auto motor i sport poleca:

Subaru Forester – „boksuje” aż miło

Poleć ten artykuł:

Na sezon 2011 Forester otrzymuje nowy silnik, nowe zestrojenie zawieszenia plus kosmetyczny lifting nadwozia i wnętrza.

Subaru Forester Zobacz całą galerię

 

Ten ostatni obejmuje między innymi nową osłonę chłodnicy i zmienioną kolorystykę wnętrza, natomiast znacznie ciekawsze są modyfikacje techniczne Forestera. Przede wszystkim, SUV Subaru ma teraz pod maską nowy benzynowy silnik - czterocylindrowy bokser rozwija 150 KM i, jak podaje producent, zużywa o 10 procent mniej paliwa niż dotychczas oferowana jednostka.

Nowy bokser żywo reaguje na gaz i w porównaniu z poprzednikiem ma wyraźnie lepszy humor w niskim i średnim zakresie obrotów. Najlepsze efekty daje łagodne traktowanie gazu, na jakie silnik reaguje niewygórowanym zużyciem paliwa. Na korzyść Forestera działa też stosunkowo nieduża masa własna (poniżej 1,5 tony), mająca niemały udział w uzyskaniu dobrej dynamiki jazdy.

Obok pięciobiegowej przekładni mechanicznej, w ofercie jest czterobiegowy automat, co odnotowujemy tylko z kronikarskiego obowiązku, bo najlepiej, żeby tylko w ofercie pozostał. Automat okazuje się boleśnie powolny, ma długie przełożenia i Subaru nim obciążone gubi za jednym zamachem zarówno osiągi, jak i ekonomię.

Natomiast największymi zaletami Forestera pozostaje danie główne - układ napędowy i zawieszenie. Stały napęd czterech kół z centralnym mechanizmem różnicowym to rozwiązanie tak klasyczne, jak idealnie skuteczne w każdych warunkach. Właściwości trakcyjne są znakomite i nawet na nawierzchniach o bardzo słabej przyczepności - jak błoto i śnieg, kiedy koła co chwilę wpadają w poślizg - Forester radzi sobie bardzo dobrze. Samochód jest zwrotny i przy swojej wysokości nadwozia nieźle trzyma się zakrętów, a jednocześnie zawieszenie ma tę charakterystyczną dla modeli Subaru sprężystość, która skutecznie "wyrównuje" kiepskie nawierzchnie. Można odnieść wrażenie, że układ jezdny tego SUV-a nie odczuwa nawet najbardziej koszmarnych wybojów, z kolei 215-milimetrowy prześwit pozwala zaliczać bezdroża nawet naszych dróg, bez obaw o posiniaczenie podwozia. Dobrze, że pewne rzeczy się nie zmieniają.

Tekst Roman Popkiewicz
amis 3/2011

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 122 635 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Subaru | Forester | test

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij