auto motor i sport poleca:

Test porównawczy: Ferrari 458 Italia – McLaren MP4-12C

Poleć ten artykuł:

Ferrari 458 Italia vs. McLaren MP4-12C Zobacz całą galerię

Ferrari 458 Italia kontra McLaren MP4-12C. Na torze Formuły 1 "od zawsze" toczyły pojedynek o pierwsze miejsce na mecie, u nas walczą o tytuł samochodu najbardziej sportowego ze sportowych. Prezentujemy osiągi, dane techniczne i ceny.

Ferrari podejrzliwie przygląda się śmiałkowi, który wyzwał go na pojedynek. Ma zmierzyć się z McLarenem MP4-12C w pierwszym, wyjątkowym starciu poza torem F1. Świdruje spojrzeniem nadwozie przeciwnika wykonane z włókna węglowego, przenikając je aż do wnętrza. To sprawia, że spotkanie 458 Italii z MP4-12C odbywa się w lodowatej atmosferze. Czyżby Włosi poczuli się dotknięci, że ktoś śmie rzucać im wyzwanie i podawać w wątpliwość przywództwo Ferrari w rodzinie producentów supersportowych aut?

Włoscy inżynierowie spokojnie czekają na rozwój wydarzeń. My tymczasem zanurzamy się w dobranej ze smakiem kompozycji szlachetnej skóry i lakierowanego włókna węglowego. Zasiadamy we wnętrzu McLarena, które przestronnością i łatwością obsługi góruje nad kokpitem Ferrari. Najnowsza technika łączy się tu z funkcjonalnością. Jednak widowisko, jakie fundują obserwatorowi unoszące się do góry drzwi, nie sprzyja szybkiemu zajmowaniu miejsc we wnętrzu i niweczy tę niewielką przewagę nad Ferrari. Kontakt z włoskim bolidem budzi natychmiast skojarzenia z dolce vita, jest przy tym intymniejszy, bo wygodne fotele Ferrari 458 Italii ciaśniej obejmują ciało niż te w McLarenie.

Akcja. V-ósemka biturbo McLarena - ukryta pod ekstrapłatną obudową z włókna węglowego - po naciśnięciu przycisku budzi się do życia. 3,8-litrowy silnik dudni głębokim basem, ale natychmiast zagłusza go histeryczny ryk Ferrari. Ośmiocylindrowy aluminiowy widlasty silnik o pojemności 4,5 litra pożądliwie wciąga powietrze potrzebne mu do oddychania. Tak zachowuje się ognisty południowiec, który nie tylko brzmieniem manifestuje należne mu pole position.

W trybie "sport" McLaren gwałtownie protestuje, ryczy jak fanatyczni kibice na południowej trybunie FC Liverpool. Na razie Włosi obronili prowadzenie. Przestawiamy więc pokrętła na wykonanej z rzemieślniczą precyzją, ergonomicznej konsoli środkowej MP4 z powrotem na pozycję N. Układ ESP jest włączony i gdy trzeba wkracza do akcji z wyczuciem, pedał gazu upakowany ciasno pod stopami kierowcy reaguje spokojnie, a elektronicznie regulowane zawieszenie może się pochwalić manierami tak eleganckimi, jak te królowej brytyjskiej.

Zawieszenie McLarena okazuje się jeszcze bardziej czułe niż i tak świetnie się uzupełniający duet sprężyna-amortyzator w Ferrari. Także skrzynia biegów z dwoma sprzęgłami swoje siedem przełożeń zmienia w okamgnieniu. Przekładni Ferrari, podobnej technicznie, zdarza się pracować z mniejszą precyzją. Od czasu do czasu i jedna, i druga pozwala sobie na szarpnięcia podczas ruszania, ale kto w takich autach traciłby czas na przykład na parkingowe manewry?!

Cała naprzód! - oto dewiza przyświecająca jeździe Ferrari i McLarenem. Gdy np. Italia sunie autostradą gnana jakąś piekielną siłą i na dodatek, mimo braku spoilera, twardo trzyma się obranego kursu, McLaren musi z zazdrością uznać jej techniczną przewagę. Lekko pracujący układ kierowniczy "brytyjczyka" w centralnym położeniu reaguje zbyt ostro. Opony Pirelli Corsa, skonstruowane z myślą o jeździe po suchym, zbyt łatwo dają się nieść drogowym koleinom i ujawniają słabości na mokrym asfalcie. Podczas szybkiej jazdy McLaren pozostaje typem niespokojnym, jakby stale kręcił się i czegoś szukał. W czasie hamowania tył jego nadwozia wędruje do góry, a wysuwający się elektrycznie spoiler nie całkiem potrafi temu zapobiec.

WIDOWISKO NA MAŁEJ PĘTLI HOCKENHEIM

Na liczącym 2,6 kilometra małym torze Hockenheim McLaren wygrywa z Ferrari. Pomagają mu w tym zapewniające świetną przyczepność opony Pirelli Corsa, dzięki którym jego czas przejazdu skraca się o sekundę. Wynik McLaren - 1 min 9,5 s; Ferrari - 1 min 9,7 s. MP4-12C teoretycznie mógłby być jeszcze szybszy, gdyby skrzynia biegów perfekcyjniej wykonywała swoją robotę.

Tagi: Ferrari | 458 Italia | McLaren | MP4-12C | dane techniczne | cena | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij