auto motor i sport poleca:

Toyota Yaris, Suzuki Swift, Citroën C3 i Nissan Micra - porównanie

Poleć ten artykuł:

Wydać mniej więcej 50 tysięcy złotych na mały samochód? Czy to aby nie lekkomyślność? I czym miałby ów maluch zauroczyć nas na aż taką kwotę? W teście porównawczym Toyota Yaris, Suzuki Swift, Citroën C3 i Nissan Micra.

Test porównawczy Citroen C3, Nissan Micra, Suzuki Swift,Toyota Yaris, Zobacz całą galerię

Małe samochody trzeba kochać najbardziej. Bez miłości od pierwszego wejrzenia trudno byłoby zdecydować się na zakup jednego z nich. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego w wypadku "maluchów" wyjątkową uwagę przykładają do ich wyglądu, a jeśli czasem muszą odpuścić przy tym co nieco z funkcjonalności, to trudno. Ważne, żeby auto się podobało.

Tymczasem nazbyt wyszukana forma zewnętrzna nie zawsze wychodzi samochodom na zdrowie, ale styliści i konstruktorzy mimo to próbują. Wygięte w łuk, szerokie przednie słupki Citroëna C3 pogarszają widoczność z miejsca kierowcy, ale bez nich mały Citroën nie prezentowałby się już tak wyjątkowo. W ciasno skrojonym wnętrzu Nissana Micry, pokrętła - służące do regulacji klimatu w kabinie - są małe, ale za to wykonane z tworzywa, które do złudzenia przypomina domową porcelan ę. Tego nie ma nawet w Maybachu! Nie dość że i tak szeroki, tylny słupek Swifta - jedna z jego cech rozpoznawczych - zachodzi jeszcze na drzwi, ograniczając pole widzenia do tyłu i na boki.

Przy "napompowanym" Yarisie, filigranowe C3 i Swift prezentują się niemal jak seksowne modelki. Micra też wygląda ciekawiej niż on, chociaż w jej wypadku oryginalność formy zatrąca już niemal o pokraczność. O ile w Citroënie i Suzuki uroda idzie w parze - przynajmniej do pewnego momentu - z przestronnością wnętrza, o tyle kabina małego Nissana jest po prostu ciasna. Szczególnie daje się to odczuć na tylnej kanapie. W porównaniu z przednią częścią kabiny, Micra "kurczy się" z tyłu na szerokość aż o 11 cm, a na wysokość - aż o 13,5 cm. Mimo nie najmniejszego w tym gronie rozstawu osi, Micra pozostawia również najmniej miejsca na nogi pasażerów tylnej kanapy. Fakt, że to nie Nissan, lecz Suzuki dysponuje najmniejszym bagażnikiem jest małym pocieszeniem.


Mimo że żadnym z wymiarów Toyota Yaris nie góruje zdecydowanie nad rywalami, jej wnętrze jest znacznie bardziej funkcjonalne. I nie jest to wyłączną zasługą przesuwanej tylnej kanapy (oferowanej też przez Nissana do Micry). Standardowa pojemność bagażnika w Yarisie wynosi 272 l i jest o 33 l mniejsza niż bagażnika największego, którym w gronie testowanych samochodów legitymuje się Citroën C3. Po przesunięciu kanapy pojemność przedziału bagażowego w Toyocie Yaris wzrasta jednak o prawie 100 l. Ponadto, asymetrycznie dzieloną kanapę Yarisa składa się bardzo łatwo, a po jej złożeniu tylko on dysponuje płaską podłogą powiększonego bagażnika. W C3 i w Micrze pozostaje olbrzymi próg po złożonym jedynie oparciu kanapy. W Swifcie złożoną kanapę można ustawić pionowo, przez co zyskuje się płaską podłogę, ale tym samym znacznie ogranicza głębokość bagażnika.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C3 | Nissan | Micra | Suzuki | Swift | Toyota | Yaris | VVT-i | test porównawczy

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij