auto motor i sport poleca:

Smart Brabus – Buldog

Poleć ten artykuł:

Waży tylko 740 kg, ma silnik o mocy zaledwie 75 KM, kosztuje zaś aż 100 tys. zł. To daje ponad 1300 zł za jednego konia mechanicznego, a przecież to tylko Smart. Ale od Brabusa.

Smart Babus Zobacz całą galerię

auto motor i sport 3/2005

Projektant Smarta musiał bardzo kochać swojego pekińczyka - gdy patrzy na dzieło które stworzył, z pewnością przypomina mu się jego czworonożny pupil. Styliści z firmy Brabus chyba nie chcieli łamać "psiej konwencji" i za pomocą spoilerów stuningowali Smarta na buldoga. Małe buldogi budzą respekt, również sympatię, ale tak- że rozbawienie, że też natura - przy ludzkim współudziale - mogła coś takiego stworzyć. Pewne jest, że Smart od Brabusa respektu nie budzi.

Silnik znajdziemy za fotelami - tak samo, jak w Ferrari, Porsche czy w Skodach sprzed dwudziestu i trzydziestu lat. Biorąc pod uwag ę moc 75 KM, wyciągniętą przez Brabusa przy pomocy turbosprężarki z trzycylindrowego silniczka o pojemności niespełna 0,7 litra, stuningowanemu Smartowi bliżej do leciwej konstrukcji Czechów.

Wydawać się może, że tuning spod znaku Brabusa do czegoś zobowiązuje. Tym bardziej że w wypadku Smarta obejmuje on i karoserię, i wnętrze, i silnik. Otóż czas 12,8 sekundy uzyskany w trakcie przyspieszania od 0 do 100 km/h dowodzi, że logo Brabusa do niczego specjalnego jednak nie zobowiązuje. Żeby chociaż było nieco poniżej 10 sekund... Ale jest prawie 13 sekund. Znacznie cięższe, większe i minimalnie mocniejsze auta są bardziej dynamiczne niż Smart Brabus. Biorąc pod uwagę cenę tego ostatniego, wypada stwierdzić, że to najdroższe 13 sekund na świecie.

A może to dobrze, że Smart Brabus jest tak oporny podczas przyspieszania i że jego prędkość maksymalną (150 km/h) ograniczono elektronicznie. Bo wyhamowanie tego auta wymaga od kierowcy mocnych nerwów. Przy pierwszej próbie, gdy hamulce testowego modelu były zimne, samochód zatrzymał się dopiero po ponad 46 m. Druga próba była jeszcze gorsza - ponad 47 m. Dopiero od trzeciej próby, gdy temperatura tarcz hamulcowych zaczęła rosnąć, droga hamowania stawała się coraz krótsza - ostateczny wynik, bardzo dobry, to 39 m. Przynajmniej w tej dziedzinie Smart Brabus zachował się jak typowo sportowy samochód, który dopiero po rozgrzaniu hamulców pokazuje swoje możliwości.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 800 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Smart | Brabus | Cabrio | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij