auto motor i sport poleca:

Terenowy SUV - Suzuki Grand Vitara

Poleć ten artykuł:

Zaciekawiony jak uczniak, w pierwszym dniu szkoły odbyłem jazdy nowym Suzuki Grand Vitarą. Moja ciekawość wzrosła, gdy przyszedł czas na rozstrzygnięcie szkolnego sporu - czy to prawdziwa terenówka, czy też SUV?

Suzuki Grand Vitara Zobacz całą galerię

Encyklopedyczna definicja samochodu terenowego mówi, że jest nim pojazd przystosowany do jazdy poza drogą utwardzoną, zazwyczaj zbudowany na ramie, z napędem na cztery koła, skrzynią redukcyjną, zwiększonym prześwitem oraz możliwością pokonywania wzniesień. Czy nowe Suzuki spełnia te założenia? Nadwozie ma samonośne i, wzorem nowego Land Rovera Discovery, wzmocnione konstrukcją ramową, napęd zaś jest stale przenoszony na wszystkie koła. Do tego przyzwoity prześwit oraz reduktor - nie oferowany w wersji z silnikiem o pojemności 1,6 l (podstawowym dla odmiany trzydrzwiowej). I tutaj prosty wniosek - odmiany z reduktorem można zaliczyć do kategorii terenówek, a te bez, raczej do SUV-ów.

Po odrobieniu lekcji z "autoterenologii" ruszam w drogę. Na pierwszy ogień idzie wersja trzydrzwiowa z jednostką napędową o pojemności 1,6 litra i stałym napędem na cztery koła, rozdzielanym w proporcji 47% na przód i 53% na tył. Różnica w stosunku do poprzedniej Vitary jest ogromna - tylną, sztywną oś, zastąpiono niezależnym zawieszeniem wielowahaczowym; z przodu pozostały kolumny McPhersona; szybkie zakręty nie robią już na Suzuki większego wrażenia. Auto przejeżdża je płynnie i pewnie, a na prostej porytej nierównościami nie podskakuje jak jamnik za kością. Odmiana pięciodrzwiowa, za sprawą większego o 20 cm rozstawu osi, jeździ jeszcze pewniej.

W terenie, na Pustyni Błędowskiej i w kamieniołomach, obie wersje spisywały się bez zarzutu, choć lżejszą (bez reduktora!) na piaszczystym podjeździe udało mi się wdrapać wyżej. Na muldach Grand Vitara nie wpada w nieprzyjemne i grożące urwaniem przodu kołysanie, tak charakterystyczne dla większości SUV-ów. Trudniejszy teren to domena odmian wyposażonych w 4-zakresowy napęd na cztery koła, obsługiwany pokrętłem na konsoli środkowej. Do jazdy po leśnych duktach wystarcza ustawienie standardowe 4H. Przy nieco bardziej wymagających przeszkodach warto załączyć blokadę centralnego mechanizmu różnicowego - pozycja 4HLock, w której rozdział na osie napędowe wynosi 50:50, a na poszczególne koła może być dawkowany według uznania. Przed załączeniem reduktora należy zatrzymać się i wykonać procedurę przedstartową, przekręcając pokrętło w pozycję 4Lock. Istnieje też tryb neutralny - przeznaczony do holowania. Równie ważne jeśli idzie o przydatność w terenie są wartości kątów natarcia i zejścia oraz tzw. kąta rampowego. Dla odmiany trzydrzwiowej wynoszą one, odpowiednio, 29°, 36° i 20°, zaś dla pięciodrzwiowej - 29°, 27° i 19°.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | Grand Vitara | SUV | raport | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij