auto motor i sport poleca:

Subaru Legacy 2.0D – Wbrew wszystkim

Poleć ten artykuł:

Zadziwianie to ostatnio specjalność Subaru. Ale zachwycanie - już niekoniecznie! W teście - Legacy 2.0D z pierwszym turbodieslem typu bokser. To auto zadziwia i zachwyca jednocześnie.

Subaru Legacy 2.0D Zobacz całą galerię

Chwała Subaru! Japończycy, którym ostatnio ostro dostało się za stylistykę Imprezy i Forestera, w końcu pokazali, że mają charakter i że nie idą na łatwiznę. W odróżnieniu od takich Chryslera i Mitsubishi, kupujących silnik 2.0 TDI od Volkswagena, Subaru opracowało własną wyjątkową konstrukcję. Pierwszego turbodiesla typu bokser. I to jakiego!

Znak rozpoznawczy został zachowany. Subaru to nadal stały napęd na cztery koła i silnik o przeciwsobnym układzie cylindrów. Ale jego dźwięk jest już inny. Miast charakterystycznego dla boksera bulgotu, spod maski wydostają się odgłosy typowe dla jednostek wysokoprężnych, szczególnie gdy silnik jest zimny. Po niedługiej chwili wszystko się jednak uspokaja i siedząc we wnętrzu Legacy nie masz w ogóle wrażenia obcowania z dieslem. Na zewnątrz słychać wprawdzie, że "coś tu nie gra", ale kabina jest świetnie wyciszona. Na dodatek bokser Subaru zadziwia prawie całkowitym brakiem wibracji w czasie pracy. Nie czujesz ich ani na kierownicy, ani na pedałach, a tylko niewielkie - na drążku zmiany biegów.

Najnowsze dzieło japońskich inżynierów ma prawie dwa litry pojemności skokowej, cztery cylindry i szesnaście zaworów. Jego konstrukcja jest bardzo zwarta - silnik jest nawet krótszy o 6 cm od swego benzynowego odpowiednika i waży od niego tylko odrobinę więcej. Jest też bardzo nowoczesny: zasila go układ wtrysku typu common-rail, ma turbosprężarkę z chłodnicą powietrza doładowującego i filtr cząstek stałych.

Subaru deklaruje, że jego najnowsze dzieło na polecenia prawej stopy mobilizuje 150 KM przy 3600 obr/min i wytwarza 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 1800 obr/min. Dane te zweryfikowaliśmy na hamowni (patrz ramka) i wyszło nieco mniej. Nie zmienia to faktu, że Legacy 2.0D ma bardzo smaczne osiągi. Setkę robi wprawdzie ciut wolniej niż podaje fabryka (8,7 s), bo w 9,5 s, ale pod względem dynamiki jest lepiej niż dobrze - pod warunkiem że obroty są wyższe niż 1700 obr/min; poniżej nich występuje turbodziura. Swój moment obrotowy silnik rozwija bardzo równomiernie aż do przekroczenia 4000 obr/min i bardzo dobrze reaguje na dodanie gazu.

Trochę dziwi to, że do współpracy z dieslem inżynierowie Subaru zaprzęgli skrzynię tylko o pięciu biegach. To bardzo dobry mechanizm - precyzyjny, o krótkich drogach prowadzenia drążka, wymagający jednak użycia nieco siły. Ale dobór jego przełożeń jest absolutnie zaskakujący jak na diesla - na trójce możesz jechać nawet 130 km/h, a na czwórce nieco ponad 180 km/h. W tym działaniu jest metoda, bo do "wajchy" zmiany biegów przy zwykłej jeździe wcale nie sięgasz często. Z drugiej strony, przy ostrym przyspieszaniu prawie zawsze trzeba zejść o "stopień niżej".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 94 666 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Subaru | Legacy | sedan | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij