auto motor i sport poleca:

Test przyspieszania do 300 km/h i hamowania

Poleć ten artykuł:

Aż szesnaście supersportowych maszyn na starcie - każda bez problemu pojedzie 300 km/h. Pytanie tylko, które auto najszybciej rozwinie tę prędkość i które najszybciej się zatrzyma.

0-300 Zobacz całą galerię

Dla kierowców testowych to wielki dzień - w końcu nawet im nie co dzień wpada w ręce taka ilość mechanicznych koni. No może nie w ręce, a raczej pod stopy. To one będą musiały wykonać główną część testowej roboty. I wyczucie, i zdecydowanie - obydwie te umiejętności są niezbędne, żeby idealnie operując sprzęgłem, gazem i hamulcem wystartować z impetem, ale nie zerwać przyczepności do asfaltu. W sprawnym ruszaniu z miejsca pomóc może też elektronika w postaci systemu launch control. Ma on tę zaletę, że gwarantuje powtarzalność takiego sprawnego startu, jednak zostawmy go na razie z boku. Lepiej przyjrzyjmy się pierwszemu zawodnikowi, zwłaszcza że w samochodowym świecie to ważna osobistość. Oto wart ponad milion euro Bugatti Veyron 16.4 z silnikiem o mocy 1001 KM.

Na tor przybył w towarzystwie rodziny, więc oprócz 16-cylindrowego megasilnika z czterema sprężarkami oczom naszym ukazuje się też zwykły 12-cylindrowiec, który ma tylko dwie sprężarki zapewniające głęboki oddech Bentleyowi Continentalowi GT Speed Convertible. Tak jak Bugatti, Bentley należy do koncernu Volkswagena, ale silnik Continentala GT ma "tylko" 610 KM.

Za kierownicą obu samochodów, zgodnie z zasadami naszego testu, może zasiadać osobiście ich właściciel. Na pokładzie musi się natomiast znaleźć tradycyjnie wykorzystywana przez redakcję aparatura pomiarowa firmy 2D, obsługiwana przez neutralnego uczestnika testu, który dba o prawidłowy przebieg procedury pomiarowej. I oto doświadczony w wyścigach posiadacz Bugatti właśnie bierze się do dzieła. Jego zadanie to w jak najkrótszym czasie rozpędzić Veyrona do 300 km/h i na przeciwległej prostej wyhamować go z tej prędkości ponownie do zera. Ta pierwsza sztuka udaje się wręcz brawurowo, mimo że kierowca zapomniał wziąć z domu kluczyk pozwalający na zmianę nastaw systemu High-Speed, dzięki któremu można zmniejszyć prześwit i zapobiec wysuwaniu się pionowo pod wiatr spoilera przy 240 km/h.

3,1-8,5-20,7 sekundy: oto czasy Bugatti Veyrona podawane co 100 km/h. Jeszcze szybszy był dzisiaj tylko stuningowany, poruszający się na 20-calowych kołach w kolorze złota model 9ff, czyli Porsche z napędem na cztery koła i z silnikiem o identycznej mocy jak ten w Bugatti, ale o mniejszej masie (1573 kg wobec 2056 kg). 9ff, zbudowany na zamówienie rosyjskiego przedsiębiorcy, który zamierza nim wystartować w wyścigu na ćwierć mili, sprint od zera do 300 km/h załatwił w ciągu 17,3 s. I zrobił to tak, że wszystkim dosłownie zaparło dech w piersiach. Podobne wrażenia muszą towarzyszyć startowi rakiety ziemia-ziemia. Ale wróćmy do samochodów seryjnych, wśród których bryluje Veyron 16.4, osiągający najlepszy czas do 300 km/h, ale wcale nie najszybciej hamujący. Jego wyniki trzeba jednak uznać za nieoficjalne, bo Bugatti nie zostało zgłoszone do testu przez producenta, lecz startowało jako samochód prywatny.

Tagi: 0-300 | przyspieszenie | prędkość | 9ff | Speedart | Lamborghini | Bugatti

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij