auto motor i sport poleca:

The Beetle wraca do gry

Poleć ten artykuł:

Aż 13 długich lat współczesny Garbus pędził żywot outsidera. Wreszcie nadszedł czas na zmianę. VW Beetle II ma być męski z charakteru i wyglądu. Na pierwszą przejażdżkę podstawiliśmy mu do pary jego praprzodka.

Zobacz całą galerię

 

Głaskanie, cmokanie i komplementy w rodzaju "jaki on milutki i okrąglutki" skończyły się raz na zawsze. A jeśli ktoś zechce wetknąć Beetle'owi kwiatek w deskę rozdzielczą, oberwie dźwignią zmiany biegów w kolano. 13 lat po wskrzeszeniu w cukierkowej formie legendarnego Garbusa, jego najnowsza wersja zamierza poflirtować z nową grupą klientów - z mężczyznami. I to nie jako "Gay car of the year", w której to konkurencji poprzedni New Beetle często zwyciężał. Pokolenie numer dwa ma być interesujące dla zwykłego, żeby nie powiedzieć przeciętnego klienta płci męskiej. Dlatego nowy Beetle jest po sportowemu nisko zawieszony, rozstał się z okrągłymi lampami z tyłu i kazał sobie zamontować bardziej kanciaste oraz stanął na wielkich kołach. Teraz czeka na efekt tych zabiegów, czyli na większą popularność. Ciekawe tylko, że oryginalne Garbusy nie były ani nisko zawieszone, ani nie miały kanciastego nadwozia, a mimo to właśnie przede wszystkim mężczyźni je kochają i skaczą wokół nich do dzisiaj.

Oldtimer z nerwowo terkoczącym bokserem o pojemności 1200 cm3 towarzyszy też nowemu modelowi w pierwszej przejażdżce i trzeba przyznać, że trochę kradnie mu show. "Boże, jaki on słodki" - wzrusza się brodaty przechodzień na widok oryginalnego Garbusa z 1961 roku. Też tak uważamy.

Ale właśnie słodki - najnowszy Garbus ani myśli być. A już na pewno nie w sportowej wersji z poprawiającym aerodynamikę spoilerem z tyłu, 19-calowymi kołami i rasowym silnikiem GTI pod maską. Nowy Beetle przesiada się z płyty podłogowej Golfa numer IV z belką skrętną z tyłu na platformę Golfa VI z osią wielowahaczową i nowymi silnikami TSI o pojemności od 1,4 litra do dwu litrów. Wersja z blokiem silnika EA888 jest (jakże modnie i nowocześnie) uruchamiana wciśnięciem guzika. Dwulitrowy czterocylindrowiec odzywa się z czeluści dwóch rur wydechowych po męsku głębokim, dudniącym basem. W porównaniu z dymiącymi i cienkimi jak słomka rurami wydechowymi starego Garbusa, te w Beetle'u prezentują się jakby wychodziły z potężnego, rozgrzanego pieca. Gaz w podłogę i Beetle rwie do przodu jak spuszczony ze smyczy młody pies za kiełbasą. Brak 10 KM w porównaniu z 210 KM silników GTI jest niemal niezauważalny. Przy każdej zmianie przełożenia sześciobiegowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów (w kąpieli olejowej, by przenieść większy moment obrotowy) Beetle produkuje basowy dźwięk i można być pewnym, że taka jazda spodoba się wszystkim kierowcom, niezależnie od płci.


The Beetle z hormonem wzrostu
Nowy Beetle ma wreszcie nadwozie o zdrowych proporcjach - co przyznaje sam główny designer VW Klaus Bischoff. "Poprzedni model [małe zdjęcie u góry] został skonstruowany na płycie podłogowej, która nie była przeznaczona dla takiego auta. I to było widać". Kierowca siedział o wiele za daleko z tyłu, nad głową miał nie wiadomo po co mnóstwo przestrzeni z powodu dachu ekstremalnie wygiętego w łuk, a przed sobą deskę rozdzielczą wielką jak w vanie. Nowy Beetle jest dłuższy od poprzedniego o 15 cm, szerszy o 8,4 cm i o 12 mm niższy.
1. VW Garbus - dł. x szer. x wys.: 4070 x 1540 x 1550 mm
2. VW New Beetle - dł. x szer. x wys.: 4126 x 1724 x 1498 mm
3. VW The Beetle - dł. x szer. x wys.: 4278 x 1808 x 1486 mm
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 390 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Beetle | Garbus | The Beetle

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij