auto motor i sport poleca:

Studium wygody - Cadillac STS 4.6L V8

Poleć ten artykuł:

Luksusowe Cadillaki pojawiły się w oficjalnej sprzedaży w Polsce. Jeśli komuś nadal wydaje się, że auto tej marki to wielka i ciężka góra blachy ze słabym, ale za to głośnym silnikiem, to się myli. Najlepszy przykład - Cadillac STS 4.6L V8.

Cadillac STS 4.6L V8 Zobacz całą galerię

Cadillac? A tak, to taki amerykański samochód... Teraz będzie okazja bliżej go poznać, bo marka ta dotarła do Polski. Od nieco ponad miesiąca warszawski diler oferuje w oficjalnej sprzedaży cztery różne modele Cadillaca. My na pierwszą randkę wzięliśmy STS-a, pamiętając, że tak jak Chevrolet uchodzi w ramach koncernu General Motors za markę popularną, a Pontiac "obstawia" w GM kategorię aut sportowych, tak Cadillac jest marką określaną mianem Premium. Mówiąc wprost - luksusową i drogą.

Skoro tak, to jaki silnik ma STS? Oczywiście V8 o pojemności 4,6 litra. Jak znamy amerykańskie auta z przeszłości, to jego moc winna sięgać najwyżej 200 KM, ale nic z tych rzeczy - silnik STS-ama325 KM. To trochę więcej niż moc pięciolitrowego V8 Mercedesa i niewiele mniej niż mają silniki V8 tej kategorii montowane w BMW i Audi (4.4 i 4.2). Z jakimi europejskimi modelami będzie konkurował Cadillac STS? Jeśli brać pod uwagę jego rozmiary, to - mierząc niemal pięć metrów - plasuje się dokładnie pomiędzy Audi A6 i A8, BMW 5 i 7, albo E i S-klasą Mercedesa. Rozmiary wnętrza i cena modelu podstawowego (215 757 zł) każą u-mieścić go w elitarnym towarzystwie Audi A6, BMW 5 i Mercedesa klasy E.

Jednak jeśli ktoś decyduje się na amerykański samochód, to oczywiście chce mieć poczucie wręcz nadmiaru miejsca we wnętrzu - pod tym względem Caddy na pewno nie rozczarowuje. Kształt karoserii natomiast sprawia wrażenie, jakby była odlana z jednego kawałka metalu. Lekkość z jaką wystarczy pchnąć drzwi żeby się zamknęły, jakość wnętrza, odgłos towarzyszący zamykaniu bagażnika - wszystko to tylko wzmaga wiarę, że STS nawet po latach użytkowania zachowa klasę. Na dodatek, tylne lampy nasz Caddy ma takie, jakie dotychczas widywało się co najwyżej w samochodach studyjnych - i lampy, i światło stopu obejmujące niemal całą szerokość nadwozia są wykonane w technologii LED (z mnóstwa elektroluminescencyjnych diod o różnej barwie świecenia).

Drzwi tego Cadillaca można otworzyć nie używając ani kluczyka, ani pilota, chociaż jedno i drugie kierowca otrzymuje przy zakupie. Otrzymuje też - jak to jest przyjęte w USA - drugi kluczyk, z napisem "fuel", służący do otwierania zamka zbiornika paliwa. Kolejna niespodzianka to brak stacyjki, w którą można by wetknąć to coś, co wygląda jak kluczyk zapłonu. Ale w Caddym, żeby uruchomić silnik - wystarczy wcisnąć przycisk startera. Wobec tego po co ten kluczyk? Tak naprawdę jest on nadajnikiem fal, który, zasilany miniaturową baterią, otwiera i zamyka drzwi gdy kierowca wraz z nadajnikiem znajduje się w pobliżu auta. Ten kluczyk-nadajnik ma też część mechaniczną, która, w razie rozładowania się baterii, po włożeniu w zamek pozwala otworzyć drzwi. Czyli, nawet gdy elektronika zastrajkuje, kierowca może być pewien, że do swojego auta i tak się dostanie.

Tagi: Cadillac | STS | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij