auto motor i sport poleca:

Test Porsche Cayman GT4: Niech Cię diabli

Poleć ten artykuł:

Obóz szkoleniowy spod znaku GT do tej pory był zarezerwowany tylko dla 911 Carrery. Teraz – nareszcie – wpuszczono do niego młodzież. Oto Porsche Cayman GT4.  

Test Porsche Cayman GT4 Zobacz całą galerię

Sprawa jest najprostsza z możliwych – emblemat „GT z cyfrą” oznacza u Porsche rollercoastera. Rollercoastera wrażeń z jazdy, znaczy.

Technicznie geny prosto z GT3
Silnik pochodzi z Carrery S praktycznie bez zmian poza tym, że w Caymanie jest odwrócony o 180 stopni, tak by skrzynia biegów znajdowała się za, a nie przed silnikiem. Sama skrzynia jest wzięta z Caymana GTS. Większe wloty powietrza z przodu i po bokach mają skuteczniej schłodzić większy silnik i dostarczyć mu więcej tlenu, z kolei inny spoiler z przodu oraz duże, na stałe zamontowane tylne skrzydło przy dużych prędkościach wytwarzają siłę docisku.

Zmienić zawieszenie było o tyle łatwiej, że Cayman i tak dzieli sporą część układu jezdnego z „911”. GT4 dostał więc całe przednie zawieszenie prosto od 911 GT3, razem z tarczami hamulcowymi (w wypadku tarcz ceramicznych mają one średnicę 410 mm z przodu i 390 mm z tyłu). Tylne zawieszenie jest unikatowe dla GT4, ze względu na centralnie umieszczony silnik, a w porównaniu z cywilnym Caymanem, GT4 siedzi aż o 30 mm niżej. Wreszcie, na 20-calowych obręczach o typowym dla modeli GT filigranowym wzorze są opony Michelin Pilot Sport Cup 2, czyli najbliższe slickom drogowe opony na świecie.

Wnętrze składa się z kierownicy, dźwigni „ręcznej” skrzyni, trzech pedałów, obrotomierza i foteli. Reszta nie ma żadnego znaczenia Za drobną dopłatą można mieć takie same fotele jak we flagowym 918
   

W kabinie typowo dla modeli GT – zamiast sprzętu audio standardowo w konsoli jest dziura, w miejscu wewnętrznych klamek są na drzwiach paski, zegary mają inną kolorystykę, a na kierownicy brak jakichkolwiek przycisków. Jako ultrabajer można mieć fotele o tej samej konstrukcji jak te w „918” (niecałe 15 tys. zł dopłaty), a jako ultra-ultrabajer – kubły z sześciopunktowymi pasami i pałąkiem bezpieczeństwa (pakiet Clubsport, 20 tys. zł).

Jazda - zwykły opis tu nie pasuje
Klasyczny opis na zasadzie „przyczepny, zbalansowany, stabilny czy mało podsterowny” to w wypadku Caymana GT4 zabawa, która nie ma większego sensu. To tak jakby napisać, że myśliwiec dobrze przyspiesza, sprawnie nabiera wysokości i ma całkiem sporą prędkość maksymalną. Oczywiście, że GT4 jest przyczepny i zbalansowany, ale akurat w tym wypadku trzeba zejść o kilka poziomów niżej.

Tylne skrzydło ma regulowany kąt nachylenia – najbardziej „agresywna” pozycja nadaje się tylko na tor Kute aluminiowe obręcze mają typowy dla modeli GT filigranowy design. I opony Michelin Pilot Sport Cup 2
   

Zejść do miejsca, w którym kierowca czuje, w jaki sposób opona opiera się o asfalt. Do miejsca, gdzie plecami czuje najdrobniejsze ruchy auta, a kręcąc kierownicą i ustawiając Caymana w zakręcie, każdy milimetr kierowca może dzielić na drobne części. Gdzie układ stabilizacji, zanim zainterweniuje, najpierw daje kierowcy szansę, by sam to zrobił. Gdzie jakikolwiek uślizg kół następuje w tym i tylko w tym momencie, kiedy kierowca sobie tego życzy. Gdzie siły boczne w zakręcie wynoszą nawet 1,8 g (w samochodzie drogowym!) – owszem, tyle zarejestrowaliśmy w wyjątkowym miejscu toru Portimao, gdzie w ultraszybkim łuku auto jest dodatkowo dociśnięte do asfaltu w wyniku ukształtowania terenu – ale jest to wciąż 1,8 g!

Liczy się tylko kierowca
Jeden z największych bajerów to oczywiście mechaniczna, sześciobiegowa skrzynia biegów. Podczas kiedy GT3 i GT3 RS mają już tylko dwusprzęgłowe przekładnie (dużo szybsze niż człowiek, ale zdejmujące z kierowcy ważny kawałek jego roboty), Cayman GT4 zachowuje wspaniałego, klasycznego manuala. Wyposażonego w dodatkowe funkcje, jak launch control czy międzygaz podczas redukcji, ale jednak manuala. Operowanie sprzęgłem i dźwignią w chwilach kiedy świat wokół płonie od prędkości daje klasyczne, wręcz pierwotne wrażenia z jazdy; w pewnym sensie jeszcze bardziej fizycznie przyłącza cię do samochodu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 257 908 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | Porsche Cayman GT4

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij