auto motor i sport poleca:

Tradycyjny czy odjechany – cz.4: Audi A1 i A3

Poleć ten artykuł:

Audi, A1, A3 Zobacz całą galerię

Niemal w tej samej cenie, co stateczny premium-kompakt, jak A3 1.4 TFSI z silnikiem o przeciętnej mocy i takich samych osiągach, Audi oferuje małego "wariata" - 185-konne A1 z prawie takim samym silnikiem.

 

Z tej samej pojemności skokowej silnik w A3 uzyskuje o 60 KM mniej, co - w wypadku auta cięższego o 120 kg - przekłada się na przyspieszenie od 0 do 100 km/h gorsze o aż 2,6 s (9,5 s w porównaniu z 6,9 s). Walory A1 nie kończą się przy tym na znakomitych osiągach. W mini-Audi brzmienie silnika, pozycja za kierownicą i ogólne wrażenia z jazdy są na maksi-poziomie. Klient, który szuka w samochodzie tego, co bezcenne, czyli emocji, nie powinien nawet oglądać się za A3 w cenie około 105 tys. zł. Za kompaktowe Audi z emocjami w standardzie (200-konne 2.0 TFSI) trzeba zapłacić blisko 127 tys. zł.

Przy dwóch osobach na pokładzie trudno znaleźć przewagę A3 nad A1 poza tym, że do większego Audi wsiada się bardziej komfortowo, bo fotele znajdują się wyżej. Miejsca z przodu nie brakuje ani w A3, ani w A1. Ogromny zakres regulacji foteli w najmniejszym Audi pozwala rozkoszować się jazdą w bardzo wygodnej pozycji na nisko usytuowanym fotelu przesuniętym daleko do tyłu. Na wysokości ramion i nad głową miejsca jest w bród. Bagażnik A1 w standardzie liczy tylko 270 l pojemności, ale po złożeniu kanapy do dyspozycji jest już pokaźne 920 l. W A3 bagażnik na dzień dobry ma 370 l pojemności, a jego maksymalne możliwości sięgają 1100 l.

 

Wsiadania do tyłu i komfortu przebywania na tylnej kanapie nie ma co porównywać, bo A3 Sportback ma o parę drzwi więcej i o 11 cm okazalszy rozstaw osi niż A1. Ponadto, z tyłu w A1 mogą zająć miejsce tylko dwie osoby. Najmniejsze Audi nie jest samochodem dla kierowcy z rodziną w tle. Po pierwsze, z powodu tylko 3-drzwiowego nadwozia. Po drugie, ze względu na słaby komfort resorowania, za który odpowiadają sztywno zestrojone zawieszenie i 17-calowe koła z oponami o rozmiarze 215/40.

Jeśli rodzinny charakter auta nie ma znaczenia, A1 z silnikiem o mocy 185 KM potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających kierowców. Przyspieszenie porównywalne z przyspieszeniem podstawowej wersji Panamery (Porsche Panamery!) i prędkość maksymalna, wynosząca 227 km/h, nie pozostawiają wątpliwości, że "A1" w tej wersji Audi dedykuje kierowcom, a nie szoferom. Kierowcom o zmysłach wyczulonych nie tylko na osiągi, ale również na precyzję układu kierowniczego, szybkość reakcji samochodu na polecenia wydawane pedałem przyspieszenia i kierownicą oraz na sposób tłumienia nierówności, który niewiele ma wspólnego z komfortem, ale za to pozwala rozróżnić, czy najechało się na pestkę słonecznika czy dyni.

W porównaniu z A3 mniejsze A1, ale za to w podobnej cenie, oferuje w standardzie bogatsze wyposażenie, a w nim, między innymi - kurtyny powietrzne, trzyramienną kierownicę obszytą skórą i sportowe fotele. Pałąki w innym kolorze niż nadwozie, duży spoiler na pokrywie bagażnika, czy kolorowe dodatki we wnętrzu sprawiają, że samochód o małym ciele i mocnym sercu ma jeszcze ogromną duszę. Za prawie 105 tys. zł większe A3 to jedynie kompakt. Premium, ale tylko kompakt.

Tekst Maciej Ziemek,
zdjęcia Mariusz Barwiński, Jacek Hanusz
amis 7/2011

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Tradycyjny czy odjechany | Audi | A1 | A3 | porównanie

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij