auto motor i sport poleca:

Toyoty Yaris i Aygo – czar par

Poleć ten artykuł:

Oferta Toyoty na świecie to ponad 60 modeli skrojonych do potrzeb wszystkich możliwych rynków. Do tego stopnia, że europejskie maluchy są projektowane i produkowane na miejscu.

Toyoty Aygo i Yaris Zobacz całą galerię

Spośród naszych czterech par właśnie dwie Toyoty mają identyczne silniki i podobne pakiety wyposażenia. Tyle że ten wspólny mianownik nie jest do niczego potrzebny, wystarczy bowiem raz przesiąść się z jednego do drugiego, by nie mieć wątpliwości, który z maluchów Toyoty jest lepszy. W porównaniu z Yarisem lista zalet Aygo ma dwa punkty. Mniejsza Toyota jest o 5-6 tys. zł tańsza, co jest zawsze ważne, oraz lepiej przyspiesza do setki, co w tym wypadku ma takie samo znaczenie jak design kołpaków. Dwie Toyoty doskonale pokazują gdzie leży granica między tanim urządzeniem do przemieszczania się a prawdziwym samochodem. O kilka centymetrów większe nadwozie kierowcę Yarisa przenosi właśnie do świata tych drugich.

Aygo może co najwyżej nosić za Yarisem tornister

Pod względem komfortu, przestrzeni, dostępu, udogodnień, Yaris - w swojej klasie jedno z mniejszych aut - jest z kompletnie innej bajki niż Aygo. W bąblowatym nadwoziu siedzi się jak na taboretach, co pozwala inaczej zagospodarować miejsce i w porównaniu z ciasnotą Aygo jest jak w prawdziwym samochodzie. Niezłe są możliwości ładunkowe (270-litrowy bagażnik), a znakomity wynalazek w postaci przesuwanej kanapy pozwala dostosować przestrzeń bagażową do potrzeby chwili. Trzycylindrowe silniki pracują dość głośno, przy czym ten pod maską Yarisa przeszedł najwyraźniej fabryczny tuning i jest o 1 KM mocniejszy. Pod względem osiągów są oczywiście kapiszony zamiast fajerwerków, ale liczy się to, że w jeździe miejskiej małe Toyoty są żwawe, a na autostradzie nie mają problemów z utrzymywaniem prędkości podróżnej na poziomie 130 km/h.

Mając do czynienia z Aygo nie sposób otrząsnąć się z wrażenia, że to auto ma "cięcie kosztów" wpisane w geny. Czerstwe tworzywa i hałas w kabinie można zrozumieć, a nawet jedną wycieraczkę na przedniej szybie, ale jeśli w tylnych drzwiach szyby się nie opuszczają tylko uchylają, to chyba oszczędności sięgnęły trochę za daleko. Yaris kosztuje średnio o około 5 tys. zł więcej i po prostu warto to zapłacić.

Tekst: Roman Popkiewicz,
Zdjęcia: Mariusz Barwińsk

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Yaris | Aygo | test

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij