auto motor i sport poleca:

Subaru Legacy – nie tylko fan

Poleć ten artykuł:

Subaru Legacy Zobacz całą galerię

Więcej, mocniej, szybciej. Piąta generacja Legacy - najważniejszego modelu Subaru - debiutuje w jego 20. urodziny. Samochód dojrzał i nie chce być atrakcyjny jedynie dla kierowców.

Subaru do wożenia się zamiast do jeżdżenia? Brzmi tak samo nieprawdopodobnie, jak ekonomiczne Porsche. Że Subaru zmienia oblicze, wiadomo nie od dzisiaj. Najlepiej świadczą o tym najnowsza Impreza i wysokoprężna jednostka napędowa typu bokser. Samochód i silnik, zdawałoby się, nie do zrobienia przez Subaru, a jednak. Czasy są trudne i trzeba myśleć o przetrwaniu, a nie wciąż "jechać" na sukcesach Imprezy STi.

W porównaniu z poprzednim Legacy, nowy sedan przybrał na długość 65 mm (teraz 4,73 m), na szerokość 50 mm (1,78 m), a na wysokość aż 80 mm (1,5 m). Sporo, ale konkurenci w klasie średniej mierzą jeszcze więcej. Ford Mondeo jest o 5 cm dłuższy, aż o 10 cm szerszy i o tyle samo ma większy rozstaw osi niż nowe Legacy. Najważniejsze, że ani kierowca i pasażer z boku, ani pasażerowie tylnej kanapy nie odczuwają w Legacy ciasnoty. Co więcej, miejsca we wszystkich kierunkach jest dużo.

Za kierownicą siedzi się dość nisko, fotel można odsunąć mocno do tyłu, a kierownicę - daleko od deski. Taka pozycja sprzyja obniżeniu środka ciężkości auta i zbliżeniu się do idealnego rozkładu masy zespołu samochód-kierowca. Na punkcie obu zagadnień w Subaru mają hopla od zawsze. Stąd pomysł na stosowanie we wszystkich modelach poziomego silnika przeciwsobnego (co pomaga obniżyć środek ciężkości) oraz stałego napędu na wszystkie koła (zapewnia znakomitą trakcję i pozwala zbliżyć się do idealnego rozkładu masy). U podstaw dobrego zachowania samochodu na drodze i wyczucia przez kierowcę tego, co dzieje się z autem w czasie jazdy leży fizyka ruchu pojazdu, na którą środek ciężkości i rozkład masy mają kolosalny wpływ. Moc silnika, charakterystyka zawieszenia i układu kierowniczego to parametry wtórne. Nie bez powodu w autach rajdowych i wyścigowych kierowcy siedzą najniżej jak się da i możliwie najbliżej pionowej osi obrotu auta.

JEDYNE TAKIE CVT NA ŚWIECIE

W nowym Subaru Legacy debiutuje bezstopniowa przekładania Lineartronic, oferowana w standardzie do wersji 2.5i oraz jako opcja do modeli z benzynowym silnikiem dwulitrowym, seryjnie współpracującym z sześciobiegową przekładnią mechaniczną. Nowością jest fakt, że przekładnia została ustawiona wzdłużnie, wykorzystuje do przenoszenia napędu łańcuch klinowy i zastosowano ją w samochodzie z napędem na cztery koła.

Zaletą przekładni Lineartronic jest kompaktowa budowa i duża sprawność przenoszenia siły napędowej, dzięki czemu udało się bniżyć zużycie paliwa (silnik wciąż pracuje w zakresie najbardziej fektywnej prędkości obrotowej) .

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 94 666 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Subaru | Legacy | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij