auto motor i sport poleca:

Toyota Mirai - Lekcja Chemii

Poleć ten artykuł:

Kiedyś do serwisowania samochodu wystarczał mechanik. Później przyszła era elektroników. Niedługo nie obędzie się bez wiedzy chemicznej. Jak jeździ wodorowa Toyota Mirai?

Zobacz całą galerię

Tak, to jedno z pierwszych seryjnie produkowanych aut w historii motoryzacji zasilanych wodorem. Tak, wsiadając do Miraia czułem dreszcz emocji. Tak, miałem świadomość, że rok 2015 to ważny moment w historii motoryzacji, być może nawet przełomowy.

W końcu Toyota Mirai zamiast tradycyjnego silnika spalinowego ma ogniwa paliwowe, w których wodór, łącząc się podczas reakcji chemicznej z tlenem, wytwarza energię elektryczną. Takich ogniw zamkniętych w tytanowej puszce jest w Miraiu 370 (łącznie ważą 56 kg) i potrafią one wytworzyć prąd o mocy 114 kW. Kluczowe dla tego procesu było opracowanie kształtu kanałów, w których wodór i tlen zamienią się w energię elektryczną. Przypominają plaster miodu, tworząc przestrzenną strukturę. Nie dość, że takie kanały przyspieszają reakcję chemiczną, to na dodatek szybciej odprowadzają wodę, która jest jedynym produktem ubocznym procesu odwrotnego do elektrolizy. Energia elektryczna jest wykorzystywana do napędzania silnika elektrycznego, a ten w Miraiu pochodzi z Lexusa RX 450h. To on tak naprawdę porusza auto i to bezszelestnie.

Wodór w zbiorniku ma takie ciśnienie jak woda na głębokości 7 km

Ale zostawmy na chwilę źródło napędu tej Toyoty i zajmijmy się samą jazdą. W końcu Mirai to samochód. A jeśli tak, to liczą się także wygląd i komfort jazdy. Auto zbudowano na platformie podłogowej zapożyczonej z innych hybrydowych modeli Toyoty. Ma podobne wymiary, co platforma Priusa Plus i wzmocnioną konstrukcję. Z zewnątrz auto wygląda dziwacznie. Dla jednych jest przerysowane,dla innych odważne, dla nas – nawet niebrzydkie. Najbardziej zaskakuje jednak, że to sedan. W czasach boomu na SUV-y i crossovery?!

     
To polubisz Tego nie
JAKOŚĆ WYKONANIA
To chyba najlepiej wykonana Toyota w historii. Świetny montaż i bardzo dobre materiały.
TYLNE ZAWIESZENIE
Irytuje dźwięk jego pracy i nerwowe tłumienie nierówności. Przecież w innych Toyotach zawieszenie jest znacznie lepsze.

 

Jak wyjaśnił nam Yoshikazu Tanaka, szef projektu, tylko sedan gwarantował niskie opory (toczenia i powietrza) przy największych gabarytach auta. No tak, wodorową technologię w postaci ogniw paliwowych (ok. 150 kg) z zestawem akumulatorów (ok. 50 kg) i dwóch zbiorników wodoru (ważą 87 kg) trzeba gdzieś zmieścić, a nadwozie wielkości Priusa Plus może sprostać temu zadaniu. Wnętrze samochodu jest bardzo przestronne, wygodne i po prostu zwykłe – z dwuosobową kanapą z tyłu i asymetryczną deską rozdzielczą.

To na jej środku umieszczono wskaźniki, poniżej ekran dotykowy, jeszcze niżej dźwignię bezstopniowej skrzyni biegów. Irytuje zbyt śliska sztuczna skóra na fotelach, które na dodatek są tak wyprofilowane, że podczas jazdy w zakrętach łatwo z nich zjechać. Mirai nie został jednak stworzony na szybkie wiraże. Waży 1850 kg (bez kierowcy), a to aż o 500 kg więcej niż Avensis o podobnych gabarytach.

Taką masę czuć przy każdym mocniejszym ruchu kierownicą. To bardziej komfortowa salonka niż ostry sedan. Układ kierowniczy jest neutralny, choć wystarczająco precyzyjny, drażnić może jedynie tylne zawieszenie, a konkretnie odgłos jego pracy. Niby to sprawdzona belka skrętna, ale w tym przypadku nerwowo reagująca na każdą nierówność i nieprzyjemnie rezonująca na całe nadwozie.

PALIWO ZE WSZYSTKIEGO

Do plusów Miraia trzeba zaliczyć dynamikę. Trudno się dziwić, skoro do napędu służy tak naprawdę silnik elektryczny o mocy 154 KM, wytwarzający moment obrotowy o wartości 335 Nm. Nie powstydziłby się go nawet Land Cruiser z czterolitrowym silnikiem benzynowym (385 Nm). W Miraiu, który jest przecież mniejszy, moment obrotowy sprawia, że auto spod świateł rusza jak torpeda. I to w kompletnej ciszy. Gdyby wyłączyć radio i nawiew, do uszu kierowcy dobiegłby tylko delikatny syk. To dźwięk układu wydechowego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 35 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota Mirai | Mirai

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij