auto motor i sport poleca:

Suzuki Swift - Tanio już było

Poleć ten artykuł:

Przez dwadzieścia dwa lata Suzuki Swift był mały i tani. Teraz będzie tylko mały. Japończycy nie chcą, żeby najnowszy Swift był postrzegany tak jak poprzedni model - tani samochód dla emerytów.

Suzuki Swift Zobacz całą galerię

auto motor i sport 4/2005

Jeżeli ktoś ma jeden z pierwszych egzemplarzy Swifta, to za trzy lata mógłby starać się o przyznanie temu samochodowi statusu pojazdu zabytkowego. Ale czy to wystarczyłoby? Swift w historii motoryzacji nie zapisał się żadnym nowatorskim rozwiązaniem technicznym, nie odnosił też sukcesów w rajdach czy wyścigach samochodowych, a to są dodatkowe wartości, które konserwator zabytków bierze pod uwagę, przyznając status pojazdu zabytkowego.

Sześć lat po debiucie Swifta pierwszej generacji, w 1989 roku pojawił się jego następca, którym Suzuki wjechało w XXI wiek. Na tym modelu od 1992 roku w miejscowości Esztergom Japończycy uczyli Węgrów produkcji samochodów. Cztery lata później było to już jedyne miejsce na świecie, gdzie wciąż produkowano starzejącego się Swifta.

Stara konstrukcja, tania produkcja - to była recepta na utrzymanie Swifta na rynkach Europy, gdzie postrzegany był albo jako tani samochód dla emerytów, albo interesująca oferta dla obywateli krajów określanych eufemistycznie mianem rynków rozwijających się. Np. w Polsce można było go kupić już za około 27 tys. zł, co stanowiło wyzwanie dla Fiata Seicento i Daewoo Matiza. Ale to już historia.

Nowe Suzuki Swift łączy z poprzednim modelem tylko nazwa. Od poprzednika odcina się przede wszystkim stylistyką. To nie jest już samochód dla tych, którzy w mocno przeszklonym wnętrzu poszukują jak największej przestrzeni. Wyraźne obniżenie słupków i zwiększenie powierzchni karoserii od progu do podstawy okien nadają Swiftowi masywną, sportową sylwetkę. Boczna linia karoserii - biegnąca od przednich świateł, przez podstawę okien, do tylnych lamp - wznosi się lekko ku górze, co podkreśla dynamikę tego auta. Ale linia ta zaczyna się i kończy łagodnym łukiem, dzięki czemu nie widać w tym samochodzie drapieżnej agresywności - jadący Swift widziany z boku nie tnie ostro powietrza, tylko je łagodnie przenosi najpierw nad maskę, a potem nad dach.

Ta dość ciekawa bryła nadwozia byłaby może bardziej wyrazista, gdyby nie przednie reflektory. Wyglądają jak wielkie oczy, szeroko rozwarte w grymasie zdziwienia, że znalazły się na obliczu samochodu o sportowych aspiracjach. Ale właśnie tymi światłami Swift stylistycznie identyfikuje się z Wagonem R+ i Ignisem.

Deska rozdzielcza nie oszałamia ani swoim wyglądem, ani też materiałami wykończeniowymi. Niewiele ma ze sportowego ducha, jakiego udało się częściowo tchnąć w nadwozie. Jest czytelna, ergonomiczna, z twardym plastikiem, z przełącznikami między innymi z Ignisa. Ale brak jej wyrazistego charakteru.

Nowy Swift, choć wydaje się autem mniejszym od poprzednika, w rzeczywistości jest od niego tylko krótszy. Kierowca oraz siedzący obok pasażer mają w nowym modelu do dyspozycji sporo miejsca.

Dzięki większemu rozstawowi osi zyskały też nieco osoby siedzące na tylnej kanapie, mające więcej miejsca na kolana niż w starym Swifcie. Większy rozstaw osi pozwolił również na zamontowanie mechanizmu poziomej regulacji przednich foteli o większym zasięgu.

Tylna linia karoserii przebiega w niewielkiej odległości od tylnego koła, co może być sygnałem, że w tym kompaktowym samochodzie niewiele miejsca przeznaczono na bagażnik. I tak też jest - jego pojemność wynosi zaledwie 213 l. Tylną kanapę można złożyć, ale nie zyskuje się na tym aż tak wiele, bowiem pojemność przedziału bagażowego zwiększa się do 562 l.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 50 890 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | Swift | raport | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij