auto motor i sport poleca:

Spyker Aileron – stworzony z pasji

Poleć ten artykuł:

Oto model, przy którym Ferrari czuje się jak samochodowa masówka. Ekstremalny, warty około miliona złotych, jeden z dwustu współczesnych samochodów marki Spyker na świecie. Daliśmy się mu uwieść na trasie Rajdu Monte Carlo.

Spyker, Aileron Zobacz całą galerię

W takich chwilach naprawdę można uwierzyć, że życie jest piękne. Spoglądam z hotelowego okna na panoramę Monte Carlo i zastanawiam się, z czym właściwie kojarzy się ten Spyker. Czy po prostu z samochodem, czy z charyzmatycznym właścicielem niszowej holenderskiej marki, czy może chodzi o legendę jaka go otacza? Za chwilę, gdy usiądę za sterami Ailerona być może zbliżę się do odpowiedzi. W jazdach testowych dla dziennikarzy z całego świata, w ciągu czterech dni bierze udział... ośmiu, do dyspozycji mamy jednego Ailerona. No cóż, 200 egzemplarzy, jakie powstały od podjęcia produkcji w 2000 roku, dawno znalazło właścicieli. Jest wśród nich grupa nieprzyzwoicie bogatych ludzi biznesu, jest też Jennifer Lopez. Przeciętny właściciel Spykera ma w garażu najczęściej sześć innych ekskluzywnych samochodów, Spykera kupuje, gdy zaczyna go irytować, że wszyscy znajomi jeżdżą Ferrari i uzna, że nadszedł czas na coś naprawdę specjalnego. W Spykerze liczą, że w garażu takich ludzi Aileron zajmie miejsce numer 5 i wymiksuje niejedno Lamborghini.

Samochody Spykera są trochę przesadzone pod względem stylistyki. Jakby z nich wyciąć ekstremalne wloty powietrza po bokach karoserii i "czapkę smerfa" na dachu służącą do schładzania silnika, mielibyśmy eleganckie sportowe auto. Ale wtedy byłoby chyba jakieś anonimowe, więc może to dobrze, że jest takie, jakie jest?

Kluczyk to elektroniczne urządzonko przypominające zegarek bez wskazówek. Naciskasz przycisk i możesz wsiadać. Ale gdzie jest klamka? Nie ma. Pod lusterkiem, umocowanym na imitujących łopatki turbiny wspornikach, znajduje się mały przełącznik. Naciśnij go, a drzwi otworzą się jak szwajcarski scyzoryk. Ruszamy spod hotelu, obok mnie siedzi J. P. Clinging - kierowca testowy Spykera.

 

SPYKER AILERON

SPYKER AILERON

Cena257 800 euro
Moc/przy obrotach405 KM/7000 obr/min
0–100 km/h4,5 s
Prędkość maksymalna300 km/h
Zużycie paliwa12,3 l/100 km
Silnikpoj. 4172 cm3, 480 Nm przy 3400 obr/min, skrzynia biegów 6A, napęd na tył.
Nadwoziedł. x szer. x wys. 4620 x 1960 x 1270 mm.

Dwa aluminiowe pedały są cudowne w swojej funkcjonalności, ale położone bardzo blisko siebie, na tej samej wysokości i pochylone pod takim samym kątem - stopą trudno wyczuć, który z nich jest właśnie przyciskany i czy stopa już została przełożona na drugi pedał. Wczoraj jednemu z dziennikarzy udało się wjechać Aileronem prosto w skałę. W czasie zawracania depnął jednocześnie na gaz i hamulec. Niestety, puścił tylko hamulec, ale przy prędkości 5 km/h, więc auto wciąż jest na chodzie.

O tym, że silnik Ailerona znajduje się za plecami nie musisz czytać w opisie technicznym. Czuć go i słychać, jak przyjemnie mruczy już na niskich obrotach. W dużym uproszczeniu, mamy tu do czynienia z układem przeniesienia napędu z Audi S4, poddanym "spykeryzacji". A dokładnie: silnik V8 o pojemności 4,2 litra i mocy 405 KM oraz skrzynia biegów ZF Tiptronic o sześciu przełożeniach.

Tagi: Spyker | Aileron

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij