auto motor i sport poleca:

Toyota Aygo Sport

Poleć ten artykuł:

Unikat na skalę światową. Odrobina szaleństwa jest zawsze zdrowa. Takiego na przykład jak zbudowanie zwariowanego samochodu na bazie modelu, który najmniej się do tego nadaje. Polski oddział Toyoty zaaplikował małej Aygo potężny zastrzyk sterydów, a my spuściliśmy ją ze smyczy - na zwykłych drogach.

Toyota Aygo Sport Zobacz całą galerię

Drogi do niezwyczajnego auta o niezwyczajnych osiągach są dwie. Można pójść do salonu samochodowego, wyłożyć od 80 tys. zł do ponad 100 tys. zł za szybki samochód klasy GTI, ale z metra cięty i bardzo zwyczajny w swojej niezwyczajności. Takie auto jest znakomite do prawie wszystkiego, ale mało ekstremalne w jakiejkolwiek dziedzinie. Podobną kwotę albo mniejszą - w zależności od zakresu przeróbek - można zainwestować w samochód, który od czasu do czasu nie sprosta codziennym obowiązkom, ale za to potrafi zapewnić ogromnego "kopa" pozytywnej energii. Takiego, że z przyjemnością rano chce się wstawać z łóżka na samą myśl, co czeka przed domem czy w garażu.

Samochód jedyny w swoim rodzaju, o bardzo niezwyczajnym wyglądzie i równie niezwyczajnych osiągach, można zrobić nawet z bardzo zwykłego, miejskiego i taniego auta. Na przykład z Toyoty Aygo, która w salonowym wydaniu kosztuje od 32 500 zł wzwyż i nigdy nie będzie obiektem pożądania. Wystarczy sięgnąć po samochód używany, a koszty "operacji" opisanej dalej znacznie spadną.

W "standardzie" mała, 68-konna Toyota nie wygląda ani porywająco pięknie, ani zaczepnie agresywnie, słabo przyspiesza, kiepsko się prowadzi, ogólnie - nie skręca, nie hamuje. Ale wszystko może robić znacznie lepiej, tylko trzeba dać jej szansę. Wystarczy "przeszczepić" tu i ówdzie podzespoły od większego Yarisa, uzupełnić prawie wyczynowym zawieszeniem, "wypruć" wnętrze i urządzić je na sportowo. Potrzeba do tego nie tylko zaplecza w postaci garażu czy warsztatu i narzędzi, ale przede wszystkim zaufanego, znakomitego mechanika, który potrafi więcej niż tylko sprawdzić poziom oleju w silniku czy wymienić świece zapłonowe.

Za "dawcę organów" do przeróbki Aygo posłużyła Toyota Yaris z 2009 roku, czyli auto poprzedniej generacji po liftingu. Z przodu w całości zostały przełożone 1,3-litrowy silnik ze skrzynią biegów, półosie napędowe, stabilizator, wahacze, piasty kół i hamulce (tarcze z zaciskami). Z tyłu wykorzystano tylną belkę wraz z piastami kół i hamulcami (tarcze z zaciskami). Ponieważ nie wszystko chciało idealnie pasować, trzeba było zmodyfikować poduszki mocujące zespół napędowy, mocowanie chłodnicy i alternatora, który... nie mieścił się wraz z jednostką napędową w komorze silnika.

O 6 cm większy rozstaw kół Yarisa w porównaniu z rozstawem kół Aygo, dodatkowo powiększony przez - mocno odsadzone od piast - obręcze kół z oponami Yokohama S.drive AS01 o rozmiarze 195/45, sprawił, że nie obeszło się bez ingerencji w nadwozie, bo koła nie mieściły się w błotnikach i wyraźnie wystawały poza obrys auta, czego przepisy nie dopuszczają. W związku z tym trzeba było zaprojektować i wykonać nie tylko nakładki na nadkola, ale również nakładki na progi i nowe - znacznie szersze od oryginalnych - zderzaki. W sumie, szerokość Aygo urosła o spektakularne 12 cm, co na każdym zdjęciu widać gołym okiem. Po tej ingerencji w nadwozie Aygo nie wygląda już jak bezimienny maluch, ale jak "wurc", który zabłądził w drodze na oes.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE

Cenaok. 82 500 zł
Silnikbenzynowy, R4, 1.33
Moc/przy obrotach120 KM/5800 obr/min
0-100 km/h8,0 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Zużycie paliwab.d.
Emisja CO2b.d.
Silnikpojemność skokowa 1329 cm3, maksymalny moment obrotowy 153 Nm przy 4850 obr/min, skrzynia biegów 6M, napęd na przednie koła.
Nadwozie3-drzwiowy, 2-miejscowy hatchback, długość ok. 3,42 m, szerokość ok. 1,74 m, wysokość ok. 1,45 m, rozstaw osi 2,34 m, masa własna 860 kg.

Seryjne 101 KM silnika z Yarisa, które w Aygo wystarczyłyby w zupełności, zostały jeszcze solidnie podrasowane w myśl zasady, że jak się bawić, to z orkiestrą. Masę koła zamachowego zredukowano o 30% i usunięto układ EGR, czyli recyrkulacji spalin. W układzie wydechowym pojawił się nowy kolektor wydechowy, powiększony o 20%, zrezygnowano z katalizatora oraz zastosowano otwarty przelot o średnicy 50 mm, strumienicę i dwa tłumiki przelotowe. Zwiększono średnicę układu dolotowego (z 54 mm do 70 mm), ale tylko przed przepustnicą - ta pozostała fabryczna. Seryjny filtr powietrza zastąpiono filtrem o dużej przepustowości i zamknięto w termicznej obudowie. Filtr powietrza zmienił miejsce i zza jednostki napędowej powędrował nisko w lukę między silnikiem a przednią belką wzmacniającą. Komputer sterujący pracą silnika przeprogramowano z trybu "eko" na tryb "race&fun". Całość modyfikacji dookoła-silnikowych zaowocowała wzrostem mocy do 120 KM, bardzo rasowym brzmieniem jednostki napędowej i wydechu oraz olbrzymią spontanicznością silnika we wchodzeniu na obroty. Złe wiadomości są tylko dwie. Po pierwsze, zużycie paliwa liczy się w hektolitrach, bo benzyna leje się do silnika strumieniami. Po drugie, samochód nie jest w stanie "zaliczyć" przeglądu technicznego, gdyż nie spełnia norm emisji spalin. Norm hałasu chyba też nie, ale tego prawie nikt nie kontroluje.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 35 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Aygo | Sport

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij