auto motor i sport poleca:

Toyota Yaris – trzecie pokolenie bestsellera

Poleć ten artykuł:

Mały, miejski, niby niepozorny, ale też jedna z najważniejszych premier 2011 roku. Yaris będzie w swojej klasie w wąskiej grupie tych, którzy nadadzą ton rynkowej rywalizacji. Tylko u nas, tu i teraz - wszystko o nowym modelu.

Toyota, Yaris Zobacz całą galerię

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości, w jaki obszar tarczy Toyota zwykle trafia swoimi modelami, to najlepiej spojrzeć na wyniki sprzedaży. Do klasy maluchów na dobre wjechała późno, bo dopiero w sezonie 1999, za to z mocnym uderzeniem. Yaris numer 1 został Samochodem Roku.

Jego następca właśnie ustępuje miejsca numerowi 3. W porównaniu z poprzednim modelem, mała Toyota jest o 10 cm dłuższa i ma o 5 cm większy rozstaw osi, natomiast jej dach przebiega o 2 cm niżej. W efekcie, nadwozie nie jest już tak jajowate, ma bardziej klasyczne proporcje i wygląda bardziej nowocześnie. Przedni zderzak, osłona chłodnicy oraz reflektory trzymają się aktualnego stylu Toyoty, natomiast charakterystycznym elementem tyłu nadwozia są trójkątne lampy ze światłami stopu wykonanymi w technologii LED. Z kolei na wywołanie tak modnego dziś, atletycznego efektu - jakby skóra auta była ciasno obciągnięta na jego mięśniach - są obliczone wybrzuszone przednie błotniki, ostre krawędzie oraz wklęsłości w bocznych częściach nadwozia.

Dość wyraźnie została przemeblowana kabina Yarisa. Deska rozdzielcza jest stylowa i prosta zarazem, z dużym panelem ozdobnym ciągnącym się od konsoli środkowej przez całą stronę pasażera, wysoko umieszczonymi elementami obsługi i górującymi nad wszystkim wylotami układu nawiewu. Ale największa zmiana dotyczy umiejscowienia zegarów, które z tradycyjnej dla Yarisa "studni" na środku deski rozdzielczej zostały przeniesione na najbardziej klasyczne miejsce z możliwych, czyli za kierownicę. Zestaw trzech zegarów jest prosty, z dobrze wyznaczoną skalą i "nieofensywnym" krojem cyfr, dzięki czemu w codziennym użyciu powinien okazać się bardzo czytelny.

Toyota zapewnia, że kabina malucha pomieści znacznie więcej powietrza. O ile w poprzednim modelu przestronność liczyła się głównie w górę, o tyle wnętrze nowego Yarisa jest dłuższe i szersze. Fotele mają inną konstrukcję i są większe, podobnie jak w poprzednim modelu podłoga z tyłu jest płaska, tylne siedzenia dzielone w proporcji 60/40, a bagażnik ma pojemność 286 l.


Za rok hybryda
Pokazany na marcowym salonie w Genewie koncepcyjny Yaris HSD zapowiadał co prawda seryjny model, jednak nie przypadkiem miał napęd hybrydowy. Spalinowo-elektryczny maluch jest szykowany przez Toyotę do przyszłorocznego debiutu. Do napędu drogowego Yarisa HSD posłuży zespół hybrydowy skonstruowany zgodnie z tą samą koncepcją jak ten z Priusa, tyle że mniejszy. Spodziewamy się jednostki benzynowej o pojemności 1,3-1,5 litra, współpracującej z mocnym silnikiem elektrycznym, a łączna moc zespołu napędowego powinna wynieść około 100 KM. Podobnie jak Prius, na drodze hybryda będzie korzystała z silnika elektrycznego tak często jak tylko będzie to możliwe, a w jeździe miejskiej, przy odpowiednio naładowanych akumulatorach, maluch powinien pokonać kilka kilometrów "spalając" tylko elektrony.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Yaris

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij