auto motor i sport poleca:

Tradycyjny czy odjechany – cz. 3: Forester i Outback

Poleć ten artykuł:

Kombi kontra SUV, poza tym... Poza tym nie sposób nie zauważyć, że w postaci Outbacka i Forestera Subaru ma dwa modele podobne do siebie bardziej niż bardzo.

Subaru, Forester, Outback Zobacz całą galerię

 

Te samochody różnią się w zasadzie tylko nadwoziem. Typowe kombi i typowy SUV - pierwszy jest wyraźnie dłuższy i nieznacznie szerszy, drugi za to nieco wyższy. Ten sam w obu modelach jest silnik, chociaż pod skórą Forestera ma o 3 KM niższą moc, taki sam układ napędowy, takie samo zawieszenie, opony różnią się nieznacznie tylko profilem (ciekawe, że te z Outbacka mają wyższy - 60 w porównaniu z 55 opon Forestera). Nawet prześwit, ten podstawowy wyróżnik SUV-ów, jest niemal identyczny - 200 mm w wypadku Outbacka i 215 mm u Forestera. Bardzo podobne jest wyposażenie, z pełnym opoduszkowaniem i okurtynowaniem, układem stabilizacji toru jazdy, automatyczną klimatyzacją (w Outbacku dwustrefową), radioodtwarzaczem CD/MP3, ksenonowymi reflektorami i systemem ISR drugiej generacji (automatycznie wysyłającym do specjalnej centrali sygnał o kolizji oraz wezwanie pomocy, teraz też pozwalającym poinformować o napotkanym na trasie wypadku) znajdującymi się w wyposażeniu standardowym.

Wrażenia z jazdy są - to będzie prawdziwa niespodzianka - podobne w stopniu wysokim bardzo. Typowo dla Subaru, sprężyście zestrojone układy zawieszenia dają świetny komfort resorowania i sprawiają wrażenie niezniszczalnych. Nawet jeśli na wyjątkowo parszywych nawierzchniach czuć ich ciężką pracę i można sobie wyobrażać jakie muszą przyjmować uderzenia, kierowca przez cały czas ma wrażenie, że układy jezdne tych samochodów wyjdą bez draśnięcia z każdej walki. W zakrętach ruchy nadwozia Outbacka i Forestera są wyraźne, ale poziom przyczepności okazuje się niezły, podobnie jak stabilność. Układy kierownicze są charakterystycznie dla Subaru leniwe w okolicy położenia środkowego i - również charakterystycznie - raczej umiarkowanie precyzyjne. Zwinność trzeba na Outbacku i Foresterze wymusić szybkim i głębokim machaniem kierownicy. Gdybyśmy jednak mieli przyznać pierwsze miejsce za komfort, padłoby jednoznacznie na Outbacka - za wyczuwalnie słabszy hałas pochodzący od opon.

Obydwa modele Subaru zgarniają tak samo duży plus za zaskakująco dobrą poręczność podczas manewrowania. Może nawet większy należy się Outbackowi, którego nadwozie jest o ponad 20 cm dłuższe, a któremu np. do zaparkowania w zatoczce wystarczy tylko niewiele więcej miejsca niż wynosi długość nadwozia. Obydwa okazują się też bardzo praktyczne, z bardzo dużą ilością miejsca z tyłu - tu Outback wybija się daleko ponad przeciętną (kłania się o 13 cm większy niż u Forestera rozstaw osi) - a dzięki szeroko otwieranym tylnym drzwiom, na kanapę można wskakiwać w zasadzie z biegu.

A więc praktycznie takie same? Nic z tych rzeczy. Jest jedna różnica, za to taka, która decyduje o wszystkim, a na imię jej kabina. O ile ta w Outbacku jest dobrze zaprojektowana, bardzo dobrze wykonana z bardzo porządnych tworzyw, z bardzo tradycyjną, ale też w neutralny sposób przyjemną dla oka deską rozdzielczą, o tyle wnętrze Forestera, a zwłaszcza jego deska rozdzielcza, są jakby ktoś wyciągnął je z głębokich lat 90. Twardo, szaro, ubogo, siermiężne zegary, a całość wykonana z tanio wyglądającego plastiku. Forester ma po swojej stronie argument ceny, ale spędzanie czasu w Outbacku jest w takim stopniu bardziej przyjemne, że nie warto się nawet chwilę zastanawiać. Outback górą - jednoznacznie i nieodwołalnie.

Tekst Roman Popkiewicz,
zdjęcia Mariusz Barwiński, Jacek Hanusz
amis 7/2011


Bokser Diesel, czyli najpopularniejszy silnik
Forester i Outback korzystają z takiego samego, dwulitrowego, czterocylindrowego turbodiesla. Pod maską Outbacka silnik 2.0D rozwija moc 150 KM, w Foresterze o 3 KM mniej. Jak na jednostkę diesla, prawie nie ma wibracji, a moc jest rozwijana bardzo równomiernie w całym zakresie obrotów. Pod względem osiągów, typowo dla czterocylindrowych ropniaków, najlepsze wrażenie robi elastyczność na wyższych biegach.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 122 635 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Tradycyjny czy odjechany | Subaru | Forester | Outback | porównanie

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij