auto motor i sport poleca:

Test: Jeep Cherokee 3.2 V6 Trailhawk

Poleć ten artykuł:

Starannie pielęgnuje tradycyjne cechy Jeepa, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej zaś, tradycyjnie, wystawia go na ostrzał krytyki. W teście najnowszy Jeep Cherokee.

Test: Jeep Cherokee 3.2 V6 Trailhawk Zobacz całą galerię

Jeep w swojej działce jest trochę jak Alfa Romeo w swojej – cokolwiek by zrobił lub nie, nie jest zdolny do złego. Nawet jeśli pobłądzi – patrz: modele Compass i Patriot – zostanie mu to wybaczone.

Wrangler to kwintesencja marki, ostoja, Grand Cherokee jest w pewnym sensie limuzyną Jeepa, rolę „miękkiego” SUV-a – bo dziś taki model po prostu trzeba w ofercie mieć, być może nawet niejeden – ma wszelkie szanse z powodzeniem odegrać Renegade. Teraz nadszedł czas Cherokee. Jaki jest?

Stylizacja jakiej jeszcze nie było

Przede wszystkim – świeży. Cherokee porzuca swoje tradycyjne kanciaste nadwozie na rzecz stylu, który bardziej kojarzy się z crossoverem, zwłaszcza w wersjach „lżej” stylizowanych (Latitude i Limited).

Natomiast w najbardziej uterenowionej odmianie Trailhawk, off-roadowe uzbrojenie Jeepa – od układu napędowego z blokowanym tylnym mechanizmem różnicowym, przez podniesione zawieszenie, po osłony podwozia (prawdziwe, nie udawane) – podkreślają odpowiednie detale.

Już sam na czarno osłonięty przedni zderzak, mocno podcięty od spodu sprawia wrażenie jakby Cherokee potrafił pływać. Nowoczesna wersja klasycznej osłony chłodnicy Jeepa jest zgrabna, a wąskie, zachodzące na błotniki lampy wyglądają bardzo nowocześnie; chociaż właściwe reflektory to te ukryte w zderzaku poniżej.

Za to w kabinie klasyka

Klasyczna pozostała natomiast kabina, a centralne miejsce na konsoli zajmuje teraz duży, 8,4-calowy ekran dotykowy (standard w wersji Trailhawk). Kilka detali daje odczuć, że mamy do czynienia z amerykańskim autem – fotele mają obfite rozmiary, przednie słupki są porządnie grube, a otwierając drzwi ma się wrażenie, jakby ważyły kilkaset kilogramów.

Praktyczne detale starają się być miłe dla wszystkich – kanapa jest przesuwana, udogodnienia na linii drzwi-konsola-deska rozdzielcza obejmują nawet schowek pod siedziskiem fotela pasażera (oraz możliwość położenia oparcia na płasko), z tyłu jest dodatkowe gniazdo 12 V, a koło zapasowe okazuje się pełnowymiarowe. Dobrej jakości są też tylne siedzenia.

Na plus – świetny jest dostęp do wnętrza, na minus zaś – na gumowych „dywanikach” można się pośliznąć nawet kiedy są suche.

Na drodze wygodny, nieostry

Cherokee Trailhawk jest oferowany wyłącznie z benzynowym, wolnossącym silnikiem 3.2 V6 oraz z 9-biegowym automatem. Jeep jest też obłożony off-roadowym osprzętem w postaci blokowanego mechanizmu różnicowego tylnej osi, programów pracy napędu na różnych nawierzchniach, ćwierćterenowych opon Yokohama Geolandar i ma o 24 mm większy prześwit niż zwykła wersja.

Jako ciekawostka – większy jest też rozstaw osi oraz kół Trailhawka. Na asfalcie trzy rzeczy stają się dość szybko jasne – kabina jest znakomicie wyciszona, komfort resorowania bardzo porządny, ale też po ruchach nadwozia czuć, że Jeep nie jest czysto asfaltowym stworzeniem. Jak na tego typu zestrojenie zawieszenia oraz opony, które z natury nie przyczyniają się do poprawy precyzji prowadzenia, układ kierowniczy wykonuje całkiem niezłą robotę.

W przeciskaniu się przez miejski ruch Cherokee jest bardziej poręczny niż sugeruje to 12-metrowa średnica zawracania, natomiast w trasie właśnie komfort okazuje się największą zaletą Jeepa.

Cherokee będzie wciąż jechał niedraśnięty, kiedy inni zaczną zostawiać za sobą kawałki podwozi

W terenie silnik v6 to zaleta

Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że Cherokee spotka się z zarzutami, iż nie ma tak ostrego układu kierowniczego i nie dysponuje takim samym poziomem przyczepności jak inne SUV-y tej klasy. Bo prawda jest taka, że nie ma i nie dysponuje – ale też nie jest kolejnym innym SUV-em tej klasy.

Jeśli na asfalcie nie za każdym nadąży, to w terenie brnie wyszukując twardego gruntu pod każdym z kół. Wystarczy, by jedno złapało przyczepność, a będzie ono w stanie „wyciągnąć” całe auto – to już stała cecha Jeepów. Dzięki niej Cherokee pokona miejsca, w których inni zostawią najpierw osłony, później zderzaki, a potem po kawałku podwozia.

Off-road to też główny powód, dla którego Trailhawk jest oferowany tylko z silnikiem 3.2 V6. I znów jak wyżej – ta jednostka jest na co dzień mało ekonomiczna (w połączeniu z dwutonową masą auta powoduje zużycie 11,6 litra paliwa na 100 km, przy czym w jeździe miejskiej trzeba się liczyć z ok. 16-18 l/100 km), teoretycznie więc nie powinna pasować do auta w klasie, w której królują turbodiesle.

Tylko że świetnie sprawdza się w terenie. Po pierwsze, już przy niskich obrotach dysponuje wystarczająco dużym momentem obrotowym, by wyciągnąć Cherokee z większości podbramkowych sytuacji, po drugie zaś na gaz reaguje bardzo szybko (szybciej niż robiłby to turbodiesel).

Wszystko to sprawia, że Jeep jest na miękkim i śliskim bardzo skuteczny – typowo dla rasowych terenówek, znacznie częściej ograniczeniem okazuje się kierowca, nie auto.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 196 100 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jeep Cherokee | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij