auto motor i sport poleca:

Test długodystansowy Mazdy 3

Poleć ten artykuł:

System stop&start, upakowany pod maską Mazdy 3, wyruszył w test długodystansowy na 50 000 km. Jeszcze jest traktowany jako wynalazek, ale prędzej niż później będzie standardowy w każdym samochodzie.

Mazda 3 Zobacz całą galerię

 

Mazda, jako jedyny producent na świecie, w układzie stop&start (zwanym u niej i-stop) do ponownego rozruchu silnika wykorzystuje energię spalania. System automatycznego zatrzymywania i rozruchu silnika, na przykład podczas postoju przed światłami, pozwala zmniejszyć emisję szkodliwych substancji i przede wszystkim ogranicza emisję dwutlenku węgla. Dzięki systemowi i-stop Mazda 3 zużywa o 14% mniej paliwa w cyklu mieszanym w porównaniu z modelem poprzedniej generacji, wyposażonym w silnik o identycznej pojemności, ale bez systemu stop&start. Tak mówi teoria. Czy zmniejszony apetyt silnika na paliwo da się zaobserwować w warunkach realnej eksploatacji? Czy system stop&start działa niezawodnie? Czy wymaga od kierowcy jakichś nietypowych zachowań? Na te oraz na inne pytania odpowie test - na dystansie 50 tysięcy km - 151-konnej Mazdy 3 z dwulitrowym benzynowym silnikiem.

Ponieważ, jak na razie, Mazda oferuje system i-stop jedynie w połączeniu z silnikiem 2.0 MZR DISI i z sześciobiegową przekładnią mechaniczną, wybór wersji silnikowej Mazdy 3 do testu długodystansowego był prosty. Nad wyborem wersji wyposażenia też nie trzeba było się zbyt długo głowić. Zdecydowaliśmy się na tańszą z dwóch oferowanych wersji hatchback - Exclusive Plus za 78 900 zł, chociaż dopłata jedynie 1000 zł do Mazdy 3 w wersji sedan wygląda kusząco. Cennik 5-drzwiowej Mazdy 3 startuje od 63 900 zł za 105-konną wersję z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 l.

Na liście wyposażenia dodatkowego do "trójki" w wersji Exclusive Plus znajdują się jedynie dwa elementy - lakier metalizowany i biksenonowe 72 czerwiec 2010 nowe reflektory z systemem AFS (doświetlanie zakrętów), które cenę testowanej Mazdy 3 podnoszą do 83 800 zł.


i-stop wedle uznania
System i-stop w Maździe 3 można dezaktywować przyciskiem, umieszczonym na desce rozdzielczej po lewej stronie kierownicy, o czym informuje pomarańczowa kontrolka. Jeśli pozwoli się silnikowi automatycznie wyłączać i włączać po zatrzymaniu samochodu, na prędkościomierzu pojawia się zielona kontrolka, ale jedynie wówczas, gdy auto zatrzyma się, a komputer sterujący pracą systemu uzna, że jednostkę napędową można unieruchomić. Silnik "sam z siebie" załącza się błyskawicznie już w trakcie wciskania pedału sprzęgła. Zanim wciśnie się go do końca i wrzuci bieg, jednostka napędowa już pracuje.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 3 | test długodystansowy | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij