 KM i 2.4D o mocy 163 KM), trafiła pod maskę testowej "60".

W 185-konnym, 20-zaworowym silniku zastosowano m.in. nową turbosprężarkę, przekonstruowano układ zasilania, a w miejsce wtryskiwaczy 5-otworowych pojawiły się nowe - 7-otworowe. Zmiany te spowodowały wzrost mocy o 22 KM i zwiększenie momentu obrotowego, dostępnego już w zakresie od 2000-2750 obr/min, z 340 do 400 Nm. W czasie jazdy wystarczy, by wskazówka obrotomierza wdrapała się na około 1600 obr/min i do życia budzi się turbosprężarka, a silnik zaczyna ciągnąć energicznie do przodu. Bez zadyszki, bez objawów zmęczenia, można go wkręcać aż do 4500 obr/min - miejsca oznaczonego na obrotomierzu kolorem czerwonym. Pierwszą setkę auto osiąga już po 8,2 s. O odpowiednią elastyczność silnika dba skrzynia biegów o sześciu dość krótkich przełożeniach. Jej praca jest bardzo precyzyjna, a kolejne biegi wchodzą z przyjemnym oporem. Mankamentami są jednak zbyt długie drogi prowadzenia lewarka i... za wysoki tunel środkowy, przeszkadzający w zmianie biegów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 124 700 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volvo | S60 | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij