auto motor i sport poleca:

Suzuki Liana - Co znaczy Liana

Poleć ten artykuł:

Za nazwą tego modelu nie kryją się żadne pnącza. To akronim od Life in a New Age (życie w nowej erze). Istotnie, Suzuki Liana to coś zupełnie nowego na naszym rynku, ale świat poznał ją trzy lata temu.

Suzuki Liana Zobacz całą galerię

auto motor i sport 6/2004

Dlaczego oni nazwali go Liana? Bo to bezpieczna nazwa dla modelu oferowanego na światowych rynkach - w wielu językach brzmi sympatycznie i nie kojarzy się z niczym nieprzyzwoitym. A z tym trzeba uważać, o czym przekonało się choćby Mitsubishi. Poetycko brzmiąca nazwa terenowca Pajero, w krajach Ameryki Łacińskiej oznacza chłopca zabawiającego się nieprzyzwoicie pod kołdrą. Z kolei w niektórych regionach Hiszpanii mianem tym określa się faceta handlującego słomą.

Suzuki wybrało dosyć oryginalne rozwiązanie, tworząc dla swojego modelu akronimiczną nazwę. Japońska motoryzacja często kroczy własnymi szlakami, co widać w stylistyce, nadawaniu pojazdom nietypowych proporcji, a teraz jeszcze w nazewnictwie. Lianę obdarzono w nadmiarze tymi zaskakującymi cechami.

Patrzysz na ten samochód i czujesz się tak, jakbyś stał na peronie kolejki wąskotorowej. Do tego dochodzi jeszcze wrażenie, jakie wywołuje trójkątne okienko za przednim słupkiem - jak w vanie. Nic w tym dziwnego, bo Lianę zaprojektowano jako minivana o urodzie Łady 111. Potem "odcięto" tylną część dachu, przekształcając auto w rodzinną limuzynę z bagażnikiem o pojemności 447 litrów. I tak minivan stał się sedanem.

Wielkie powierzchnie blach karoseryjnych przyozdobiono potężnymi lustrami wstecznymi z terenowej Grand Vitary. Cóż, remanent zapasów magazynowych Suzuki nie dodaje może urody, ale pozwala za to stworzyć małe auto rodzinne o imponującym polu widzenia do tyłu.

Wnętrze Liany jest zdecydowanie bardziej fantazyjne, choć nie ma tam nadzwyczaj oryginalnych rozwiązań; środkowa konsola bardzo przypomina tę, którą Toyota montuje w Corolli. Są też charakterystyczne dla japońskiego stylu ozdobniki, w rodzaju podświetlonej czerwonej kropki w dolnej części wskazówki obrotomierza i prędkościomierza. Jest też widoczna na pierwszy rzut oka solidność deski rozdzielczej.

Są także przednie fotele zapewniające dobry komfort podróżowania, dzięki odpowiednio wyprofilowanym oparciom i siedziskom. Ale jest również pewna niedogodność. Po pierwsze, nie można tych foteli zbyt daleko przesunąć do tyłu, a po drugie - kąt pochylenia oparcia do przodu jest ograniczony.

To pierwsze ograniczenie wynika z konieczności zachowania wystarczająco dużej przestrzeni na nogi osób siedzących na tylnej kanapie. Może i dobrze, że pasażer z tyłu nie jest narażony na zmiażdżenie piszczeli przez zbyt wysokiego kierowcę. Ale właśnie przez to, tenże wysoki kierowca odkryje nowe możliwości swoich kolan - znakomicie zmienia się nimi stacje radiowe, za pośrednictwem regulacji umieszczonej po zewnętrznej stronie kierownicy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | Liana | sedan | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij