auto motor i sport poleca:

Suzuki Swift po 50 000 km

Poleć ten artykuł:

Pod koniec wymagającej próby, testowany Swift okazał się znacznie żwawszy niż na starcie. Do mety auto dotarło trochę posiniaczone, ale w świetnej kondycji. Maluch Suzuki to zdecydowanie typ długodystansowca.

Zobacz całą galerię

 

Gdybym usłyszał o tym od kolegi, włożyłbym to między bajki. Ale pomiary osiągów Swifta, z użyciem superprecyzyjnego sprzętu pomiarowego o "napędzie" satelitarnym, kłamać nie mogą. Porównując wyniki testowanego Swifta z początku i końca testu trzeba stwierdzić, że przejechanie 50 tys. kilometrów wyszło maluchowi Suzuki na dobre. 94-konna jednostka napędowa nabierała wigoru z każdym kilometrem. Na starcie do długodystansowej próby na przyspieszenie od 0 do 100 km/h Swift potrzebował 12,6 s. Na końcu testu setkę robił w 11,8 s.

Bardziej niż w górnym zakresie prędkości obrotowej, serce Swifta zyskało na sile w dolnym zakresie obrotów, co obrazują wyniki elastyczności na poszczególnych biegach. Poprawa wyników w tej dyscyplinie jest znacznie bardziej spektakularna niż w wypadku przyspieszenia. Na dobrym "ułożeniu się" silnika szczególnie zyskał piąty bieg, na którym na początku testu Swiftowi najbardziej brakowało poweru. Zamiast blisko 22 sekund na rozpędzenie z 60 do 100 km/h, na końcu testu Swift potrzebował 17,1 s. Na starcie do testu rozpędzanie auta z 80 do 120 km/h na piątym biegu trwało aż 26,2 s, natomiast na końcu - 19,9 s.

Wraz z poprawą osiągów malało zapotrzebowanie silnika na paliwo. Z początkowego zużycia na trasie, oscylującego wokół 6 l/100 km przy spokojnej jeździe, w drugiej połowie testowej próby w porównywalnych warunkach udało się zejść do 5 l/100 km. Do sprawnego (czytaj - dynamicznego) podróżowania 1,2-litrowa jednostka napędowa Swifta potrzebuje jednak około dwóch litrów benzyny bezołowiowej więcej na 100 kilometrów. Użytkowanie samochodu wyłącznie w mieście wiąże się ze zużyciem paliwa na poziomie 8,5 l/100 km. Średnie zużycie na dystansie 50 tys. km wyniosło 6,4 l/100 km.

W czasie 7-miesięcznego maratonu Swift zaliczył trzy obowiązkowe "pit stopy" w autoryzowanym serwisie i jeden ponadprogramowy, który nie kwalifikuje się do rubryki "naprawy i usterki". Do nieplanowanej wizyty zmusiło testowanego Swifta zbyt bliskie spotkanie na drodze z... prętem zbrojeniowym, który przez otwór w zderzaku "ranił" chłodnicę klimatyzacji. Chłodnica "wykrwawiła" się i przez jakiś czas trzeba było obywać się bez klimatyzacji. Wymiana uszkodzonego elementu kosztowała 1513 zł, z czego 336 zł wyniosła robocizna. Oprócz tej niemiłej przygody testowany Swift nie zaliczył najmniejszej mechaniczno-elektronicznej wpadki. Nawet żadna z żarówek nie odmówiła posłuszeństwa, mimo że niektóre świeciły się prawie non stop.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 50 890 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | Swift | Test długodystansowy | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij