auto motor i sport poleca:

Ssangyong Actyon - Zbędne kilogramy

Poleć ten artykuł:

Ma talent w jednej dziedzinie i braki w paru innych. SsangYong Actyon, czyli klasyczne i bardzo jasno określone - coś za coś.

Ssangyong Actyon Zobacz całą galerię

Styliści długo nie mogli się zdecydować, czy projektują samochód czy łódkę. Stanęło w końcu na czterech kółkach, ale dziób Actyona jest świadectwem ich wewnętrznego rozdarcia. Jakby dla zachowania symetrii, również z tyłu jest nietypowo. Zamiast kwadratowych kształtów - linia dachu jak z coupé.

Actyon to kolejny stylizacyjny oryginał ze stajni Ssang- Yonga. W tym szaleństwie jest oczywiście metoda - mały producent terenówek chce się wyróżnić w tłumie. A jeśli nadwozie ∫ la krzyżówka SUV-a i coupé jest dla kogoś śmieszne, to niedługo przestanie takie być, bo inni szykują podobne auta.

Actyon najlepiej czuje się w terenie - zalicza kolejne przeszkody w takt równomiernego klekotu diesla

Pod względem technicznym nowy model jest identyczny ze znanym od ponad roku Kyronem. Ma tę samą ramę podwozia, taki sam rozstaw osi, taki sam układ podwójnych wahaczy poprzecznych z przodu i sztywną oś z tyłu, tego samego 2-litrowego turbodiesla z genami Mercedesa oraz układ przeniesienia napędu z przekładnią redukcyjną. Standardowo moment obrotowy wędruje do tylnych kół, a napęd na obie osie oraz reduktor można załączyć na czas brudnej roboty.

Kabina jest przestronna, tworzywa jak z poprzedniej epoki, ale wykonanie niezłe - we wnętrzu nic nie "gada", nawet kiedy Actyon skacze na nierównościach. Od wzrostu kierowcy zależy jak bardzo będzie on narzekał na zakresy regulacji fotela i kierownicy, natomiast uniwersalnie fatalna jest widoczność do tyłu. Za sprawą wysoko umieszczonej tylnej szyby, orientacja co do odległości podczas cofania jest wyjątkowo mizerna. Na kanapie dwóm osobom będzie wygodnie, ale trzeci pasażer poczuje się jak piąte koło u wozu - pod tym względem jest jak w porządnym kompakcie. Bagażnik ma swoje 467 l.

Irytują szczegóły. Silnego, drażniącego zapachu sztucznych tworzyw nie udało się w okresie testu wywietrzyć; trzeba się z nim niestety zaprzyjaźnić na dłużej. Dziwacznie kwadratowy jest kształt dźwigni zmiany biegów. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to wyjątkowo mało istotny detal - i być może miałby rację, ale nie wtedy, kiedy ów szczegół przypomina o sobie kilkadziesiąt razy dziennie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 112 400 PLN
Dostępne nadwozia: pick-up-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ssangyong | Actyon | 200 | XDI | Elegance | SUV | test

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij