auto motor i sport poleca:

Test Citroën C4 Picasso, Kia Carens i Renault Scénic

Poleć ten artykuł:

Citroën C4 Picasso, Kia Carens i Renault Scénic z założenia mają być superpraktycznymi i wygodnymi autami dla rodziny, ale każde z nich realizuje ten cel inaczej. W teście porównawczym sprawdzamy, którego vana warto polecić szczególnie.  

Porównanie Citroën C4 Picasso, Kia Carens i Renault Scénic Zobacz całą galerię

Po raz kolejny zajmujemy się samochodami, którymi mało kto interesuje się z powodu ich właściwości jezdnych czy czasu w jakim przyspieszają do setki. To auta, którymi chciałbyś wygodnie poruszać się w mieście, więc nie powinny być zbyt duże, ale też dobrze, by miały na tyle obszerne wnętrze, żeby chociaż od czasu do czasu w komfortowych warunkach dało się przewieźć całą rodzinę z bagażem. Żeby było trudniej, do naszego zestawienia wybraliśmy trzy modele mocno różniące się wielkością, ceną i pomysłem na to, jak zaspokoić potrzeby rodziny. Startujemy od najtańszego – Renault.

Taniej nie znaczy gorzej
Scénic jest o 17 cm krótszy i o 16 tysięcy złotych tańszy niż największa w teście Kia Carens. I oczywiście ma odczuwalnie mniejszą kabinę, co widać głównie po odległości między przednimi a tylnymi fotelami oraz po mniejszym bagażniku. Jednak pod stwierdzeniem „mniejszy bagażnik” wciąż kryje się prawie 440-litrowy foremny kufer z najwyższą przestrzenią ładunkową od podłogi do półki (57 cm). Odstęp między rzędami foteli wystarczy, by dorosły siedzący z tyłu nie dotykał kolanami oparcia przedniego fotela, a dla dzieci miejsca jest aż nadto.

Tak jak w pozostałych autach, w drugim rzędzie są trzy oddzielne fotele z mocowaniami Isofix, pozwalające na łatwy montaż fotelików dla dzieci. Natomiast tylko w Renault można każdy z foteli wymontować z auta, uzyskując przestrzeń niemal jak w aucie dostawczym. Jeśli więc w tygodniu wozisz do szkoły trójkę dzieci, a w weekendy wyjeżdżasz na łono natury sam z żoną pojeździć na rowerach – do Scénica zapakujesz je najłatwiej. Ale są dwa warunki – musisz mieć garaż, w którym przechowasz w tym czasie ciężkie fotele oraz musisz poświęcić czas na naukę ich montażu (bo demontaż to łatwizna).

Plus za kieszonki w oparciu przednich foteli – to bardzo sprytny patent. Minus za schowki w bocznych drzwiach, pomieszczą tylko naprawdę niewielkie przedmioty
   

Z elementów, na które zwróciły uwagę dzieci, czyli osoby najbardziej zainteresowane podróżą w drugim rzędzie foteli, trzeba wymienić świetną widoczność wynikającą z najmniejszej odległości siedziska od dolnej krawędzi okien. Schowki w podłodze (dostępne również w konkurencyjnych modelach) przydają się rzadko, bo zwykle przykryte są dywanikami, za to świetnym pomysłem okazały się szuflady pod fotelami. Nadają się idealnie do przechowywania niewielkich zabawek, malowanek czy kredek (element pakietu Family za 800 zł).

Za to kilka powodów do narzekań znajdzie kierowca. Przede wszystkim denerwujący jest rozdział między obsługą nawigacji oraz sprzętu audio i telefonu. Pierwszym sterujesz korzystając z pokrętła na tunelu środkowym, z pozostałych używając dźwigni za kierownicą i przycisków na panelu radia. Konieczność przebijania się przez menu zestawu głośnomówiącego albo wyszukiwania utworu z pamięci USB na małym ekraniku obok prędkościomierza, gdy obok marnuje się duży ekran nawigacji jest frustrująca. Rozczarowuje też nieprecyzyjny układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem – chciałoby się, by działał bezpośrednio. Bo uwzględniając wysoki komfort resorowania, całkiem niewielkie gabaryty i sporą kabinę, a także oszczędny, choć nieprzesadnie żwawy silnik, Renault Scénic to naprawdę udane auto, a zlikwidowanie kilku niedociągnięć mogłoby zrobić z niego auto świetne.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, suv-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen C4 Picasso | Kia Carens | Renault Scenic | vany | rodzinne vany | porównanie

Oceń artykuł:

3,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij