auto motor i sport poleca:

Test kompaktowych SUV-ów 11 marek

Poleć ten artykuł:

Do walki o miano najlepszego, komapktowego SUV-a stanęło 11 zawodników: Audi Q3, BMW, X1, Ford Kuga, Honda CR-V, Kia Sportage, Mazda CX-5, Skoda Yeti, Subaru XV, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan i Range Rover Evoque.

Test kompaktowych SUV-ów 11 marek

Nie ma takiej marki samochodowej spośród popularnych na rynku, która nie oferowałaby SUV-a. Pseudoterenówki cieszą się wielkim wzięciem, a ich zdolność do sprawniejszego pokonywania wertepów (dzięki wyższemu zawieszeniu) i bardziej stromych podjazdów, czy też możliwość wybrania wersji z napędem na cztery koła wcale nie są najważniejsze.

Kompaktowe SUV-y są po prostu trendy i bardzo dobrze prezentują się w mieście, nadają się przy tym do wszystkiego. Są wśród tego gatunku auta w bardzo różnych cenach: od Kii Sportage za 93 000 zł, przez VW Tiguana za 123 000 zł, po prawdziwie lifestylowego Range Rovera Evoque’a, na którego trzeba wyłożyć aż o 100 tys. złotych więcej niż na Kię. Nasz test pokaże, który spośród 11 SUV-ów najlepiej wywiązuje się z roli samochodu na każdą okazję.

Audi Q3
Gdy przesiadasz się do niego z któregoś z pozostałych aut testowych, masz wrażenie, jakby nagle ktoś zamknął okno – tak cicho jest we wnętrzu Q-trójki. Podczas jazdy z prędkością 100 km/h Audik wytwarza hałas o natężeniu 63 decybeli, czyli o 4 dB mniejszy niż Range Rover Evoque. To ogromna różnica, bo 6 dB oznacza dwa razy większy hałas. Ale Q3 jest najlepsze nie tylko pod tym względem, tak ważnym podczas jazdy na długich dystansach. Od progu bagażnika chronionego listwą ze stali szlachetnej, poprzez starannie obszytą skórzaną tapicerkę, aż po maskę silnika unoszoną wysoko przez potężny siłownik – wszystkie materiały są w nim najwyższej jakości.

W Audi Q3 jest mniej miejsca w środku niż VW Tiguanie, na którego płycie podłogowej zostało zbudowane. Q3 za to przewyższa go jakością materiałów wykończeniowych i właściwościami jezdnymi, wnętrze Q3 jest też lepiej wyciszone. Ale jest droższe o 13 tys. zł.
 

Za to wnętrze jest ciasne. Na kanapie z tyłu pasażerowie poczują bliskość, jakiej nie doświadczą podróżujący którymkolwiek z innych aut tego testu – tyle że niekoniecznie musi im się to spodobać. Nieprzesadnie pojemny bagażnik (460 l, połowa aut w tym teście ma większy) nie zachęca do pakowania bagaży przez wąski otwór. Wraz z pokrywą bagażnika unoszą się tylne lampy, ale nie półka za kanapą, trzeba ją osobno demontować i jest to dość irytujące.

Jednak dla posiadacza Audi liczy się przede wszystkim przyjemność z jazdy, a tę zapewnia już najsłabszy silnik. 140-konny TDI ochoczo reaguje na wciśnięcie pedału gazu i chętnie wchodzi na obroty, sześciobiegowa skrzynia lekko i precyzyjnie zmienia biegi. Żadne auto z testu nie przejeżdża slalomu (ze słupkami rozstawionymi co 18 m) szybciej niż sztywno zawieszone Q3. Mimo że jest dość ciasny, SUV Audi ląduje ostatecznie w teście na trzeciej pozycji.

BMW X1
Najlepsze światła, solidne hamulce i ergonomia obsługi (kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi) sprawiają, że X1 zdobywa najwięcej punktów w dziedzinie bezpieczeństwa. Poza tym okazuje się praktyczny w codziennym użytkowaniu, w przestronnym wnętrzu pasażerowie podróżują na wygodnych siedzeniach, drobiazgi mogą poupychać w licznych schowkach, a rozkładając kanapę dzieloną na trzy części – powiększą pojemność bagażnika do 1350 l, by zmieścić większy bagaż. Niektórych funkcji systemu multimedialnego X1 mogłyby pozazdrościć bardziej luksusowe limuzyny.

Dzięki dobremu rozłożeniu masy oraz układowi kierowniczemu, w którym niewielki (ale też nie nazbyt mały) obrót kierownicy wystarcza, żeby auto skorygowało tor jazdy, X1 jeździ jak rasowe BMW. Jednak zawieszenie jest dość twarde, a materiały w kabinie mają przeciętną jakość.
 

Za to nic wspólnego z luksusem nie mają materiały zastosowane we wnętrzu. Mimo że w ramach face liftingu z ubiegłego roku kabinę tu i ówdzie ozdobiono chromem i błyszczącym czarnym lakierem, twardego tworzywa nie sposób przeoczyć, podobnie jak owiniętych zwykłą taśmą kabli w komorze silnika. To, że oszczędzano na materiałach wygłuszających zdradza głośna praca 143-konnego dwulitrowego diesla, który w połączeniu z twardym zawieszeniem daje jedynie przeciętny komfort.

Jednak gdy inne auta pomykają po asfalcie mniej lub bardziej kołysząc się, kompaktowe BMW pokonuje zakręty z niezwykłą precyzją. Mają w tym swoją zasługę układ kierowniczy, zawieszenie oraz optymalnie rozłożona masa auta, dzięki którym BMW pozostaje neutralne i niemal wcale nie przechyla się na boki. Ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów (jedyna taka w naszym teście, egzemplarz X1 ze skrzynią mechaniczną nie był dostępny) działa zadziwiająco szybko i płynnie. Szkoda tylko, że samochód jest tak drogi (144 671 zł).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 147 200 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: SUV | test porównawczy | Audi Q3 | BMW | X1 | Ford Kuga | Honda CR-V | Kia Sportage | Mazda CX-5 | Skoda Yeti | Subaru XV | Toyota RAV4 | Volkswagen | Tiguan | Evoque

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij