auto motor i sport poleca:

Symfonia techniczna – Ferrari 430 Scuderia

Poleć ten artykuł:

Ferrari nie zamierza oddawać pola takim tuzom, jak Lamborghini Gallardo Superleggera czy Porsche 911 GT2. Oto grono lekkich samochodów sportowych o mocy 500 KM powiększa Ferrari 430 Scuderia - na torze Fiorano ten luksusowy asceta okazuje się równie szybki co Enzo Ferrari.

Ferrari 430 Scuderia Zobacz całą galerię

Bez choćby najmniejszego fałszywego tonu Scuderia sączy swoją symfonię wprost do uszu kierowcy. Tak donośnymi dźwiękami nawet posiadacze Ferrari coupé potrafią obwieścić swoją obecność tylko gdy mają uchylone okna. Rzut oka wystarczy, by przekonać się, że tu okna są zamknięte. No tak, teraz już wiadomo, co miał na myśli dyrektor techniczny Roberto Fedeli, gdy mówił o kompozycji dźwiękowej nowego auta - topowa wersja Ferrari 430 ma w repertuarze muzykę symfoniczną dla kierowców o sportowych ambicjach.

Na wszelki wypadek przystajemy wśród wzgórz nieopodal Maranello i podnosimy pokrywę silnika - czyżby Ferrari oszczędzając na ciężarze auta zrezygnowało z niektórych elementów układu wydechowego? W końcu model 430 w wersji light, opatrzony przydomkiem Scuderia, jest lżejszy o 100 kilogramów od standardowego. Tam gdzie być powinna jest w każdym razie przynajmniej metalowa obudowa wydechu. Nie możemy się nadziwić, jak też maestro Fedeli zmieścił te wszystkie swoje ukochane instrumenty w tak ciasnej blaszanej skrzynce?!

Pewne jest, że zrezygnowano z materiału wygłuszającego kabinę kierowcy. Natężenie dźwięków rośnie wraz z mocą silnika - do 3000 obr/min ośmiocylindrowiec jest jeszcze umiarkowanie natarczywy. Później otwierają się przepustnice w rurach wydechowych, a wraz z nimi uruchamia się funkcja "loudness". Znacznie wyraźniej niż w zwykłym F430 moment obrotowy staje się przyczyną wzrostu dynamiki. Przy 5250 obr/min i 470 Nm do akcji włącza się fikcyjna sprężarka. 7000 obr/min: 4,3-litrowy silnik gwiżdże jak V8 z Formuły 1 - nieco ciszej, lecz potężnie. Ta estetyka hałasu hipnotyzuje, jakby się było od niej uzależnionym. W końcu człowiek oczekuje od Ferrari Scuderia finałowego akordu. Jest - przy 8500 obr/min 510 KM jako wysokie C silnika o czterech zaworach na cylinder zostaje wyśpiewane z lekkością młodego Pavarottiego.

Tagi: Ferrari | F430 | Scuderia

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij