auto motor i sport poleca:

Straszak

Poleć ten artykuł:

Ma agresywny wygląd. Wydaje się, że w środku zmieści się cała rodzina Soprano. Sprawia wrażenie, że nic nie może go powstrzymać - nawet Talibowie. Ale to jedynie pozory. Dodge Caliber ma tylko agresywny wygląd.

Dodge Caliber Zobacz całą galerię

Po Chryslerze i Jeepie, Dodge jest kolejną amerykańską marką, którą DaimlerChrysler chce podbić europejski rynek. Niemiecko-amerykański koncern może liczyć na ślepą miłość niektórych narodów do wszystkiego, co amerykańskie, dając im kawałek tej Ameryki za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Dodge Caliber zjeżdża z taśmy w Belvedere w stanie Illinois, gdzie kiedyś produkowano Plymoutha Fury i Dodge'a Monaco. Ale Calibra stworzono nie tylko z myślą o Amerykanach. To tzw. światowy samochód, co przywodzi skojarzenia z włoskim eksperymentem - Fiatami Palio i Siena. W Dodge'u Europejczyk poczuje się jak w przeciętnym aucie rodzinnym klasy niższej średniej. Fotele przednie mają krótkie siedziska, a zakres poziomej regulacji tychże foteli jest ograniczony. Gdy usiądziemy na tylnej kanapie, stanie się jasne, skąd te ograniczenia - gdyby nie odpowiednio wyprofilowana tylna część oparcia przednich foteli, nie byłoby gdzie wcisnąć kolan. A tak, tylko lekko wbijają się one w przednie oparcie. Do tego siedzisko kanapy jest krótkie i słabo wyprofilowane.

Skoro jest tak ciasno w tylnej części przedziału pasażerskiego, to może chociaż bagażnik jest większy niż u konkurentów? Po uniesieniu tylnej pokrywy zobaczymy komorę z wnikającymi do wnętrza nadkolami, której pojemność wynosi 352 l. Po złożeniu asymetrycznie dzielonego oparcia tylnej kanapy, pojemność bagażowa zwiększa się do 1013 l. Czyli znów przeciętność. Po położeniu oparcia uzyskamy równą podłogę na całej długości powiększonego bagażnika. Przedstawiciele Dodge'a twierdzą, że Calibrem można przewozić przyjaciół i cały niezbędny sprzęt! W Ameryce, przy tamtejszym zamiłowaniu do wielkich samochodów, przez Calibra szybko stracilibyśmy przyjaciół.

Nie wiem kto podpowiedział Amerykanom, że europejskim standardem segmentu C są twarde, a do tego niedokładnie spasowane plastiki na desce rozdzielczej. Mało tego, ten sam twardy plastik posłużył do obicia wewnętrznej strony drzwi. Ale i na tym nie koniec. Szczytem tandety jest guma, ciągnąca się w dół od drążka zmiany biegów do środkowej konsoli. Jest twarda, chropowata i wygląda byle jak. Amerykanie poszli jeszcze dalej - tej samej gumy użyli jako elementu ozdobnego (!) i wykonali z niej nakładki na relingi oraz tylny spoiler.

Tagi: Dodge | Caliber | hatchback | test

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij