auto motor i sport poleca:

Toyota Avensis Wagon i Citroen C5 Tourer – dwa światy

Poleć ten artykuł:

Citroen C5 i Toyota Avensis Zobacz całą galerię

Podobne i... bardzo inne. Nowiutki i całkiem nowy. Po raz pierwszy spotykają się ze sobą najnowsze generacje dwóch aut mocno zadomowionych w klasie średniej. W teście Citroën C5 2.0 HDi Tourer kontra Toyota Avensis 2.0 D-4D Wagon.

Elegancja czy legendarna niezawodność? Styl czy funkcjonalność? Charakter czy anonimowość? Uroda czy... Toyota ? Citroëna C5 Tourer i Toyotę Avensis Wagon dzieli zdecydowanie więcej niż łączy. Oba wprawdzie należą do tej samej klasy, mają zbliżone wymiary zewnętrzne i silniki o prawie identycznej pojemności. Ale to dwa światy, dwa przeciwległe bieguny. Wystarczy na oba auta spojrzeć, zająć miejsce wewnątrz, prześledzić cenniki.

Różnica, w przeliczeniu na złotówki, pomiędzy najtańszymi odmianami wyposażonymi w dwulitrowe turbodiesle wynosi 14 500 zł na niekorzyść Citroëna. Wspólne dla obu jest to, że nawet w podstawowych wersjach - Attraction i Luna (Toyota) - żadne nie oszczędza na bezpieczeństwie. Na ich pokładach znajdziemy więc komplet poduszek powietrznych (przednie, boczne, kurtyny powietrzne i poduszki kolanowe kierowcy) oraz systemy, jak ABS, ESP, ASR, asystent hamowania, czy elektroniczny dystrybutor siły hamowania. Citroën dorzuca jeszcze przednie reflektory "z funkcją statycznego doświetlania zakrętów do 75 stopni" oraz dodatkowe wyposażenie z zakresu komfortu. O ile elektrycznie sterowane szyby przednie i lusterka, komputer pokładowy, czy radio CD z MP3 znajdziemy i w Toyocie, i Citroënie, o tyle automatyczna klimatyzacja, tempomat oraz elektrycznie sterowane szyby z tyłu są zarezerwowane dla C5. Nie tłumaczy to jednak tak dużej różnicy cen.

Ale za niektóre rzeczy warto dopłacić, choćby po to, by czuć się lepiej. C5 od dziś oznacza jakość i pierwszorzędne materiały. Wręcz chce się w nim przebywać, sycąc zmysły wysmakowanym wnętrzem i masą świetnie zaprojektowanych detali. Kabina C-piątki to takie niewielkie dzieło sztuki, i nie ma w tym krzty przesady. Toyota przy niej prezentuje się blado. Bezpośrednia przesiadka z "francuza" do "japończyka" jest jak przeprowadzka z pałacu do bloku. Avensis wewnątrz jest skromny i bardzo rzeczowy. Nie ma w nim miejsca na awangardę, za to materiały są niezłe, a obsługa - czytelna i nieskomplikowana. Przyciski oraz pokrętła na konsoli środkowej są duże, jak w domowej wieży, i intuicyjnie rozplanowane. Wyjątek stanowi umieszczenie niewielkiego przycisku elektrycznego hamulca postojowego - po prawej stronie, poniżej stacyjki.

Zanim ruszyłem C-piątką z miejsca, straciłem 15 minut, by rozszyfrować - co, gdzie i po co. Liczba przycisków oraz przełączników na desce rozdzielczej i kierownicy jest przeogromna, dlatego też niezbędna okazuje się lektura instrukcji obsługi, a w szczególności rozdziału dotyczącego kierownicy z nieruchomym "centrum dowodzenia" i konsoli środkowej. Po lekturze, nagle okazuje się, że Citroën jest przemyślany, i że większość podstawowych funkcji dubluje się - można nimi zawiadywać za pomocą przycisków na kierownicy lub konsoli. Czyli jak komu wygodniej. Nie bardzo tylko wiadomo, dlaczego włącznik świateł awaryjnych jest umieszczony bliżej pasażera.

Konstruktorzy Citroëna do kwestii wykorzystania przestrzeni podeszli ze sporą swobodą. Dłuższe, szersze, wyższe i z większym rozstawem osi, C5 przegrywa z Toyotą wojnę na centymetry i litry przestrzeni bagażowej. Oba są bardzo przestronne, ale ze wskazaniem na "japończyka", w którym pasażerowie tylnej kanapy mają odrobinę więcej miejsca w każdym kierunku. Bagażniki są przepastne u jednego i drugiego, ale znów przewagę ma Avensis, który na swój pokład zabiera, odpowiednio, o 10 l więcej przy rozłożonej kanapie (543 l) i 120 l, gdy ją złożyć (1610 l).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 122 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Avensis | Wagon | Citroen | C5 | Tourer | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij