auto motor i sport poleca:

Test Skody Yeti - killerów dwóch

Poleć ten artykuł:

Żadnej pracy się nie boi. Można pojechać nią do lasu i do IKEI po meblościankę, świetnie sprawdza się też w codziennej eksploatacji w miejskiej dżungli - w teście Skoda Yeti ze 170-konnym dieslem pod maską i z napędem na wszystkie koła.

Skoda Yeti Zobacz całą galerię

W opony Dunlop SP Sport 01 o rozmiarze 225 i wewnętrznej średnicy 17 cali było wyposażone... 265-konne Subaru Impreza WRX, które testowaliśmy kilka tygodni temu. Szybki samochód, szybkie opony, wszystko w normie. Gdy identyczne odkryliśmy na kołach Yeti, zdziwienie było wielkie. Gdzie Impreza WRX, a gdzie Yeti TDI? Już po kilku metrach za kierownicą nowej Skody można się było zorientować, że jej off-roadowe możliwości - jakie by nie były znakomite - to jedynie wartość dodana do bardzo dobrych właściwości trakcyjnych na drogach utwardzonych. Yeti Skody nie jest z lasu. Yeti to zwierzę cywilizowane. Auto skonstruowano na takiej samej płycie podłogowej, na jakiej już powstały Skoda Octavia czy VW Golf VI. Przy identycznym rozstawie osi, pod względem długości Yeti wpisuje się między Octavię a Golfa, ale zdecydowanie bliżej tego drugiego (nad Golfem góruje o tylko 2 cm, do Octavii brakuje mu aż 35 cm).

Mimo pokaźnych rozmiarów (225/50 R17), koła testowanego modelu wyglądają we wnękach jak o kilka numerów za małe. Nieco wyliftowane, tzn. podniesione, nadwozie (prześwit Yeti wynosi 18 cm, tyle co w Octavii Scout) i spore odstępy między oponami a nadkolami sugerują, że zawieszenie może się mocno uginać, a nadwozie - kołysać. Przejazd przez pofałdowania nawierzchni czy nawet przez niewielkie dziury nie robi jednak większego wrażenia ani na Yeti, ani na pasażerach. O nadmiernym kołysaniu nadwozia nie ma mowy. Kolumny McPhersona i wahacze poprzeczne z przodu wspomagane przez stabilizator oraz wielowahaczowe zawieszenie z tyłu również ze stabilizatorem sprawnie filtrują niedoskonałości drogi i pozwalają cieszyć się w czasie jazdy dobrym komfortem. Także akustycznym. Zawieszenie rodem z Octavii, zmodyfikowane z tyłu o powiększony o 30 mm rozstaw kół i o grubszy stabilizator sprawia, że zakręty nie robią wrażenia na wysokim nadwoziu Yeti.

Stabilne zachowanie na zakrętach zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że koła stale mają dobry kontakt z nawierzchnią i zapewniają maksimum trakcji. O tym, że w Yeti nie ma z nią najmniejszego kłopotu świadczy fakt, że w testowanej wersji koła bez problemu radziły sobie z przeniesieniem momentu obrotowego o wartości 350 Nm - największego, z jakim muszą się zmierzyć w tym modelu. Duża w tym zasługa napędu na wszystkie koła, ale również opon.

Przy tylko trzech obrotach kierownicą, które dzielą skrajne położenie kół od lewej do prawej, układ kierowniczy Yeti szybko i precyzyjnie przenosi na koła polecenia nią wydawane. Auto prowadzi się bardzo pewnie i lekko zarazem, bez problemu utrzymuje kierunek jazdy na wprost. Układ jezdny przeniesiony z większej Octavii ma w Yeti spory zapas, dzięki czemu na zakrętach auto prowadzi się bardzo neutralnie. Bardziej kompaktowemu nadwoziu Yeti zawdzięcza mniejszą średnicę zawracania, która wynosi 10,6 m.

Sprawdzony i skuteczny system 4x4

Podobnie jak w innych autach koncernu Volkswagena - skonstruowanych na płycie podłogowej Golfa, z silnikiem umieszczonym poprzecznie z przodu i z napędem na wszystkie koła - w układzie przeniesienia napędu Skody Yeti zastosowano sprzęgło Haldex, w tym przypadku najnowszej, czwartej generacji. Sterowane elektrohydraulicznie sprzęgło wielopłytkowe umieszczono przy tylnej osi, we wspólnej obudowie z mechanizmem różnicowym. W warunkach dobrej przyczepności, na suchych utwardzonych drogach, aż 96% momentu obrotowego płynie do przednich kół. Jeśli przyczepność kół do podłoża ulegnie pogorszeniu, a czujniki zarejestrują różnicę w prędkości obrotowej kół przedniej i tylnej osi, elektroniczny system sterowania dystrybucją siły napędowej między osie może aż do 90% momentu obrotowego skierować do kół tylnej osi. Napęd do kół jest kierowany z uwzględnieniem ich chwilowej przyczepności.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 85 650 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Yeti | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij