auto motor i sport poleca:

Test kompaktów – Hyundaia, Nissana, Skody i Suzuki

Poleć ten artykuł:

Crossovery to już właściwie dzisiejsze kompakty. Są tak samo dynamiczne, tyle samo palą, a wyglądają bardziej atrakcyjnie i w efekcie często lepiej się sprzedają. A więc test popularnych kompaktów – Hyundaia ix35, Nissana Qashqaia, Skody Yeti i Suzuki SX4 S-Crossa.

Porównanie Hyundai ix35, Nissan Qashqai, Skoda Yeti, Suzuki SX4 S-Cross Zobacz całą galerię

W zdecydowanej większości nie mają napędu na cztery koła, pozostawiając go na liście cennikowych opcji, a za cały "cross" wystarcza zwiększony o centymetr- dwa prześwit. Są napędzane przez typowe dla kompaktów silniki, mają kabinę auta kompaktowego, bagażnik auta kompaktowego, cechy praktyczne auta kompaktowego, wyposażenie typowe dla kompaktów. W zasadzie inne – większe – są tylko opony. Oraz cena.

Jak od lat dowodzi przykład Nissana Qashqaia, Suzuki SX4 i paru innych, niewiele więcej potrzeba do szczęścia.

Stylizacja - kilka różnic

Pudełkowate nadwozie Skody ma proporcje resoraka, z wysoką kabiną i pionowo ściętym tyłem. Szerokie słupki B są dobrze widoczne na tle "wyczernionych" pozostałych i wizualnie dzielą kabinę na część kierowcy i resztę. Skoda jest teraz oferowana w dwóch wersjach różniących się od siebie detalami – Yeti i Yeti Outdoor. Ta druga jest stylizowana bardziej off-roadowo, chociaż z technicznego punktu widzenia obydwie odmiany Yeti są identyczne.

Znacznie wyraźniej do SUV-ów nawiązuje Hyundai ix35 – z wysokim nadwoziem oraz udawanym większym prześwitem. Świeżo po face liftingu ix35 otrzymał inny makijaż oraz nowy zestaw listew wykończeniowych. Jak na swoją klasę ix35 to spore auto, a wygląda na jeszcze większe niż jest. Z kolei Suzuki SX4, z nadwoziem o długości 4,3 m, w porównaniu z poprzednim modelem urosło o cały rozmiar i aby to podkreślić, otrzymało do nazwiska dopisek S-Cross.

Pod względem rodzaju nadwozia SX4 S-Cross jest krzyżówką, która krąży gdzieś między kompaktem a vanem, z elementami wykończeniowymi zapożyczonymi z SUV-a. Subiektywnie, kabina wygląda na bardziej przeszkloną niż w wypadku pozostałej trójki, obiecując dużo powietrza między fotelami a podsufitką.

Natomiast sądząc po wynikach szybkiej sondy w naszym wydawnictwie, najlepiej w tym towarzystwie wygląda Nissan Qashqai. Owszem, wygląd jest zawsze sprawą subiektywną, ale większość nie może chyba aż tak się mylić. Długi przód to element, który zawsze dobrze robi proporcjom i urodzie, do tego Qashqai ma wybrzuszone błotniki, ostre linie, mocno taliowane boki oraz szereg detali, które optycznie poszerzają i obniżają nadwozie.

W efekcie, Nissan wygląda jakby był lżejszy i bardziej dynamiczny niż pozostali – to mocny plus. Fakt, że ani lżejszy, ani specjalnie bardziej dynamiczny nie jest, nie ma znaczenia.

Dynamika - Skoda, ekonomia - Nissan

Silniki całej czwórki to świetny przykład na ciąg dalszy nie kończących się wariacji na temat downsizingu. W tym teście połowa świata w postaci Qashqaia i Yeti "jeździ" na turbodoładowanych silnikach o zmniejszonej pojemności, natomiast S-Cross i ix35 mają 1,6-litrowe jednostki wolnossące. Konkluzja jest taka, że konkluzji brak.

Downsizing "działa" na przykład u Nissana – i to całkiem nieźle. Qashqai 1.2 turbo ma osiągi mniej więcej takie jak ix35 1.6 (w wypadku przyspieszania na wyższych biegach nawet lepsze), przy średnio aż o ponad litr niższym zużyciu paliwa, a przy okazji zdecydowanie najniższym w tym teście. Owszem, silnik Nissana jest jakby trochę nieobecny, można odnieść wrażenie, że nie ma większego znaczenia jak mocno wciskasz gaz – trzeba po prostu dać mu czas zrobić swoje.

Jednak oddając co cesarskie cesarzowi – pomiary osiągów pokazują, że dynamika jest na dobrym poziomie. Sprawa jest bardziej mętna w wypadku Skody. Z jednej strony silnik 1.4 TSI, z maksymalnym momentem obrotowym 200 Nm rozwijanym już od 1500 obr/min, zapewnia jej zdecydowanie najlepsze osiągi w tym gronie. Typowo dla turbodoładowanego silnika, reakcje na gaz są miękkie, ale też rezerwy osiągów silnika Skody są wyraźnie większe niż w wypadku jednostki Nissana.

Z drugiej jednak strony swoje osiągi Yeti opłaca wyższym zużyciem paliwa. Silnik Skody potrafi być oszczędny w praktyce tylko w warunkach jazdy z niedużym obciążeniem (gazem) i z prędkością do 90 km/h. Przy wyższych, autostradowych prędkościach, zużycie paliwa silnika 1.4 TSI rośnie dość mocno. Z kolei silnik Hyundaia – nowa jednostka 1.6 GDI z bezpośrednim wtryskiem benzyny – wyróżnia się tym, że nie ma cech szczególnych.

Najmocniejszy w tym gronie oferuje jednak dość przeciętne osiągi oraz najwyższe odnotowane średnie zużycie paliwa. Z charakteru jest trochę jak jednostka Nissana – rozpędzanie sprawia wrażenie jakby trwało godzinami i najczęściej jedynym wyjściem są redukcje. Jednak Hyundai ix35 okazuje się wyraźnie bardziej dynamiczny niż Suzuki SX4 S-Cross.

Jednostce Suzuki należy oddać jedno – stara się. Stara się pokazać charakter, żywo reagując na gaz, stara się pokazać mocne płuca, bez ociągania wchodząc na obroty, wreszcie, to wszystko stara się podkreślić głośną pracą. Jednak pięciobiegowa przekładnia S-Crossa (jedyna w tym gronie) dość skutecznie upewnia się, że niewiele z tego wynika, w każdym razie nie wynika na wyższych biegach.

Suzuki zaskakuje natomiast niewysokim zużyciem paliwa. Testowy S-Cross jako jedyny w tym gronie miał napęd 4WD, który zawsze podnosi apetyt, a pomimo to jego wynik (7,7 l/100km) okazał się lepszy niż w wypadku Hyundaia i Skody.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 101 550 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | test porównawczy | Hyundai ix35 | Nissan Qashqai | Skoda Yeti | Suzuki SX4 S-Cross

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (1)

airmatic, 30 maja 2014, 21:13

Bardzo super była "apka" Autora pt. "Naszym zdaniem". Do oprawienia w ramkę ;)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij